Discutii acoperire

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Catalin81

Banned
Jun 29, 2013
860
130
63
42
Craiova
T-LRCV2 :) primul vad ca a disparut, nu mai este ON de ceva vreme .



Se apropie M-LAT -ul si prin Romania .
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Felicitari ca l-ai prins! Dar nici acesta nu functioneaza tot timpul pentru ca nu am putut urmari nicio aterizare in direct!! Pe T LRCV1 cred ca nu l-am mai vazut de vreo trei saptamani!!
 
Pai si asta bate spre iesire dupa ce avionul ajunge la peste 4000m .Uite spre exemplu acuma a plecat wizz si este vizibil de pe la 1000 m dar pe F-LBSF1 .Sa vedem cand trece pe CV .Vad ca bate puternic cel de la ARAD . Il vad captand aeronave pana pe langa Sarajevo , are ceva acoperiere .Cum sa nu vad nici o aterizare, si tu spuneai ca l-ai vazut de cateva ori si cand ai pozat, cum nu ai prins.A mers o perioada dar dupaceea a disparut .Eu nu l-am mai vazut cam de pe atunci sa functioneze iar asta acum l-am vazut prima data si crede-ma ca tin ore bune pagina cu radar deschisa.
 
Last edited by a moderator:
Ma refeream la 2! Vad ca a plecat wzz, e departe si LRCV2 nimic!! Este pa F LBSF1
 
L-am urmarit eu si WZZ nu a trecut deloc pe T-LRCV2 .Oricum si Fokker-ul a trecut tarziu pe la 4000 m , eu am impresia ca aparatul nu este in oras, are acoperire pe zona de SV .La aterizare wzz a ajuns pana aproape de olt , nu stiu de ce sa dus atat de mult sa intoarca, era vizibil pana la 1200m dar pe LRBS . Vad ca acum aradul are acoperire enorma pana in sud la Pleven unde batea al nostru primul si in Bosnia pana aproape de Sarajevo .
 
Posibil sa fie acelasi receiver, dupa un reinstall nu a folosit aceeasi cheie si i-a fost alocat alt indicativ.
Referitor la M-LAT, acesta nu este un receiver, ci este o triungiulare.
Receiverele date de cei de la fr24 sunt compatibile MLAT, pentru ca au GPS, un ceas care se sincronizeaza cu ceasuri atomice, etc.
Pentru o triunghiulare este nevoie ca mesajele de la avionul respectiv sa fie receptionate de 3 receivere compatibile MLAT SI ora acestora sa puste la milisecunda.
Receiverele care sunt oferite de cei de la fr24 sunt cele care au indicativul F-XXXX. Cele cu T-XXXX sunt stickuri USB, la fel cum am si eu.

@Catalin81 , am mutat mesajele, pentru ca nu au nicio legatura cu Stirile de la LRCV.
 
Ok !!! pai inseamna ca avem pe cel de la Arad F-LRAR1 si F-LBRS1 de la Bulgari care bate la noi aici in partea de sud . Daca s-ar mai lua unu prin Muntenia undeva la Buc. si inca 1-2 prin moldova eu zic ca am fi acoperiti in mai toate zonele .
 
Mai este unul in Cluj.
 
Va salut, Dragos Grigore ma numesc. F-LBRS1 este al meu. Instalat la Calugareni, 25Km sud de Bucuresti. Fiind aproape de Ruse mi-au dat indicativ de Bulgaria. :)
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Salutari si bine ai venit pe forum.
 
Va salut, Dragos Grigore ma numesc. F-LBRS1 este al meu. Instalat la Calugareni, 25Km sud de Bucuresti. Fiind aproape de Ruse mi-au dat indicativ de Bulgaria. :)

Felicitari si bun venit.Ne spui si noua cat a costat toata "distractia" ?
 
Fiind F, l-a primit in custodie de la flightradar24.
 
Ce detalii? Ce offtopic?
 
Ai toate detaliile pe flightradar24. Treubuie sa completezi o cerere, dupa care sa astepti.
Trebuie sa asiguri un uptime non stop, o vedere (fara obstacole) de 360 grade in jurul antenei si garantia ca o vei monta in max 7 zile dupa primire.
In caz contrar, te obligi sa returnezi echipamentul.

Dupa cate stiu, tu stai la bloc, deci e cam greu cu instalarea.
 
+ Romania nu mai este la prioritati.

Chiar si pe bloc, este recomandata montarea pe un stalp sau pe acoperisul casei scarilor pentru a fi pe cel mai inalt punct.

In cazul asta, succes. Mergi pe site la fr24, completezi formularul de la Host Equipment si astepti (fara sa ii bati la cap din saptamana in saptamana).
Te contacteaza ei, cand este cazul (daca este cazul).
 
Prima antena de la Cluj am montat-o pe o casa, am trecut cablul dand gauri in tavan, mutand o tigla (logic ca ploua pe acolo) si prin respectiva gaura creata am ridicat o coada luuuuunga de mop in varful careia era bine legata cu sarma antena...... :p
 
  • 👍
Reactions: 1 users
E si asta o procedura. Clar, trebuie tinut cont si de lungimea cablului de antena, care nu este cel mai lung, iar modificarile (home made) nu sunt recomandate, se pierde prea mult semnal.