Curse charter catre Antalya direct din Satu Mare

• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
  • Forumul a fost upgradat la o versiune noua. Daca intapinati probleme va rog sa le raportati.

VicMures

Active Member
Feb 18, 2012
337
149
43
LRCL
Flightdiary
My fr24 profile
Sursa : Gazeta de Nord-Vest online
http://www.gazetanord-vest.ro/2012/03/01/curse-charter-catre-antalya-direct-din-satu-mare-afla-cat-va-costa-un-sejur/

Sătmărenii se vor putea bucura şi în acest an de sejururi în Antalya, Turcia, cu zboruri directe de pe Aeroportul din Satu Mare. Miercuri seara a avut loc o întâlnire între agenţii de turism sătmăreni şi reprezentanţi ai tour-operatorului, respectiv ai unor hoteluri importante din Antalya.

Zborurile spre Antalya vor începe pe 17 iunie, iar ultima cursă va avea loc pe 23 septembrie. În total se vor efectua 14 rotaţii (zboruri dus-întors). Anul acesta sătmărenii vor zbura direct spre destinaţie, fără escală la Târgu Mureş, cursa charter efectuându-se cu compania Tarom. Aeronava va avea 120 de locuri, împărţite în mod egal între doi tour-operatori, unul dintre aceştia organizând întâlnirea cu agenţii de turism din Satu Mare. Plecările vor avea loc în fiecare zi de duminică.

Directorul executiv al tour-operatorului, Mircea Vladu, a declarat că anul acesta cursa charter Satu Mare – Antalya va fi directă, fără escală la Târgu Mureş, iar pentru că mulţi sătmăreni sunt de etnie maghiară va exista şi un ghid vorbitor de limba maghiară.

Totodată, cele mai bune hoteluri din Antalya şi-au trimis reprezentanţii la Satu Mare pentru a le prezenta oferta care mai apoi să fie preluată de agenţiile de turism locale. În ceea ce priveşte preţul unui sejur, acesta este cuprins între 500 şi 1.500 de euro pe persoană, în funcţie de oferta aleasă. Sătmărenii vor avea la dispoziţie o gamă variată de oferte, hotelurile din Antalya pregătindu-le turiştilor mai multe pachete, pentru gusturile fiecăruia. Reprezentaţii unor hoteluri importante din staţiunea turcească şi-au prezentat ofertele pentru sătmărenii interesaţi de un sejur de neuitat. Aceştia au pregătit pachete speciale pentru tinerii îndrăgostiţi sau cei proaspăt căsătoriţi. La întâlnirea desfăşurată în restaurantul hotelului Dana II din municipiul Satu Mare s-au aflat atât reprezentanţii celor mai importante agenţii de turism din judeţul nostru cât şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Adrian Ştef, viceprimarul municipiului Satu Mare, Adrian Albu, şi directorul Aeroportului Internaţional Satu Mare, Nicolae Fechete.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,412
1,979
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
Ce ti-e si cu piata asta de chartere ... ::)

Pentru anul asta sunt deci anuntate 2 curse charter SUJ-AYT ... una operata de Sky Airlines si alta operata de Tarom.

- Sky Airlines, joi (din 14.06. - 20.09.)
- Tarom, duminica (din 17.06. - 23.09.)

Prima este contractata de Alibaba Tours iar cealalta de Prestige Tours, doi dintre jucatorii importanti de pe piata. Se vor omorâ reciproc ... nu-mi dau seama cum de nu se orienteaza un pic sau sindicalizeaza asemenea chestii ... Probabil fiecare crede ca e cel mai tare si viseaza la tunuri, imagine etc.

Daca cei de la Prestige ar fi citit si ei acuma o luna mesajul meu, poate s-ar fi reorientat si ei macar pe OMR sau BAY ;D

Caline ... tot acolo suntem ca si acum câtiva ani ... e nevoie de o companie de charter care sa puna la punct cursele si sa vânda locuri la tur-operatori si câteva si direct pentru individuali ... ;D

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
1,508
584
113
55
Cluj
www.aviatiacivilacluj.wordpress.com
"Thomas" said:
Ce ti-e si cu piata asta de chartere ... ::)

Pentru anul asta sunt deci anuntate 2 curse charter SUJ-AYT ... una operata de Sky Airlines si alta operata de Tarom.

- Sky Airlines, joi (din 14.06. - 20.09.)
- Tarom, duminica (din 17.06. - 23.09.)

Prima este contractata de Alibaba Tours iar cealalta de Prestige Tours, doi dintre jucatorii importanti de pe piata. Se vor omorâ reciproc ... nu-mi dau seama cum de nu se orienteaza un pic sau sindicalizeaza asemenea chestii ... Probabil fiecare crede ca e cel mai tare si viseaza la tunuri, imagine etc.

Daca cei de la Prestige ar fi citit si ei acuma o luna mesajul meu, poate s-ar fi reorientat si ei macar pe OMR sau BAY ;D

Caline ... tot acolo suntem ca si acum câtiva ani ... e nevoie de o companie de charter care sa puna la punct cursele si sa vânda locuri la tur-operatori si câteva si direct pentru individuali ... ;D
DE ACORD ! Am avionul (un B737-800 YOM 2005) , cum facem ? :)

Despre SUJ , pot da mai multe amanunte : optiunea Tarom a lui Prestige e impreuna cu Accord Birou de Turism (iti spune ceva , nu , Thomas?) . De fapt parerea mea (spun in soapta , poate nu vede ce scriu Adi) ca de fapt e optiunea Accord si Prestige e doar "palaria".
Oricum , Ali Baba a intrat in conflict cu ANAT si a fost data afara de acolo. De vazut ce face Hassan mai departe.

Eu chiar ma mir de ce agentiile de turism, nu incearca sa vanda vara si bilete pe avioanele astea charter online.
Eu din punct de vedere de programator vad chestia asta destul de simpla (evident ca poate ma insel :D ).
Presupun ca sunt multi oameni care ar vrea sa mearga pe cont propriu in locatiile alea si ar vrea sa isi ia doar bilet de avion, mai ales daca erau la o vreme curse vineri, sambata, duminica cu acelasi operator. Eu as merge pe un weekend asa in Turcia sau Grecia, sau unde mai erau charterele astea.Evident la un pret decent.
Daca stiti pe cineva care vrea sa faca treaba asta, eu ii stau la dispozitie cu treaba asta :).

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,412
1,979
113
53
Göttingen/Germania
Asa cum era de asteptat, SUJ nu poate duce doua curse charter la AYT. Ofertele Albaba Tour su plecare din SUJ au disparut de pe site ...

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,340
2,748
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Tour operatorul Prompt Service din Bucureşti a sistat cursele charter spre Antalya de pe Aeroportul Satu Mare. Ultimii sătmăreni care au cumpărat bilete de la agenţiile de turism din Satu Mare, cu zbor direct de pe Aeroportul Satu Mare, vor fi aduşi acasă cu o altă cursă charter pe Aeroportul Cluj Napoca. Consiliul Judeţean se implică în rezolvarea problemei, organizând o întâlnire între reprezentanţii tour operatorului şi cei ai agenţiilor de turism din Satu Mare.

Curse nerentabile pentru operator
Tour operatorul Prompt Service, care a închiriat avionul de la societatea Tarom, şi-a justificat decizia prin faptul că zborurile sunt nerentabile, întrucât tot mai puţini turişti aleg Antalya ca destinaţie de vacanţă. "Conducerea tour operatorului Prompt Service a închiriat singură cursa spre Antalya. Consiliul Judeţean nu s-a mai implicat la fel ca şi anul trecut, fiind vorba de o iniţiativă privată. Acum, conducerea firmei ne-a anunţat că suspendă cursa charter pentru că nu rentează. Reprezentanţii tour operatorului susţin că pachetele turistice s-au vândut mai slab în acest an electoral, că turiştii se tem să meargă în Turcia din cauza situaţiei tensionate din zonă", ne-a declarat preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef.

Atitudine ciudată a agenţiilor de turism
Motivele invocate de Prompt Service sunt contrazise de o parte a agenţiilor de turism sătmărene. "Am consultat câteva agenţii de turism din Satu Mare şi ni s-a spus că pachetele turistice pentru Antalya s-au vândut mai bine ca anul trecut. Acest lucru este ilustrat şi de numărul de pasageri, respectiv 67 la primul zbor, 119 la al doilea, respectiv 38 la al treilea, capacitatea avionului fiind de 120 de locuri. Interesant este faptul că reprezentanţii câtorva agenţii de turism au spus că nu au vândut bilete spre Antalya cu decolare de pe Aeroportul Satu Mare. Probabil au preferat să vândă bilete cu plecare de pe Aeroportul Cluj. Din păcate, singurii care pierd sunt sătmărenii", ne-a declarat preşedintele Adrian Ştef.

Întâlnire pentru reluarea zborurilor
Pentru a lămuri pe deplin situaţia, preşedintele Adrian Ştef a declarat că va organiza o întâlnire între reprezentanţii tour operatorului Prompt Service şi cei ai agenţiilor de turism din judeţul Satu Mare. "Vom încerca să analizăm situaţia, să vedem ce putem face pentru o eventuală reluare a zborurilor spre Antalya. De asemenea, pentru anul viitor luăm în calcul şi identificarea unei alte destinaţii turistice, care să fie cât mai atractivă pentru locuitorii judeţului Satu Mare", ne-a declarat preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef.
sursa: http://www.gazetanord-vest.ro

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,412
1,979
113
53
Göttingen/Germania
Paralela45 mai face o încercare pentru vara 2015 si propune:

Charter Antalya 2015 - plecare din Satu Mare
Plecari in fiecare zi de MARTI in perioada 09.06 - 15.09.2015
operate de Pegasus :)

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,412
1,979
113
53
Göttingen/Germania
Si iar o sa o opreasca inainte de "decolare". :) SUJ e prea aproape de DEB sau chiar BUD ca sa genereze trafic suficient. Poate doar daca il leaga cu un stop undeva (SBZ ???).
Nu neaparat Calin ... acum 2 ani s-au luptat 2 tur-operatori pe SUJ ca idiotii si amândoi nu au putut sa-si faca rentabile cursele ... s-au operat 2-3 rotatii si gata, pasagerii au fost transportati la CLJ. Daca Burcea (Paralela45) a învatat din acele greseli si combina cursa din start cu CRA de ex. si s-a asezat de la bun început la o masa cu cei de la Prestige sau Prompt sau Christian sau Kusadasi sau ... si vând împreuna produsul, eu zic ca se poate.

S-a mai si maturizat piata un pic, mai e si BAY pe-aproape ... daca e facut cu cap, ar putea sa mearga.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,412
1,979
113
53
Göttingen/Germania
Plecari in fiecare zi de MARTI in perioada 09.06 - 22.09.2015, Pegasus Airlines

• Satu Mare 17:35 – Antalya 20:00
  • Antalya 13:10 – Satu Mare 16:55*
  • *Stop 40 minute la Craiova

Feb 9, 2013
88
26
18
Cluj Napoca
deci fericitii castigatori ai unei vacante vor avea parte de un leg intern foarte interesant CRA-SUJ;(cred ca e cam egal cu un OTP-CLJ, daca facem translatia pe harta)

Cristian B

Active Member
Premium Member
fly-ra 2017
Sep 30, 2014
337
206
43
46
Bucharest
Charter de la SUJ la AYT in 2015
O cursă directă Satu Mare Antalya va fi operată în vara anului viitor de pe Aeroportul Internaţional Satu Mare. Iniţiativa aparţine Agenţiei de Turism Paralela 45, care şi-a deschis recent o filială şi în Satu Mare, iar zborurile vor fi efectuate cu o aeronavă de 186 locuri închiriată de la compania Pegasus, diviza low cost a companiei Turkish Airlines.
Joi, în cadrul unei conferinţe de presă organizate la Aeroport, directorul Alin Burcea şi preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, au vorbit despre beneficiile pe care le vor avea sătmărenii în vara anului 2015, dacă îşi vor petrece concediile în Antalya şi vor zbura direct de la Satu Mare.
Alin Burcea a declarat că charterul de la Satu Mare va face o escală la Craiova, în drum spre Antalya.
“Vom începe în data de 9 iunie şi vor fi în total 14 zboruri, în fiecare zi de marţi, până în 15 septembrie. Aeronava va decola de pe Aeroportul din Satu Mare la ora 17:30, iar zborul – direct – va dura circa două ore. La întoarcere se va face o escală de circa 45 de minute pe Aeroprtul din Craiova, după care se va zbura la Satu Mare. Am recurs la cuplarea celor două oraşe din considerente economice şi pentru a ne asigura că avem pasageri suficienţi”.
Biletele pentru sejururile în Antalya pot fi cumpărate atât de la Paralela 45 cât şi de la alte agenţii de turism din Satu Mare, iar pentru cei ce vor veni din judeţele învecinate cu mijloacele de transport proprii, Aeroportul Satu Mare va asigura gratuitatea parcării pe durata sejurului. Pentru cei ce vor apela la Paralela 45 pentru asigurarea transportului la Satu Mare, tariful pentru transfer va fi 20 euro/persoană.
Dacă numărul clienţilor din Satu Mare va fi suficient şi dacă vor exista motive întemeiate, în perspectivă se are în vedere introducerea unei curse directe Satu Mare – Grecia.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,412
1,979
113
53
Göttingen/Germania
Si iar o sa o opreasca inainte de "decolare". :) SUJ e prea aproape de DEB sau chiar BUD ca sa genereze trafic suficient. Poate doar daca il leaga cu un stop undeva (SBZ ???).
no ca sa vezi ... experienta îsi spune din nou cuvântul ... ;)

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
3,788
1,067
113
cluj napoca
Nu va certati, cred ca de facut s-a facut tot posibilul sa vinda cit mai mult : s-a mers pe cost pe scaun mic si nu pe aiureli gen F100, se face triunghi de doua bazine de alimentare, o singura cursa pe saptamina, locurile nu se vind exclusiv gen "agentia mea" ci practic toti ofertantii de paturi au acces samd.
Satu mare a re intr-adevar problema ofertei din Ungaria, iar Craiova alternativa "Paralia cu masina"..dar la fel ca la Tunisia, s-ar putea sa existe o piata care sa vrea sa fie deservita 1-2 sezoane pina trece efectul de "nou" si "exotic".

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,412
1,979
113
53
Göttingen/Germania
@oldblueeyes te contrazic aici ...

Nu exista în afara de Air Bucharest (si aceia doar partial, mai degraba sporadic) un operator care sa puna pe piata curse charter pe care turoperatorii mari sau mici pot achizitiona locuri, iar piata de turoperatori ce îsi permit operarea este relativ farâmitata: Christian Tours, Kusadasi, Paralela45, Fibula, Karthago Tours, Perfect Tour, Prestige Tours, Aerotravel, Tez Tour (poate am uitat pe cineva).

Din ce observ eu, în ultimii ani multi dintre acestia au început sa opereze curse charter în special din provincie în comun în afara de Paralela45 a lui Burcea. Pe Craiova Pandel cu Christian Tour a mai adunat câtiva si i-a închis piata lui Burcea pe AYT iar pentru Transilvania de nord-vest, daca toti te concureaza (cu plecari de la CLJ, TSR, DEB si BUD) atunci se pare ca nu ajunge acea piata.

Cu o abordare un pic mai inteligenta probabil ca s-ar umple lejer o jumatate de avion pe saptamâna SUJ/BAY-AYT ...

alexxy

Active Member
Dec 8, 2013
573
159
43
Din ce observ eu, în ultimii ani multi dintre acestia au început sa opereze curse charter în special din provincie în comun în afara de Paralela45 a lui Burcea.
Mai este Nova Travel (Rezervari hoteluri, cazare hoteluri, pensiuni, agentie de turism) care are locuri si pe chartere Paralela 45 si pe chartere unde principali sunt Christian Tour. Din ce am inteles Paralela 45 reuseste sa isi umple singura avioanele pentru ca au o relatie mai buna cu agentiile locale, acestia preferand sa promoveze mai mult destinatiile lor (chiar daca vand si de la CT de ex).