[CRA] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Din cauza conditiilor meteorologice, doua zboruri anulate si pe CRA:
W6 3751 CRA - BGY
W6 3752 BGY - CRA
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Buna ziua
Pentru ca astazi este 24 IANUARIE si se implinesc 157 de ani de la infaptuirea "Micii Uniri", adresez un calduros " La Multi Ani" Romani, oriunde va aflati!
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Buna seara
Pe un post local, GTV, presedintele CJ Dolj, in cadrul unei conferinte de presa, a mentionat ca in 2016, si in urmatorii ani, Aeroportul International Craiova va avea la dispozitie 80 mil. euro pentru dezvoltare!!
 
Pot sa fac pariu, fara sa verific, ca presedintele CJ e de la PSD. 80 mil euro e o suma enorma, faci super aeroport cu ea, a detaliat cumva unde vor fi investiti banii astia? E an electoral, nu?
 
Stim cu totii ca 80 de milioane de euro e o suma enorma, faci o pista noua sau un terminal nou nout cu banii ai. Pe cand pana acum numa carpeli s-au facut. Dar ce sa faci, e an electoral. Trebuie sa iasa si ei cu promisiuni ca doar sunt destui care sa puna botul.
 
Nu a detaliat, dar se doreste finantare pentru mai multe proiecte. Majoritatea vor fi pe fonduri europene. Am mai spus, pe forum, ca se doreste un nou terminal, pentru plecari, precum si alte dotari!!
 
Stim cu totii ca 80 de milioane de euro e o suma enorma, faci o pista noua sau un terminal nou nout cu banii ai. Pe cand pana acum numa carpeli s-au facut. Dar ce sa faci, e an electoral. Trebuie sa iasa si ei cu promisiuni ca doar sunt destui care sa puna botul.

Fix de asta ar fi vorba: terminal nou, platforma de stationare pentru el, drum perimetral, imprejmuire aeroport + alte maruntisuri
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Buna seara
Pe un post local, GTV, presedintele CJ Dolj, in cadrul unei conferinte de presa, a mentionat ca in 2016, si in urmatorii ani, Aeroportul International Craiova va avea la dispozitie 80 mil. euro pentru dezvoltare!!
Pe ine ma irita un pic exprimarea ... "va avea la dispozitie" ??? De unde, de la cine, pentru ce, au ei banii?

Eventual ceva de genul "avem proiect si aplicam/am aplicat/ni s-au aprobat fonduri de 80 mil € de catre pentru a face urmatoarele"

E prea mult sa-i ceri unui politician (totusi mai important, nu?) o asemenea exprimare?
 
Apropos, ca tot este ceata im tara, starea de la CRA :
METAR LRCV 301400Z 17004KT 150V230 0100 R09/0150N FG VV001 03/03 Q1027=

De azi dimineata se tot afiseaza aceasta situatie pe aeroport ?! In oras, -191 m fata de CRA , este vizibilitate de 3000- 4000 m !!

PS
Dupa altitudine si culoarul de intarare in tara, HA LPY, de la CIA, va merge la OTP. Deci, nu se anunta imbunatatirea vremii!!!!! Desi , la OTP, YR BGA este in HOLD :)

Am avut dreptate. Tocmai a aterizat la OTP!
 
Last edited:
Sorry, Craiova are 90 m.d.m. Deci CRA este la +101 :) Mea culpa!! Prevad ca se anuleaza BCN si retur!
 
Buna seara
In luna ianuarie au zburat de la /spre Craiova 15.063 pasageri.
Multumim conducerii Aeroportului Internationall Craiova pentru informatii!
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Zvon:
1948 said:
Nu e nevoie sa mai asteptam 3 saptamani, pot sa va spun eu de pe acum, dintr o sursa sigura
biggrin.gif

Sunt in discutii foarte avansate cu Ryanair pentru trei destinatii noi : Valencia, Paris si Bruxelles.
Sursa
 
  • 👍
Reactions: 1 user