easyJet (U2/EZY)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Witze, chiar la asta ma gandeam, poate ii prinzi.
Mersi de poza.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4
 
British budget airline EasyJet reported a sharp rise in annual profit and said it would pay a £175m (€208m) special dividend to shareholders, underlining its advantage over larger Irish rival Ryanair.
EasyJet's pretax profit rose 51pc in the financial year ended September...
EasyJet's upbeat assessment was in contrast to that given by Ryanair, Europe's biggest budget airline by passengers, which earlier this month cut its annual profit target for the second time in two months and admitted it needed to improve customer service...

EasyJet, which recently took over Flybe's slots at London's Gatwick airport, said it carried 11 million business passengers during the 2012/13 financial year, one million more than the previous year

Independent.ie
 
EZY a anuntat rutele noii baze de la HAM . Din pacate OTP nu se afla printre destinatii.

easyJet announced (27-Nov-2013) it will open its Hamburg base in Mar-2014, with the launch of four seasonal and six year-round services – see Route Changes Table for more information:

  • Hamburg-Athens: Seasonal twice weekly service to launch on 02-Apr-2014. According to OAG, the carrier will be the route's only operator;
  • Hamburg-Catania: Seasonal twice weekly service to launch on 01-Apr-2014. According to OAG, Germanwings will also operate on the route;
  • Hamburg-Copenhagen: Daily service to launch on 31-Mar-2014. According to OAG, SAS also operates on the route;
  • Hamburg-Ibiza: Seasonal twice weekly service to launch on 24-Jun-2014. According to OAG, airberlin operates seasonally on the route;
  • Hamburg-Milan Malpensa: Six times weekly service to launch on 31-Mar-2014. According to OAG, Germanwings also operates on the route;
  • Hamburg-Naples: Three times weekly service to launch on 30-Mar-2014. According to OAG, Germanwings will also operate on the route;
  • Hamburg-Nice: Three times weekly service to launch on 31-Mar-2014. According to OAG, Germanwings operates seasonally on the route;
  • Hamburg-Palma de Mallorca: Five times weekly service to launch on 31-Mar-2014. According to OAG, airberlin, Condor and Germanwings also operate on the route;
  • Hamburg-Split: Seasonal twice weekly service to launch on 24-Jun-2014. According to OAG, Germanwings operates seasonally on the route;
  • Hamburg-Venice Marco Polo: Three times weekly service to launch on 01-Apr-2014. According to OAG, airberlin and Germanwings operate seasonally on the route.
The carrier will base two A319 aircraft at the airport, and will also increase Hamburg-Basel frequency from 11 to 16 times weekly. easyJet CEO Germany Thomas Haagensen said: "Our goal is to be Hamburg's preferred airline."
centreforaviation.com
 
Sunt deceptionat de alegerile EZY ... nici o singura destinatie noua pentru aeroport. Se încearca exclusiv canibalizarea concurentei (e greseala cu ATH, si AEE a anuntat înaintea lor deschiderea rutei de anul viitor).
 
Mie mi se pare o strategie coerenta, daca ne uitam la rapoartele anuale si la roadshowurile pentru investitori:
-Focus pe consolidarea pozitiei nr 2 in Italia, poate focus spre a deveni nr 1 avind in vedere slabiciunea Alitalia
-Copenhaga - iarasi atac frontal la un concurent cu probleme (SAS) inainte sa intre Norwegian
- ATH- e securizat de traficul etnic si turism

Fiind primul an cred ca e o intrare mai prudenta, dar cu siguranta vor aparea numele grele :CDG, AMS, MAD, poate apoi consolidare spre Scandinavia si alaturi de Berlin intr-o buna zi MUC.
 
Sigur ... eu nu zic ca nu este coerent. Spun doar ca nu simpatizez cu asemenea strategii de afacere.

Hai sa facem ceva asemanator cu un VW Golf ca se vinde, doar ca-l facem mai ieftin ... ok, e o strategie, si foarte probabil da si rezultate. Dar inovatiile îmi plac mai mult :)
 
Pai VW Golf asa e facut, fara experimente.

Daca ma uit la rezultatele financiare publicate acum o saptamina, vad 400 de mil de euro dividende, incluzindu-le pe cele exceptionale. Cum 30% merg la Stelios, cred ca de acolo vine ideea 'fara experimente', ca alea se fac cum in zona de hoteluri :)
 
Asa e ... nu ma împiedica sa simpatizez mai mult cu un alt tip de a aborda afacerea :)
 
Si mie imi place sa vad lucruri noi dar respect performanta celor de la Easy..11% profit before tax..inseamna ca stiu ce fac.
 
DGAC rejects easyJet's request for Paris CDG - Tel Aviv slot
easyJet (U2, London Luton) has had its application to operate a new 3x weekly Paris CDG to Tel Aviv Ben Gurion service this summer denied. According to the Globe, the French civil aviation authority (Direction Générale de l'Aviation Civile - DGAC) rejected the LCC's application on the grounds that no new slots were available at the airfield owing to air traffic congestion. To compound matters, the paper claims that the DGAC has granted El Al Israel Airlines (LY, Tel Aviv Ben Gurion) an additional slot for an extra and fourth daily flight between Tel Aviv and Paris CDG. easyJet said that it reserves its right to appeal the authority's decision
:mad: aviation ch

Pe de alta parte ,de pe blogul colegului Cosmin ,aflam ca lui EZY ii merge bine pe OTP ,cu un LF de 90% dar ,din pacate nu au de gand sa introduca rute suplimentare de pe OTP,cel putin declarativ. Sa vedem daca va mai sta la fel de comfortabil in cifre si dupa intrarea RYR .
 
  • 👍
Reactions: 1 users
De ce nu ar sta? Clientela EZY este cu totul alta decit Ryan.Plus ca OTP deocamdata nu face parte din focusul Easy, edoar asa, de completare.
 
Nu prea cred ca va fi diferita clientela. Bineinteles ca e mai comod sa aterizezi pe LGW dar ,in final pretul va conta . Momentan pretul e cam tot ala si ,sa nu uitam ca RYR urmeaza trendul EZY in privinta facilitatilor oferite. Deja de pe 1 febr se trece la locuri alocate. Singura diferenta va fi aeroportul. Orarul e cam la fel ,poate chiar mai incomod la EZY ,cu returnul la 5 dimineata.
EZY nu este nici legacy si nici nu ofera conexiuni deci publicul e tot pe acolo.
 
Last edited by a moderator:
Da.mi niste argumente ca clientela sa nu fie diferita. Eu ti le dau pe ale mele:

- pretul mediu la Easy este aproape dublu fata de Ryan - automat au per ansamblu alti clienti
- cind vorbim de clienti nu vorbim doar de outbound ex OTP - capsunarii nu ii intereseaza sa Easy si asta au declarat-o de ani de zile, pentur ca nu genereaza venituri auxiliare ; de aceea am o oarecare banuiala ca clientela Easy este mai mult inbound OTP - Ryan se va bate daca vrei cu Wizz pe low endul pietei
- OTP nu prea are cum sa fie focus pt Easy pt ca strategia easy e sa ocupe primele 100 de rute din Europa
 
Da.mi niste argumente ca clientela sa nu fie diferita. Eu ti le dau pe ale mele

Cum am argumentat si in postarea mea precedenta :
1.Referitor la pret ,te inseli .Nu prea mai sunt preturile RYR de pe vremuri ! De exemplu in aprilie-mai ,ambele au pretul mediu de cca 90eur RT.
2.Sa nu uitam ca optica RYR s-a schimbat .Nu mai este diferenta intre facilitatile oferite la bord intre cele doua .Cam acelasi lucru ofera "noul " RYR cat si EZY . Orarul este cam acelasi. Avantaj aeroport pt EZY insa ,avantaj frecventa pt RYR
Deci ,in opinia mea ,clientela va fi aceeasi ,migrata in special din cea traditional WZZ si BMS (nu numai rafioti cat si backpackers) care vor oferi ,cam la acelasi pret ,servicii mai slabe.
 
Pentru Easy OTP nu e focus market. Asa ca ori va merge cu pretul in sus si va avea yield peste medie, ori va face switch pe capacitate pe alte rute.
 
Iti recomand prezentarea asta, pentrru a "citi" intentiile Easy.

http://corporate.easyjet.com/~/medi...ntre/2013/US-inv-presentation-10-sep-2013.pdf

De aici rezulta clar strategia lor:

- competitie vs legacies, determinata de avantajul costului operational
- model de business vs legacies - rute principale, aeroporturi centrale, frecvente mari
- pozitie nr 1 sau 2 in aeroporturi principale

OTP nu prea e principal, pozitia nr. 2 nu o pot obtine decit impotriva Tarom, nr1 Wizz nu este atractiv ca si competitor, in consecinta Romania este o piata unde activitatile sunt doar un ricoseu pt a completa ofera de pe aeroporturile cheie.

La acest profil de business, de asemenea profilul clientului dorit de ei nu are un overlapping cu cel Ryanair - ca in dispersie se intilnesc, e altceva.

Sansa OTP ar fi doar un atac frontal la AF/KLM, avind baze pe CDG si AMS si atunci implicit citeva rute complementare pe punctele cheie : MXP,SXL, eventual BSL.
 
Da ,am citit prezentarea ,multumesc pt bibliografie :) (nu sunt ironic, a fost o lectura interesanta) ,sunt perfect de acord cu tine in privinta OTP ca nu este un target pentru EZY .

Insa referitor la subiectul discutiei noastre ,EZY nu indeplineste conditiile necesare pt a atrage alt client decat cel care s-ar urca si intr-o aeronava RYR, cel putin pe OTP .

EZY da ,zboara de pe GTW ,insa este in continuare un LCC ,adica:
-orar si frecventa mediocre
-nu ofera conexiuni
-densitate de scaune specifica
-servicii la bord
-politica de bagaje
Portocalii nu au nimic in plus fata de RYR . Da ,fata de WZZ si BMS este o crestere a calitatii serviciilor ,dar nu si fata de "noul" RYR.

Iar cele doua legacy ,ROT si BAW, isi vor pastra share-ul de clienti bussines si cei de conexiune (tot din motivele enumerate mai sus) .

In concluzie parerea mea ,pe viitor, marele castigator va fi RYR pentru disponibilitatea( banuita de noi) de a se dezvolta pe OTP ,iar marele looser va fi BMS care va trebui urgent sa-si faca strategii de repozitionare partiala pe aeroporturi din tara, gen CND unde odata pozitionat ,nu va fi rentabil pentru alta companie de a-l ataca nepreafiind loc de doua LCC bazate.