[CRA] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Acum 10 ani, nimeni nu dadea o sansa CRA!
Astazi, am depasit 400.000 pax pe an. So, we'll see!

Alex, ramii realist. 400.000 de pax e nimic, sunt valori de aeroporturi pampa de unde zboara chartere.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Alex, ramii realist. 400.000 de pax e nimic, sunt valori de aeroporturi pampa de unde zboara chartere.

"Activitatea Aeroportului Internațional Craiova, raportată la cea din 2010, a înregistrat în 2017 o creștere cu peste 790 la sută. Autoritățile județene susțin că, prin investițiile care vor fi făcute, va crește de cinci ori potențialul de procesare al aeroportului. „Reușita proiectului nostru ne și obligă să acționăm hotărât pentru următoarea fază a dezvoltării AIC. Trebuie să avem în vedere faptul că, în prezent, prin aeroportul nostru trec, în medie, aproape 1.500 de călători zilnic, adică mai mult decât treceau într-o lună întreagă, în 2009, atunci când am inițiat procesul de modernizare a acestui obiectiv. Este evident că și capacitățile de operare ale aeroportului trebuie să evolueze pe măsură. Au fost inițiate procedurile pentru achiziționarea unor noi echipamente destinate deservirii aeronavelor, dar și pentru cel mai important element al proiectului nostru, în această etapă – extinderea terminalelor de sosiri și plecări, prin care urmărim să creștem de cinci ori potențialul de procesare al aeroportului“,
sursa : gds.ro
 
Buna ziua,
zborul W63764 de la Madrid la Craiova, care trebuia sa ajunga azi noapte la 01: 13 ajunge astazi la ora 16:46:

WZZ5SULEMD 2018-05-26 22:13A320ISHALYA

WZZ5SULEMD102003262018-05-27 13:46A320ISHALYA

Cu aceasta aeronava, HA LYA, trebuia operat zborul de Londra,W63753, la ora 06:35. Wizzair a trimis o alta aeronava, HA LWH, de la Budapesta, azi dimineaa la ora 06:00:
WZZ801LHBP013000532018-05-27 02:23A320ISHALWH

Asta ne ajuta sa consemnam o premiera;
4 zboruri, de la/spre Craiova, in acelasi timp:

 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Presa locala din CRA anunta ca din decembrie 2018 W6 introduce cursa spre Bruxelles. Eu cred totusi ca este vorba de CRL. Sa vedem cand se anunta detalii, gen orar, frecventa etc.
Sursa: Craiova Cetatea Baniei FB
 
Mircea Dumitru said:
Nu discutăm astăzi despre programul de vară și noutățile pe care le-ar putea aduce el. Craiova – Bruxelles este o rută care începe chiar din ultima lună a acestui an, iar biletele tocmai s-au pus în vânzare. Noi ne-am grăbit să o anunțăm, pentru a fi suficient timp ca informația să ajungă la toți beneficiarii. Cred însă că ne vom mai întâlni o dată, probabil la începutul lunii octombrie, moment în care vom vorbi despre programul de vară, despre ce urmează de la finalul lunii aprilie 2019.

 
Buna seara,
Rog frumos un coleg, care are acces, pentru detalii privind acest zbor, de ieri , 08.10.2018:

MLD9015Chişinău Int'l (KIV / LUKK)Mon 19:18 EESTMon 20:03 EEST( la LRCV)

Multumesc frumos pentru intelegere!!
 
Intre timp a si plecat, dar, am vazut si eu fotografiile de la hangar!
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Buna seara,
Citind ziarul, local, gazeta de sud, am văzut cifrele, pe care domnul Director General le -a comunicat, in conferinta de presa de la C.J. Dolj, pentru zborul inaugural, de mâine, la Bruxelles.
Acestea sunt:
Craiova to Bruxelles = 138 pax
Bruxelles to Craiova =178 pax
 
  • 👍
Reactions: 1 user