Ernest Airlines (EG/ERN)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Interesant, tin minte ca anul trecut a mai fost o companie italiana care urma sa deschida OTP - GOA?

In primul rand de plecarea Tarom va profita BMS, vor ramane lunile astea doar pe BCM din zona, iar din vara probabil IAS - TRN va deveni definitiv.

Oricum sa vedem zborurile incarcate pe site-ul lor si apoi sa le si vedem avioanele prin Romania.
 
Era de fapt o companie "romaneasca" : Fly Valan .Ei intentionasera ,la un moment dat, sa lanseze OTP-GOA.
 
Posibil sa faci confuzie despre care GOA e vorba...
GOA - Genova, Italia
GOI - Goa, India
 
  • 👍
Reactions: 1 user
In ceea ce priveste rutele din Iasi, Verona este o destinatie interesanta. Eu ma bucur si o sa cumpar bilete pentru Verona daca o sa aiba preturi ok. Compania pare serioasa, desi mica, e evident orientata spre Europa de Est. Despre Cuneo nu stiu ce sa spun. Pentru mine ca turist zona e ofertanta, insa aeroportul nu are facilitati prea grozave. Am simulat un calcul pentru inchirierea unei masini si constat ca companiile care opereaza pe acel aeroprt sunt mici, locale si scumpe. In schimb, aeroportul poate deservi atat sud-estul Frantei cat si nord-estul Italiei, ceea ce poate fi un avantaj, ori trebuie luat in calul faptul ca acea concoreanta foarte mare pe aeroportul Torino s-a risipit, cat si faptul ca pasagerii pentru un pret bun o sa aleaga aeroporturi secundare. De asemenea consider ca au nevoie sa investeasca in imagine, dar daca se vor tine de aceste rute au ocazia sa devina cunoscuti pe piata. Daca au resuit in Ucraina si Albania, nu vad de ce nu ar reusi in Romania.
 
Un impediment ar fi piata mult mai matura pe relatia Romania - Italia decat pe Italia - Albania / Ucraina. Decat Verona eu asi fi mers pe ceva mai sudic, Napoli / Bari.
 
@vladria, nord-vestul Italiei.
daca AZ s-a dus de pe FCO-OTP, poate le iau ei locul, tot la BIT Milano au anuntat si prima ruta de pe FCO, va fi catre LWO
 
Last edited:
Woops !
"ANUNT
Referitor la articolele apărute în presă, despre rutele operate de către compania Ernest Airlines, vă comunicăm că nu există un acord de operare încheiat în acest sens cu R.A Aeroportul Iași." FB IAS

Poate or zbura la gara ?! 🤔
 
Bine...asta nu inseamna 100% ca va fi o teapa. IAS nu e pe sloturi iar taxele aeroportuare sunt publice. Oricum am fost sceptic de la inceput...
 
Mie felul in care a fost postat anuntul de cei de la aeroportul Iasi mi se pare destul de aiurea. In primul rand nu exista bilete in vanzare, ori un simplu anunt de intentie al companiei nu mi se pare ca ar trebui sa genereze reactii. Pe de alta parte un punct de vedere oficial pe tema asta mi se parea relevant doar daca in lipsa unui acord se puneau bilete in vanzare. Nu vad rostul anuntului, in condiitile in care nu e nimic clar. Pana la urma urmei compania asta mica si noua poate sa operze ce rute vrea, ori anuntul vine sa arunce o bila neagra in cosul lor, inainte ca macar sa existe altceva decat niste zvonuri apartute la un targ de turism italian. Cum ar fi ca acum sa dea comunicate si cei le la Bucuresti, ca nu au acord, si aceasta companie nu este partenerul lor. Poate ei chiar vor sa opereze candva, dar pentru eventualii clienti ar afecta imaginea companiei.
 
Woops !
"ANUNT
Referitor la articolele apărute în presă, despre rutele operate de către compania Ernest Airlines, vă comunicăm că nu există un acord de operare încheiat în acest sens cu R.A Aeroportul Iași." FB IAS

Poate or zbura la gara ?! 🤔

Intre timp postarea a disparut de pe pagina de fb, poate au fost contactati pentru discutii :))