Diverse

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Da da, sigur ca da. Servicii high class my ass.
La Turci, ciorba de miercuri a fost sosul cu chiftelute de marti, care a fost friptura de luni... Lulz.
Se stie ca romanul e putin imbecil la faza cu AI si nu neaparat ca mananca fix ca un spart ci ca is umple farfuria cu varf, doar asa sa puna niste poze pe Instagram ca sunt furajati bine in concediu.
Nu as da veci si pururi mancarea din Grecia pe laturile de la all inclusive.
 
cele mai bune in prezent din EU

Doar cu Turcia nu e EU, si nici nu va fi vreodata. Din orice punct de vedere ai analiza problema.

Revenind la subiect, eu sunt de parare ca e un pic overrated Turcia in anumite cercuri sociale. Activitati recreative, hiking, canyoning, vizite culturale, etc se pot face si in alte parti nu doar in Turcia. Sunt o multime de programe, trebuie doar sa le accesezi. Atat in Grecia cat si in Italia sau Spania.

Insa in cazul Turciei majoritatea romanilor de rand merg pentru all-inclusive. Si nu ies nicaieri din resort pentru ca pierd pranzul, sau bufetul de dupa amiaza.

Si ca sa citez iar aproximativ: "Cum sa mergi intr-o excursie de o zi daca pe parcurs trebuie sa iti cumperi pranzul ? Doamne fereste asa ceva, pai ai platit all-inclusive, nu ?"
 
Sincer, @bv01 , cunosti prea putin Turcia, ca sa intram in detalii. Eu nu am zis toate resorturile sunt intr-un anume fel. Dar nu compari niciodata serviciile turcesti cu heirupismul grecilor. Totusi las-o moale, caci lucram amandoi in doua domenii total diferite si te contrazic oricand faptic ca faci comparatii in necunostiinta de cauza.
Ai auzit de MAXX Royal, Rixos Premium, Selectum, Granada, Mardan, Sensitive, etc.?
 
Dude, eu nu merg în vacanțe pentru hoteluri. Poa' să fie poleite cu haur că tot nu-mi pasă. Dar probabil clientul tipic de AI e super impresionat.


Sent from my fabulous iPhone 7 Plus using Tapatalk
 
@bv01 Merg de 11 ani in Antalya, am fost de la hoteluri ieftine gen Miracle pana la Rixos Premium, Ela Quality sau Sueno Belek. In Turcia fiecare resort e un orășel. Ai activități zilnice( tot felul de sporturi) si poți face excursii optionale, unele foarte interesante fiind chiar gratuite. E adevărat ca la unele hoteluri sosul de marți e ciorba de miercuri , dar acelea le numeri pe degete. Belek de exemplu e renumit pentru golf, Kemer pentru munții Taurus si Tahtali, Side pentru Aspendos, etc. Dacă se dorește, chiar este de vizitat. Sincer îți spun, ca in acești ani, am si vizitat, dar am stat mult in resort. De ce? Pentru ca la 1 concediu/ an + cateva alte ieșiri, e nevoie de relaxare maxima, relaxare oferită de resorturile Ultra alI inclusive din Antalya. Mancarea turcească nu se compara cu cea greceasca? O fi asa, asa ca , de ce sa nu mănânci la restaurantul grecesc, restaurant de care beneficiază marea majoritate a resorturilor ( mai toți au grecesc, chinezesc si turcesc, astea ar fi baza, si in funcție de resort, apar si altele). Marea poate nu e chiar asa frumoasa ca in Grecia, dar in Side si Alanya cel putin, dacă nu si Kemer, marea e chiar frumoasa. Sincer, chiar îmi doresc o vacanta de vizitat in Grecia, dar ar fi concediul nr.2, Pt ca primul e de relaxare si distracție, apoi cel de vizitat.

Pentru a te convinge ca Turcia nu e doar de stat la plaja si înfulecat gözleme, uite aici ce spune Razvan Pascu,care demonstrează ca in Antalya se poate petrece timpul si altfel, decât stand la plaja.

Primele 2 zile in Antalya - impresii - Razvan Pascu

Culmea all-inclusive-ului: sunt de 4 zile in Antalya si nu m-am plictisit... :) - Razvan Pascu
 
Wow! Minunat! De 11 ori in 11 ani. Si peste 10 ani vei putea marturisi 21 de concedii in Antalya. Iar peste 50 de ani, cand iti vei numara viata, vei avea fix 61 de Antalyi la activ. Iar la o medie de 10 zile/sejur rezulta ca 20 de luni din viata ai trait in Antalya...
Superb de trist. Un fel de mers la mall, mereu si mereu.
Nedumerire: chiar nu ai curiozitatea sa vezi/simti/mirosi/gusti/pipai si alte meleaguri?
Chiar nu pot sa inteleg o asemenea limitare. Autolimitare. Dar si autosuficienta-n subsidiar.
Te rog n-o lua ca pe un atac. Daca era atac, spuneam ca-mi este mila...
 
@Adrian Fuchs am spus eu ca nu am fost altundeva? =)) Antalya e cel mai lung concediu din an, dar am precizat ca sunt si alte ieșiri, ma rog, poate nu m-am exprimat corect, weekend-uri/ city-break-uri. Ceea ce poate fi considerat „trist” este ca nu regret nici măcar putin unul din acești ani, si probabil ca nu ii voi regreta nici pe viitori câți ani vor mai fi, si mai rau e pentru unii, ca mai sunt muuuulti asa, ca mine, si încă mai avansați in ani de Antalya. =)))
 
Last edited:
Chiar nu pot sa inteleg o asemenea limitare. Autolimitare. Dar si autosuficienta-n subsidiar.
Te rog n-o lua ca pe un atac. Daca era atac, spuneam ca-mi este mila...

Pe langa faptul ca esti offtopic, ataci si omul.
In conditiile in care-si face concediul pe banii lui ,poate sa mearga anual si la bai la Olanesti.
 
Azi sunt 8 curse OTP-AYT, si aproape toate cu echipamente relativ mari (738, 321 etc.)
 
OTP-AYT este fully booked aproape la toti TO!!!! Cel putin pana pe 12.07, la unii TO nu mai exista locuri.
 
@cristi_avb , da, de exemplu la Tez Tour se poate vedea acest lucru foarte frumos pe TEZ TOUR online

19.06.2017 (Lu.) ROT 7101 TAROM 07:30 09:15 Indisponibil
19.06.2017
(Lu.) OB 9311 BLUE AIR 07:30 09:15 Indisponibil
19.06.2017
(Lu.) ROT 7111 TAROM 08:00 09:50 5 locuri
22.06.2017
(Jo.) ROT 4001 TAROM 07:30 09:15 Indisponibil
22.06.2017
(Jo.) ROT 7113 TAROM 08:00 09:50 Disponibil
24.06.2017
(Sa.) OB 9361 BLUE AIR 08:15 10:05 6 locuri
26.06.2017
(Lu.) ROT 7101 TAROM 07:30 09:15 Indisponibil
26.06.2017 (Lu.) OB 9311 BLUE AIR 07:30 09:15 Indisponibil
26.06.2017
(Lu.) ROT 7111 TAROM 08:00 09:50 Disponibil
29.06.2017 (Jo.) ROT 4001 TAROM 07:30 09:15 Indisponibil
29.06.2017 (Jo.) ROT 7113 TAROM 08:00 09:50 5 locuri
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Cine are chef astazi sa citeasca putina beletristica: :roto2cafe:

Guvernul a adoptat joi, 28 iunie, al doilea pachet de investiţii strategice care vor fi realizate în PPP...
- Primul proiect este construirea şi operarea în PPP a unei bănci naţionale de sânge şi celule stem
- Al doilea proiect, Spitalul Regional Timişoara
- Al treilea proiect: Spitalul Regional Brăila – Galaţi, cu o capacitate de 800-1000 de paturi...
- Amenajarea râurilor Argeş şi Dâmboviţa pentru navigaţie
- Construirea aeroportului Bucureşti Sud
- Canalul Siret –Bărăgan
- Construcţia prin PPP a unei fabrici de miljoace de transport în comun electrice
- Un nou complex turistic de ski în Masivul Făgăraş.

economica.net
 
Pentru ca tot ce ii lipsea Bucurestiului era un aeroport nou, nu unu civilizat.
 
In continuarea lecturii beletristice,apare si partea a doua ,actiunea devine mai pasionanta ,autorii aratandu-si masura imaginatiei :
Printre cele opt proiecte de investiţii strategice prevăzute în hotărârea de guvern se numără şi construirea Aeroportului Bucureşti Sud, care va putea deveni un punct de tranzit în deplasările pasagerilor către regiunile Asia, Pacific, dar şi spre Europa sau America.

'Dimensiunea aeroportului va trebui proiectată pentru un trafic de aproximativ 30 de milioane de pasageri, pe o suprafaţă desfăşurată de maximum 600 de hectare şi să fie dotat cu cel puţin două terminale. În măsura în care se vor identifica asemenea suprafeţe la autorităţile locale, aceste autorităţi pot participa la constituirea societăţii de proiect', a explicat Nelu Barbu
Aeroportul Bucureşti Sud, proiectat pentru un trafic de 30 de milioane de pasageri şi dotat cu cel puţin 2 terminale
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Voiam să întreb ce au fumat respectivii, dar se pare că e vorba de ceva care nu se fumează.
 
Bine ca nu il construiesc la Sud de Dunare.
Transferul intre cele doua aeroporturi va fi (ne)asigurat de FufaFirea cu ajutorul metroului care nu se afla nici pe hartie.
Hurray, se simte ca incepe campania electorala pt prezidentiale.
 
Posibil sa se bazeze pe mult laudata tehnologie a viitorului, de teleportare!