• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

tavi

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
4,947
1,567
113
Brasov
www.fotocity.ro
Eu încerc să zbor chiar gratis, normal că nu îmi iese. Deși teoretic ar trebui să pot.

Sent from my iPhone using Tapatalk

utopium

Active Member
Apr 23, 2013
238
35
28
Cluj-Napoca
pai daca nu citesti atent ce scriu eu ... n-am ce sa-ti fac. Eu încerc sa dau si informatii concrete si nu doar asa sa-mi dau cu parerea:
Pretul este real ... îl poti verifica cu usurinta. Iar în caz ca turoperatorul nu vinde foarte bine, atunci vei gasi lastminute mai ieftin, dar tot la Mouzenidis pe site.
Sigur, eu vorbesc de ce ofera ei pe site-ul oficial ... ca se pot lua prin tour-operatori mai ieftin e foarte bine de stiut. Pentru companiile "normale" din lumea asta, pretul de referinta e cel de pe site-ul oficial.
Eu încerc să zbor chiar gratis, normal că nu îmi iese. Deși teoretic ar trebui să pot.
Mie imi iese, vreo 12 zboruri gratis (simple, one way, o persoana) pe an, cu toata familia, adica 2 destinatii dus-intors pentru toti trei :) Pretul lor mediu insa e cam 180 de lei one-way/persoana, cu bagaje incluse.

tavi

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
4,947
1,567
113
Brasov
www.fotocity.ro
Eu vorbesc de gratis, cu Wizz, din creditul de pe Booking. Nu imi iese ca tot schimba orare sau anuleaza zboruri. :)

utopium

Active Member
Apr 23, 2013
238
35
28
Cluj-Napoca
Eu vorbesc de gratis, cu Wizz, din creditul de pe Booking. Nu imi iese ca tot schimba orare sau anuleaza zboruri. :)
Eu vorbesc de gratis din puncte bonus Wizz/credit back de pe Booking/RentalCars/etc, am prins si eu schimbari de orar dar nu foarte grave, iar anulari n-am prins deloc pe ce am rezervat eu in 10 ani.

Thomas, alea luate prin agentie n-au separat taxa de aeroport?

Apr 20, 2018
3
0
1
28
Iasi
Bună seara,

Cum se poate sa se anuleze zborul Bucuresti-Salonic, cu aproape 5 luni inainte de data zborului? Fara niciun motiv. A mai patit cineva asa?

Acum incercam sa ne recuperam banii, au zis ca nu ne pot oferi alte variante de zbor...

Mulțumesc.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,624
1,713
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
@RalucaDiac bine ai venit pe forum.

Anularea unor zboruri se întâmpla destul de des si motivul este de regula unul comercial.

Banuiesc ca aveai bilete în septembrie iar ei între timp au hotarât se pare sa opereze doar pâna în 24.08.

Cu 5 luni în avans ... va puteti considera chiar norocosi, aveti destul timp sa gasiti alte variante, ca zbor direct aveti însa doar solutia Tarom

Apr 20, 2018
3
0
1
28
Iasi
Te referi cu compania asta sau așa în general?

Foto forum www.fotocity.ro
Da, cu compania asta. Nu am mai auzit la alte companii, chiar si low cost, sa se intample asta.Mi se pare ciudata anularea zborului cu asa mult timp inainte.
Post automatically merged:

@RalucaDiac bine ai venit pe forum.

Anularea unor zboruri se întâmpla destul de des si motivul este de regula unul comercial.

Banuiesc ca aveai bilete în septembrie iar ei între timp au hotarât se pare sa opereze doar pâna în 24.08.

Cu 5 luni în avans ... va puteti considera chiar norocosi, aveti destul timp sa gasiti alte variante, ca zbor direct aveti însa doar solutia Tarom
Da, zborul era pe 3 septembrie. Ce sa zic, nu ma consider norocoasa deloc, e chiar aiurea sa ai un concediu stabilit si sa se anuleze fără un motiv plausibil.

De tarom știu, doar ca sunt mai scumpi.
Sper ca cei de la avion.ro sa se tina de cuvant si sa ne dea banii inapoi. Eram curioasa daca a mai patit cineva asa cu Ellinair.
Mulțumesc!

Last edited:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,672
2,182
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Tavi si WizzAir au un istoric, in acest domeniu :)

Apr 20, 2018
3
0
1
28
Iasi
Tavi si WizzAir au un istoric, in acest domeniu :)
Cu Wizz am patit-o si eu. Acum in martie, cand au fost ninsorile neprevazute, au anulat un zbor din Bologna-Iași, dar cu 2 ore inainte de plecare. Am schimbat zborul pe a doua zi, spre Bucuresti. De acolo ne-am descurcat noi spre Iasi, bineînțeles ca nu am primit nicio despagubire/decontare.
Cica Wizz nu despagubeste in caz de conditii meteo nefavorabile, deși aici am inteles ca au ramas fara lichid de degivrare a avioanelor, nu conditiile meteo erau problema.
Anyway, nu ma asteptam la zborul din septembrie sa se anuleze, dar se pare ca orice este posibil..

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
789
263
63
Pai daca esti din Iasi / ajungi usor in Iasi este zbor spre Salonic cu Wizz, din pacate e pe 4 sept plecare nu pe 3.

Cumulus

Active Member
Nov 21, 2017
279
199
43
CLJ
Cica Wizz nu despagubeste in caz de conditii meteo nefavorabile, deși aici am inteles ca au ramas fara lichid de degivrare a avioanelor, nu conditiile meteo erau problema.
asta a fost problema companiei de ground handling ca au ramas fara lichid de degivrare, intr-adevar compania aeriana nu are nicio raspundere

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,624
1,713
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
Ellinair renunta (aproape) complet la rutele SKG: din CLJ anulate complet si de la OTP se opereaza doar în 08. si 11.06