• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,602
113
Brasov
www.fotocity.ro
Asa... Am si eu o chestie cu Jurca si despre sfaturile acestuia de combinat zboruri. Mi se pare mie sau e putin autist?

Peter

Well-Known Member
Aug 5, 2014
1,993
1,077
113
YR-ASD
Flightdiary
My fr24 profile
..si eu care credeam ca eram singurul de parerea aceasta ;). Apropo, pe blog-ul lui, a postat o poza de a mea pe care o pusesem pe airlinemeals, unde am pozat mancarea primita pe un zbor Tarom CLJ-VIE.. am fost placut socat cand vazusem.. Dar mi se pare mie, sau Jurca are ceva impotriva companiei Tarom?

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,602
113
Brasov
www.fotocity.ro
Stai asa ca de-abia m-am incalzit. Sper sa nu ies din off topic :).

In general toate blogurile de "travel" sunt praf si pulbere. Adica cele din RO. Singurul care mi se pare mai citibil este Cezar Dumitru.
Razvan Pascu iar mi se pare un ambuscat de ocazie. Adica a fost omu' 7 zile in Maldive si deja e mare cunoscator, da sfaturi pretioase, bineinteles prezinta totul ca aventura vietii lui. Iar Maldive este departe de cuvantul "aventura". Dar domne', el e egzpert. Un rupt in cur care linge si el pe unde poate, asa de-o ciunga cu aroma de portocale.

Next...???

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,746
293
83
LRBS
Cam toate blogurile din .ro sunt praf si pulbere, cu anonime exceptii evident nestiute de lume si cu atat mai putin de publicul calator. Aia care isi spun A-listeri dar nu sunt, evident, se inchipuie spuma marii si magnet de atras traficul de internet, dar in realitate nu conteaza. Ceilalti scriu pentru click-uri, implicit pentru trafic, dar s-au departat asa de mult de ideea de blog incat nu se mai vad de in spate ce sunt.
Vorba ta... next?

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,602
113
Brasov
www.fotocity.ro
Dar mi se pare mie, sau Jurca are ceva impotriva companiei Tarom?
N-ai inteles bine. Aproape toti piscotarii au ceva impotriva Tarom. Vezi si Pascu. Parca mai era una, nu stiu cum o cheama(s-a discutat pe firul cu Tarom) care pentru o intarziere(OTP CLJ parca) facea urari de moarte companiei. Ei, Tarom le-a dat jet acestor fripturisti de ocazie datorita rezultatelor sub asteptari ale promovarilor. Acestia in secunda doi au inceput sa gaseasca probleme la Tarom.
Nu e nimic intamplator.

Inca ceva legat de Jurca. Avea un post la in moment dat despre cum poti lua teapa daca inchiriezi masina de la Goldcar. Bineinteles, acesta fiind un fin cunoscator al fenomenului Travel si-a luat o ditamai teapa, nu s-a gandit nicio clipa ca poate e prea ieftin cu un motiv.
Eu cand am avut de ales intre Goldcar si oricare alta companie, primul lucru ce l-am facut a fost sa caut pe Google "goldcar fraud" etc.

In alta ordine de idei, eu nu mai inchiriez masini online. Prefer operatorii locali in detrimentul celor consacrati(Hertz, Avis, Europcar etc). Cand am fost in situatia sa inchiriez de la Goldcar am ales Payless(i-le Canare). In Creta la fel, ceva local. La fel in Kos. Astia locali imi plac pentru ca prefera cash si au aproape intotdeauna "full insurance". Adica nu iti blocheaza nimic le card si daca ai ghinionul sa patesti ceva cu masina, e OK. E asigurata, nu te mai costa nimic. Despre Goldcar am auzit(citi) tot felul de chestii SF. Gen, iti elibereaza garantia de pe card dupa 14 zile de la predarea acesteia, iar in acest timp pot "descoperi" tot felul de defecte "provocate" de client. Dar, na... Jurca e blogger de travel, el de unde sa stie toate astea?!

transporter

Well-Known Member
Premium Member
Mar 27, 2012
773
256
63
CLJ
Hai ma ... voi chiar luati in serios orice complexat care scrie pe net ?!

Boobba-One

Moderator
Staff member
Aug 4, 2014
1,300
420
113
NEAR A WHITE FLUFFY CLOUD
ROMANUL si avionul??? Turma de vite romanesti???
Omul asta pesemne ca a calatorit mult ... pe google-earth. Dar mai putin cu avionul. Acesta fiind probabil motivul frustrarii lui veninoase. Saracul.
Obiceiurile la care face referinta exista mai peste tot. In functie de destinatii, nu de nationalitate.
Ar trebui sa i se ofere un single-fare spre tara la care I-o tinji inima, si sa fie usurat de povara de-a fi roman...

Last edited:

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,746
293
83
LRBS
Omul asta pesemne ca a calatorit mult ... pe google-earth. Dar mai putin cu avionul. Acesta fiind probabil motivul frustrarii lui veninoase. Saracul..
Pitici gratis are un stil mai ciudat, asa. Probabil in titlu e vorba de pitici pe creier.

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,660
155
83
FL390
Pe langa faptul ca e prost e si frustrat... combinatie letala...

Bunicul meu (D-zeu sa-l ierte) avea o vorba: cel mai mare prost e ala care se crede cel mai destept... Tipul asta e un exemplu perfect - are minim cate o replica tampita pt fiecare om care incearca sa-i explice ceva...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,660
155
83
FL390
Prin comentam a se intelege ca ne distram (pe seama lui)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,602
113
Brasov
www.fotocity.ro
Eu nu urmaresc bloguri, dar articoul respectiv a aparut pe pagina FB Aeronews. Ii credeam putin mai profesionisti de atat.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,691
2,205
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
La cele ~20 de reclame afisate pe fiecare pagina, mai repede as numi sponsor de calatorii, indiferent de continut.

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,602
113
Brasov
www.fotocity.ro
Recunosc ca nu m-am uitat direct pe site. Doar am pus link-ul aici.