Examen medical clasa I - INMAS

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

cran

New Member
Aug 17, 2017
7
6
3
35
Praga
Intenționez să mă prezint la examenul medical inițial clasa I la Institutul Național de Medicină Aeronautică și Spațială, însă primul impediment de care mă lovesc este imposibilitatea de a mă programa. De mai bine de trei zile încerc toate numerele de telefon pe care le-am găsit, dar nu răspunde nimeni. Am încercat și pe pagina de facebook a institutului, dar încă fără răspuns.

Știți cum se pot face programările, altfel decât telefonic?
Este lungă perioada de așteptare până la programarea investigațiilor?
Există doar anumite zile în care se pot face aceste investigații?
Din experiența voastră, cât durează aceste investigații de la intrarea pe poartă până la eliberarea fișelor?
Aveți idee la ce sumă se ridică prețul analizelor?
 
Salut, vrei sa faci initial? Stai la Praga? Daca da, de ce tii sa-l faci la INMAS?
Doresc să fac inițialul, întrucât vreau să încep pregătirea PPL și apoi ATPL modular. Motivul pentru care nu-l fac în Praga, deși locuiesc aici, este că lista de așteptare este de mai bine de o lună. În plus, prețul fiind undeva la de patru ori mai ridicat decât ce am găsit în Polonia sau Ungaria și mă aștept să găsesc și la noi, mi se rentează să leg obținerea adeverinței de o vizită oricum planificată în țară.

Tu unde îți faci analizele pentru recurente?
 
Din ce am auzit la Viena sunt foarte eficienti, se rezolva intr-o zi de la 9 la 14. Nu pot spune de pret, probabil ca e scump.

Pentru revalidare recomand Aeromed
 
Din ce am auzit la Viena sunt foarte eficienti, se rezolva intr-o zi de la 9 la 14. Nu pot spune de pret, probabil ca e scump.

Pentru revalidare recomand Aeromed
Mulțumesc. Viena e una din opțiunile pe care le iau în considerare dacă nu iese figura cu INMAS. La Wiener Privatklinik este 500 euro inițialul, dacă se eliberează pentru un o altă AAC decât cea austriacă și 290 euro revalidarea. Dar așa, parcă se merită să fac un city break în Ungaria sau Polonia unde am găsit inițialul pe la 100 euro.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
In Belgia am mai facut la Sabena Medical si daca imi aduc bine aminte undeva la 400 initialul si 100 si ceva revalidarea.
 
@cran La INMAS, pentru initial Clasa 1 nu ai nevoie de programare. Trebuie doar sa te duci la 8 dim acolo pentru a prinde cele 2 ore sau cat e programul pentru recoltare sange si urina. Dupaia, pe parcursul zilei treci prin celelalte probe
 
Salut.
La fel ca orice examen medical pentru accederea la o profesie, și certificatul medical clasa 1 se bucură de onoarea unor mituri vehiculate prin online.
Dintre cei care ați obținut certificatul, pot fi motive de respingere/ se pune accent pe:
- intervențiile chirurgicale minore?
- o analiză ieșită din parametri din cauza stresului/ emoțiilor etc.?
- necesitatea unei corecții de vedere?
Sper că prin intrebarile mele am atins și curiozitățile altor cititori aflați în aceeași etapă că mine.
Mersi!
 
Salut

Pentru interventii chirurgicale minore , nu . Majoritatea persoanelor au avut interventii de genul apendicitei sau ortopedice etc, depinde daca totusi au lasat ceva dificultati in exercitarea functiilor normale.
La analize, depinde ce tip si cat de mult este iesita din parametrii iar din punct de vedere oftalmologic, sunt anumite standarde pe care nu le cunosc cu exactitate, dar mici corectii cu ajutorul unor ochelari de vedere sunt acceptate.
 
Pentru initial exista o clinica in Budapesta, foarte eficienti. In 8 ore esti gata cu hartia in manuta, iar la pret sunt super ok; sau erau cand am facut eu, acum 4-5 ani.
 
@cran La INMAS, pentru initial Clasa 1 nu ai nevoie de programare. Trebuie doar sa te duci la 8 dim acolo pentru a prinde cele 2 ore sau cat e programul pentru recoltare sange si urina. Dupaia, pe parcursul zilei treci prin celelalte probe
Se pare că azi a fost ziua mea norocoasă și am reușit să vorbesc la INMAS. Confirm ceea ce a spus @lucianix, pentru examenul medical clasa 1 inițial nu este nevoie de programare. Examenul se poate face în fiecare zi lucrătoare începând cu ora 8:00 și costă 437 lei. Este necesară prezentarea unui act de identitate și a ochelarilor sau lentilelor de contact, dacă purtați.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Salutare, a fost careva de curand la inmas pt examenul medical clasa 1? Puteti sa ma ajutati cu ceva informatii? Gen la ce ma pot astepta in afara de analize (de sange si urina ma gandesc)? Control oftalmologic, auditiv, pulmonar, orl? EKG? Radiografii? Psihologic? Giroscaun? Barocamera? Alte (tipuri de) teste?
Multumesc tare mult
 
Salut! Sunt bucuros ca am gasit aici cateva informatii despre examenul medical si as vrea sa va rog pe cei care l-ati parcurs sa ne spuneti si noua care sunt, concret, controalele la care vom fi supusi: oftalmologie, orl, etc??? Multumesc mult!
 
Salutare, desi eu nu l-am facut in Romania initialul iti pot spune in ce a constat la mine:
-recoltare probe biologice ( sange, urina, saliva )
-audiograma
-consult oftalmologic la 2 cabinete diferite
-consult ORL
-consult medic internist ( ecografie abdominala )
-consult medic generalist
-consult stomatologic
-consult alergolog, in acelasi cabinet mi-au facut si un test antidrog
-interviu de o ora cu un psiholog/psihiatru


Asta se intampla acum 5-6 ani, poate de atunci s-a mai schimbat ceva. Tin sa mentionez ca initialul a fost facut la Budapesta, nu in Romania. ( atunci era muuult mai ieftin ca in Romania, si te programau relativ repede, de pe o saptamana pe alta )
 
Se pare că azi a fost ziua mea norocoasă și am reușit să vorbesc la INMAS. Confirm ceea ce a spus @lucianix, pentru examenul medical clasa 1 inițial nu este nevoie de programare. Examenul se poate face în fiecare zi lucrătoare începând cu ora 8:00 și costă 437 lei. Este necesară prezentarea unui act de identitate și a ochelarilor sau lentilelor de contact, dacă purtați.
Salut! A fost cineva de curand si si-a facut initialul la inmas? Sunt curios cat dureaza? Mai mult de 4 ore? Multumesc.
 
In general da, dureaza mai mult de 4 ore. Acum depinde de foarte multi factori . Dar ca o alta noutate pe care am aflat-o de curand, pretul a ajuns undeva la putin peste 800 lei.
 
Salut! Doresc sa fac controlul medical clasa 1, am sunat la inmas in ideea de a afla mai multe detalii despre ce inseamna acest control, dar am fost tratat pe "repede inainte" .
Imi puteti da mai multe detalii la ce sa ma astept de la acest test si care sunt consultatile? Psihologicul este si scris sau doar stai de vorba cu un psiholog?
Multumesc
 
Salut tuturor!
Cam asta am reușit să aflu în câteva schimburi de replici cu oficialii paginii de facebook INMAS.
Ar fi puțin aiurea să merg nemâncat acolo având în vedere că nu durează chiar puțin testarea. Ce spuneți?

smartselect_20190723-6ckep.jpg
 
Prostii. Eu pot să nu manânc nimic 10 zile consecutive și nu am nimic.

 
  • 🤣
Reactions: 1 user
Ar fi puțin aiurea să merg nemâncat acolo având în vedere că nu durează chiar puțin testarea. Ce spuneți?
Ia-ti la tine un sandvish /covrig . Dupa ce iti ia sange poti sa mananci.
 
  • 👍
Reactions: 1 user