Ellinair (EL/ELB)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
avem numere de zbor pentru CLJ-SKG:

EL 227 (SKG-CLJ)
EL 228 (CLJ-SKG)

banuiesc ca vom avea în curând si un orar si zborurile vor fi introduse în CRS
 
Ieftinache
Tinand cont ca statiunile din zona Paralia - Halkidiki sunt low-cost iar distanta nu e foarte lunga fata de Romania, 190 de euro doar avionul mi se pare mult, la o familie ajungi la aproape 600 de euro, sa dai atat doar pentru transport pentru o vacanta intr-o zona low-cost pare ciudat ... mai ales ca nou introdusele Cluj-Larnaca sau Cluj-Nisa sunt semnificativ mai ieftine (nu mai zic ca in Italia gasesti dus-intors langa litoral si la o treime pretul, adica cu 190 platesti pentru 3 persoane). La 190 de euro te duci in Spania deja, care e semnificativ mai departe ...

O sa zici ca celelalte companii cu care comparam sunt low-cost (de parca Ellinair ar fi cine stie ce companie), insa si un Cluj-Munchen dus-intors cu Lufthansa poate fi rezervat la 138 de euro de exemplu ... iar un Cluj-Istanbul dus-intors cu Turkish la 100 de euro ...
 
Last edited:
Am observat și eu că în ultima perioadă biletele de avion pentru Grecia au ajuns la niște prețuri imense. Sincer, nu înțeleg. Eu găsisem OTP - HER la un preț derizoriu, săptămâna trecută, dar e o destinație pe care deja am vizitat-o.
Am căutat alte variante, alte insule. Prețurile sunt de râs. Așa că am ales să merg în Porto Santo, la mama dracu', dar la 1/3 din preț, practic merg două săptămâni la preț mai mic decât o săptămână în Grecia. Prea li s-a urcat sângele la cap grecilor.


Sent from my mobile phone
 
acest zbor nu are scopul (ca si cel al WZZ catre PMI) de a oferi bilete de avion convenabile.

Zborul este efectuat în principal pentru turoperator iar vânzarea de locuri flight only nu are sens decât daca se adauga la pretul de zbor si "câstigul virtual" (nerealizat, daca se vinde flight only) pentru pachetele turistice.

Asemenea zboruri eventual last-minute se vor gasi mai convenabile la turoperator.

Am mai explicat de câteva ori acest fenomen si legat de zborul WZZ CLJ-PMI, dar se pare ca nu reusec cumva sa ma exprim destul de clar ...
 
Chiar și așa, biletele de la turoperatori sunt destul de scumpe.


Sent from my mobile phone
 
daca stii când si cum sa cumperi, biletele de la turoperatori sunt chiar foarte convenabile ;)

dar tie în general nu-ti place sa cumperi de la ei, asa ca oricum nu se pune problema ...
 
Orar de zbor Cluj - Salonic (AR8) :

EL 227 09:00 SKG - CLJ 10:50
EL 228 11:50 CLJ - SKG 13:35
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Zborurile din Cluj au dispărut din sistem atât la companie cât si la tour-operatori. Știți detalii?
 
La Mouzenidis si Fibula zborurile sunt în continuare listate, pe site-ul Ellinair nu au fost niciodata
 
Toate cele 3 rute ale Ellinair programate în vara 2017 în Romania au fost introduse între timp în CRS si sunt disponibile astfel în toate motoarele de cautare/rezervare si de asemenea pe ellinair.com

deci pot fi trecute oficial la rute noi cu 1/7:

- CLJ-SKG
- OTP-SKG
 
@Thomas
Programul de zbor Cluj-Napoca – Salonic (15.06 - 28.09)
EL 228: Cluj-Napoca (CLJ) 11:50 – 13:35 Salonic (SKG) // în fiecare zi de joi;
EL 227: Salonic (SKG) 09:00 – 10:50 Cluj-Napoca (CLJ) // în fiecare zi de joi.


Program zbor București - Salonic (17.06 - 23.08)
EL 226: București (OTP) 18:15 - 19:45 Salonic (SKG) // în fiecare zi de sâmbătă;
EL 225: Salonic (SKG) 15:50 - 17:15 București (OTP) // în fiecare zi de sâmbătă.

Program zbor București - Heraklion (13.06 - 26.09)
EL 726: București (OTP) 12:50 - 14:50 Heraklion (HER) // în fiecare zi de marți;
EL 725: Heraklion (HER) 09:10 - 11:50 București (OTP) // în fiecare zu de marți.
 
O simulare imi arată ca un dus-intors (15JUL OTP-SKG + 22JUL SKG-OTP) costa 235 Euro pentru un adult la Ellinair, iar echivalentul la Tarom costa 155 Euro. Nu înțeleg cum se pot aștepta Ellinair sa aibă vreun succes pe OTP. In afara de orarul decent, nu vad sa aibă niciun avantaj, iar € 235 pentru un dus-intors OTP-SKG mi se pare exagrat de mult, € 155 mai merge. Deci practic, zburând cu Tarom, economisesc 80 Euro
 
O simulare imi arată ca un dus-intors (15JUL OTP-SKG + 22JUL SKG-OTP) costa 235 Euro pentru un adult la Ellinair, iar echivalentul la Tarom costa 155 Euro. Nu înțeleg cum se pot aștepta Ellinair sa aibă vreun succes pe OTP. In afara de orarul decent, nu vad sa aibă niciun avantaj, iar € 235 pentru un dus-intors OTP-SKG mi se pare exagrat de mult, € 155 mai merge. Deci practic, zburând cu Tarom, economisesc 80 Euro
probabil achiziționând pachete de vacanță prețul e mai mic, iar ce vând pe site e doar de umplutură? doar zic, poate greșesc
 
@Peter, așa este, dacă ne uităm la ce face TUI în afară pentru a umple un avion... e total invers față de ce face Mouzenidis, însă fiecare își face propriul business cum crede că e mai bine
 
O simulare imi arată ca un dus-intors (15JUL OTP-SKG + 22JUL SKG-OTP) costa 235 Euro pentru un adult la Ellinair, iar echivalentul la Tarom costa 155 Euro. Nu înțeleg cum se pot aștepta Ellinair sa aibă vreun succes pe OTP. In afara de orarul decent, nu vad sa aibă niciun avantaj, iar € 235 pentru un dus-intors OTP-SKG mi se pare exagrat de mult, € 155 mai merge. Deci practic, zburând cu Tarom, economisesc 80 Euro

nu stiu de câte ori sa va mai spun asta ... :rolleyes:

acest zbor nu are scopul (ca si cel al WZZ catre PMI) de a oferi bilete de avion convenabile.

Zborul este efectuat în principal pentru turoperator iar vânzarea de locuri flight only nu are sens decât daca se adauga la pretul de zbor si "câstigul virtual" (nerealizat, daca se vinde flight only) pentru pachetele turistice.

Asemenea zboruri eventual last-minute se vor gasi mai convenabile la turoperator.

Am mai explicat de câteva ori acest fenomen si legat de zborul WZZ CLJ-PMI, dar se pare ca nu reusec cumva sa ma exprim destul de clar ...

Dealtfel pe site la Mouzenidis biletele dus-întors costa doar 195,-€ ...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Nu știu cum găsiți voi la 195 sau 230, că eu găsesc doar la 270 return pe site-ul Ellinair :D
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Nu înțeleg cum se pot aștepta Ellinair sa aibă vreun succes pe OTP. In afara de orarul decent, nu vad sa aibă niciun avantaj, iar € 235 pentru un dus-intors OTP-SKG mi se pare exagrat de mult, € 155 mai merge. Deci practic, zburând cu Tarom, economisesc 80 Euro
Ehh...asa cum unii prefera sa dea mai mult pe un zbor OTP-CLJ/IAS ca sa zboare Tarom ca e sandwich-ul mai bun decat la BMS e posibil ca cei de la Ellinair sa se bazeze pe altceva, de ex marketing mai agresiv(cata lume stie ca ROT zboara la SKG?), promotii, etc. Nu tot timpul decizia de a cumpara ceva e plina de logica, de multe ori se bazeaza pe emotie.
 
  • 👍
Reactions: 1 users