Diverse

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
update orarul de iarna (dupa 12.12)

Cineva spunea ca Londra pare sa fie destinatia preferata pentru companiile ce opereaza în Romania ...

- în total pe realtia România - Londra opereaza 5 companii (WZZ, BMS, RYR, BAW, ROT)
- din Londra sunt deservite 10 aeroporturi românesti (OTP, CLJ, TSR, IAS, BCM, SBZ, TGM, CRA, CND, SCV)
- în mod regulat avem în total 142/7(!!!) zboruri pe relatia Londra -Romania (75-OTP, 18-CLJ, 14-TSR, 10-IAS, 5-BCM/CRA/SBZ/TGM, 3-SCV, 2-CND)
- la OTP opereaza toate cele 5 companii, la IAS 3 dintre ele (BMS, ROT, WZZ), la TSR 2 (WZZ, RYR), pe celelalte aeroporturi doar WZZ respectiv BMS (la BCM)

- luni si vineri pe relatia OTP-LON vor fi câte 12 zboruri
- duminica doar la LTN vor fi 17(!!!) zboruri de România (6 OTP, câte 3 IAS si CLJ, câte 1 CRA, BCM, TGM, SBZ, TSR)

LE: corectata frecventa de zboruri saptamânale în total
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 6 users
Deci iarna scade SCV la 3x weekly?

Eu numar 75+67=142 zboruri saptamanale, date fiind cifrele postate! Oricum, capacitatea oferita de la OTP mi se pare enorma...
 
Deci iarna scade SCV la 3x weekly?

Eu numar 75+67=142 zboruri saptamanale, date fiind cifrele postate! Oricum, capacitatea oferita de la OTP mi se pare enorma...
Mersi mult de atentionare, 142/7 desigur, nu stiu unde mi-a stat capul ...

Da, SCV scade la 3/7 inca din septembrie.

In ceea ce priveste capacitatea de la OTP, numar mare de zboruri dar si locurile oferite, WZZ face 24/7 la LTN cu 321 ...
 
Stie cineva ce stand-uri vor folosi cei de la RYR de la deschiderea bazei? Acum se pozitioneaza pe 119-122, banuiesc ca din septembrie nu vor mai fi suficiente astea 4. Au un mare apetit pentru self-manoeuvring stands, dar probabil vor avea nevoie de pushback...
 
S-a mai discutat aici în multe rânduri despre particularitatile pietei române turistice de outgoing ...

Doar asa ca fapt divers, ieri au fost operate de pe OTP 7 curse charter:

- 4 la AYT: 2 ROT (cu 313 si 733) si 2 BMS (cu 733 si 734)
- 1 la TIV: ROT cu AT7
- 1 la PVK: ROT cu AT7
- 1 la JSI: ROT cu 318 (au fost comasate cursele OTP/CLJ prevazute initial în W, s-a operat OTP-CLJ-JSI-OTP)

Nu trebuie sa ne mire ce s-a întâmplat anul trecut cu OTP-HER iar cursa OTP-TFS probabil se face doar datorita subventiilor acordate de Guvernul Insulelor Canare ...
 
@Thomas Nu cred că OTP - HER a fost anulată din motive comerciale. Nu are sens. S-a anulat cu aprox 6 luni înaintea începerii operării. Motivele au fost sigur altele. Aș face o comparație cu OTP - LIS care totuși este 4/7 și nu s-a anulat, culmea merge chiar bine. Într-adevăr pe ruta asta nu sunt chartere. Dar mai trebuie să amintesc ca OTP - HER nu a fost deloc promovată, în niciun fel.


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
apropo de Turcia ... românii ramân fideli :D

azi în total 11 curse la AYT (7 de la OTP + IAS, CLJ, TSR, SCV)
 
ma minunez în fiecare an, cât de mult tot creste traficul pe relatie România-Israel ...

ca exemplu, în saptamâna 01.-07.07 în orarul aeroportului TLV apar 60/7

- OTP 48/7 (deci în medie aproape 7 curse zilnice!): LY 14/7, RO 10/7, W6 6/7, 0B 5/7, 6H 5/7, IZ 3/7, BBG 3/7, BUR 2/7
- IAS 4/7, CLJ 3/7, CND 3/7, CRA 2/7
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Anul trecut am văzut foarte mulți turiști evrei în Brașov.
Outbound nu îmi dau seama dacă sunt și muncitori sau doar pelerini și turisti.
 
Traficul business este semnificativ intre Romania si Israel. Si ma refer la faptul ca multi oameni de afaceri din Israel cu ceva radacini in Romania prefera sa-si parcheze o parte din bani in tara in care mai demult sau mai recent au trait parintii sau stramosii lor. Si nu vorbim doar de investitii in frme ci si in imobiliare si altele, mai putin vizibile. Apoi sa nu uitam ca industria IT este una foarte puternica in Israel si una emergenta in Romania, cred ca legaturile sunt tot mai stranse. Deci nu e vorba doar de turism...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Se pare ca indiferent ce se întâmpla, în România merge AYT extraordinar de bine :)

În saptamânile 25-27 se vor opera deci 9/7 CLJ-AYT

Asta din cauza ca Romania si Turcia au fost tot timpul cei mai buni aliati (BFF cum s-ar zice)
:)
 
Last edited by a moderator:
Daca ar fi ieftin si all inclusive, romanii ar merge si in Siria la mare.
 
Informativ, AYT din OTP in cazul unor turoperatori este sold out din 05.06 pana in 06.07 ;)
 
Intreb si eu, de ce te-ai duce in Turcia cand Grecia e la doi pasi si nu iti trebuie pasaport? Nu doar ca e la doi pasi, dar e si de vreo 60 de ori mai frumoasa.
Cred ca raspunsul e mai simplu decat ma astept, adica pun pariu ca Antalya anul asta e la pret de Baile Govora.
 
Cred ca raspunsul e mai simplu decat ma astept, adica pun pariu ca Antalya anul asta e la pret de Baile Govora.

Ca sa citez aproximativ un coleg care merge an de an in Antalya: "pai in Grecia nu gasesti all-inclusive, cel putin nu la pretul din Turcia". Sa nu mai vorbim de Spania sau Italia.

Romanului ii trebuie all inclusive ieftin sa mance ca spartu' si sa bea pana nu mai poate. Restul criteriilor nu conteaza.

Jumatate de secol de comunism (cu lipsurile aferente) si-au spus cuvantul.
 
Simplu - doresti peisaje, istorie, etc, etc, etc, alegi Grecia vs. SERVICII HIGH CLASS - Antalya (cele mai bune in prezent din EU, top 5 in lume) ;)
Iar ceea ce spui tu, iti demontez foarte usor: nu stai doar in resort in AYT si mananci 24/24, ai ce vizita: centrul vechi al AYT, cascade, croziere din Belek sau AYT, jeep safari, samd.
Depinde ce cauti! Iar la capitolul asta Grecia nu va atinge niciodata standardele turcesti, indiferent de cate motive ai gasi pro vs turci.