Accident Emirates EK 521

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Unul din motoare s-a separat inainte sa ia foc avionul. Un video ce surprinde momentul separarii.
 
Last edited:
Dubai este inchis pana la 12UTC.
A fost un go around, aeronava si-a retras trenul de aterizare, insa din cauze inexplicabile nu a avut puterea sa se ridice, si a aterizat pe "burta".

RAW data de la fr24. Se vede ca aeronava a inceput sa prinda altitudine, dupa care a picat.
Aeronava cand a inceput sa urce, se pare ca nu era in accelerare, viteza a scazut brusc, iar aeronava urca cu peste 1000fps. Posibil ca motoarele sa nu fi fost in G/A.
Viteza a scazut pana la 119 noduri, care este prea mica pentru a genera portanta, la o astfel de dihanie. Poate stie cineva care este Vs0 la B773.
Co7nZ93XgAE7o-l.jpg
 
  • 👍
Reactions: 1 users
In loc sa iasa rapid, unii pasageri au stat sa isi ia si bagajul de cabina. Vai de mama lor! #retards

 
@dxb777, nu e chiar asa, daca ai obiecte sau-si acte de valoare in bagajul de mana (nu mai spun de bani cash, carduri sau lucruri similare) nu iti prea vine sa le lasi la foc mic si pur si simplu sa pleci de acolo. Omeneste vorbind reactia lor e de inteles, din punct de vedere safety evident ca nu.
 
Cât mă disperă filmările astea portrait... Lumea s-a tâmpit de tot.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Si pe mine ma dispera dar na, asta e pozitia obisnuita in care tin oamenii telefonul.
 
Incredibil cum de-au scăpat toți.
Ruta... Ruta asta... Bănuiesc că e vorba de capșunari. Îmi e oarecum greu să pronunț numele.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sambata sunt la DXB, si voi face niste poze. Sper sa se mai vada ceva din T3, este chiar in zona aceea.
Referitor la evacuare? Aia isi cautau rafiile cu curry? Sincer, daca as pati eu asa ceva, fuq`em all, as trece printre pasageri in modul american football (aka tackling)
FORTE-JUKE1.gif


Ce sa te mai scormonesti dupa acte, etc? Cand vine flacara nu ai timp de chestionare...., cat de repede se deplaseaza flacara, etc.
Eu prefer sa calatoresc cu un rucsac, sa il am la picioare, care il pot recupera 1-2 si sa fug ;) cu zecile de mii de euro ;)
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Și eu la fel, doar că vorbim de milioane aici.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Upon contacting, tower reminded the crew of lowering the gear and cleared the aircraft to land."
Upon contacting tower tower advised the crew to plan to vacate the runway at taxiway M9 (editorial note: which several listeners including the editor originally understood as a reminder for the crew to lower the gear) and cleared the aircraft to land.
 
  • 👍
Reactions: 1 user