Curatarea senzorului la DSLR

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,310
2,895
903
Aotearoa
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Daca are cineva un tutorial bun, incercat si testat pe proprie piele, este rugat sa posteze aici.
Am niste pete pe senzor de care nu pot scapa prin metoda aerului comprimat si al pensulei fine.
Stiu ca sunt mai multe solutii si geluri cu care se poate curata, dar as cere totusi parerea cuiva care a mai facut asa ceva, inainte sa ma apuc de treaba.
 
Mersi. Ma uit maine daca gasesc pe aici asa ceva sau asemanator.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 
Da, intradevar interesant linkul dar trebuie facuta o mica precizare.
Spatula trebuie sa fie cat senzorul ca sa cureti tot dintr-o singura miscare nu din 2 ca in film si sa-ti ramana linie pe mijloc. Sunt spatule de 1x, 1,5x, 1,6x, pentru full frame. Spatula este ok sa fie cat senzorul !
 
Alex , daca te uiti atent in kit sunt mai multe marimi de spatule si sunt si instructiuni incluse in pachet :). Filmuletul este doar de prezentare :)
 
"petrudimoff" said:
Eu cu acest kit din filmulet imi curat senzorul si sunt foarte multumit; mai au si alti spotteri din Romania acest kit si am un feedback ok de la ei.

DUST-WAND KIT for DSLR Sensor Filter Cleaning

si un link catre magazinul de unde l-am cumparat:

http://www.f64.ro/dust-aid-dust-wand-da03-kit-curatare-senzor-dslr-contine-solutie-spatule-senzor-1-6x-1-3x-1x-si-50-servetele-curatat-senzor-.html

Sper sa-ti foloseasca informatiile

O seara placuta.

Eu am folosit un kit de genu si am fost foarte multumit de el, cand l-am cumparat am cautat pe net pana mi-au luat fov tastele si din oferta disponibila asta era cel mai bun! De doua saptamani am ramas fara solutie exact inainte sa imi curat si senzorul meu.....

@rallyzone Nu exista spatula cat senzorul exista doar trei spatule, doua Crop si un DX si pot sa spun ca nu vor lasa dungi niciodata deoarece materialul nu il imbacsesti niciodata cu atat de multa solutie incat sa lase dungi, ideea este sa nu freci la senzor ci sa treci usor si finut peste el! Pe langa kit-ul asta eu va recomand si http://www.f64.ro/giottos-cl2810-black-pompa-de-aer.html este foarte buna si are un debit excelent de aer si de multe ori curata la fel de bine ca si solutia si este si mai usor si mai lipsit de riscuri tot ce trebuie sa faci este sa ti aparatul cu gaura obiectivului in jos ( pozitie care o recomand si pentru schimbarea obiectivelor deoarece reduce numarul de dusti (fraiera aia de gravitatie :p ))
 
Acum o ora am comandat acest produs.
Este asemanator cu cel propus de voi.
 
Ma bucur ca ai gasit ceva asemanator. Eu nu sunt adeptul indepartarii prafului de pe senzor cu doua spatule (umeda si uscata). E mai bine cu una singura.
 
"petrudimoff" said:
Ma bucur ca ai gasit ceva asemanator. Eu nu sunt adeptul indepartarii prafului de pe senzor cu doua spatule (umeda si uscata). E mai bine cu una singura.


Petru, cel putin kit-ul recomandat nu este nevoie de stergere umeda si pe urma uscata, se sterge cu umed si se usca instant!

Am testat solutia pe :
D40
D5000,
Pentax,
5D si au mai fost cateva dar nu imi mai aduc aminte si la toate rezultatele au fost foarte bune!
 
Mi-a venit kitul.
20120321_151157.jpg


20120321_151212.jpg


Acum mai trebuie sa citesc atent ce pentru ce folosesc. Este acolo un "Not for DSLR sensors".
 
Dupa cate imi dau eu seama se refera la "servetelele" dintr-unul dintre pungi.
Puntele 1-7 sunt pentru senzor.