Accident Flydubai FZ981 prabusit la Rostov

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Doua zboruri care urmau sa aterizeze la Rostov-on-Don inainte de FZ981 – Aeroflot SU1166 din Moscova si Czech Airlines OK914 din Praga – au fost redirectionate la Krasnodar din cauza conditiilor meteo. Si un zbor Turkish Airlines, care trebuia sa aterizeze la ora locala 03:55, s-a intors la Istanbul. Avionul mai efectuase doua curse spre Kiev inainte de cea spre Rusia. A6-FDN a efectuat primul zbor pe 21 decembrie 2010 si a intrat in flota flydubai pe 19 ianuarie 2011. Pasagerii (55 la numar), conform flydubai: 33 de femei, 18 barbati, 4 copii.
 
A picat ca o piatră


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
Eu nu imi explic cum zicea si @alexxy de ce naiba nu l-au redirectionat spre alt aeroport? Era Sochi aproape, si Krasnodar de asemenea, deci nu imi explic...
 
@danielionutb mai aveau combustibil pentru cel puțin încă două ore, deci putea să mai facă câteva încercări la Rostov.

Altfel, pe site-ul flydubai.com nici o mențiune cu privire la echipaj. Naționalitate, experiență, nimic - nimic.
 
Dreamliner said:
Altfel, pe site-ul flydubai.com nici o mențiune cu privire la echipaj. Naționalitate, experiență, nimic - nimic.

Comandantul, Aristos Socratous, era cipriot, iar copilotul Alejandro Álava Cruz - spaniol. Membrii echipajului: 5 barbati, doua femei. Nationalitatile lor: doi spanioli, un rus, un cipriot, o persoana din Seychelles, una din Columbia si una din Kyrgyzstan.

Sursa: Aeronews FB
 
@danielionutb mai aveau combustibil pentru cel puțin încă două ore, deci putea să mai facă câteva încercări la Rostov.
Sti ca atunci cand faci o incercare, ajungi extrem de aproape de sol, locul de unde vine pericolul major pt aeronava. Nu cred ca incerci de 5 ori doar doar o iesi. Dar nimeni nu stie care este politica acestei companii referitoare la divert, iar din cate se aude, Rusia ar avea si ea o politica ceva mai speciala. Oricum, e mult prea devreme sa vorbim despre asta acum, in primul rand nici nu stim exact ce anume s-a intamplat.
 
@Klausenburg - am văzut pe mai multe surse naționalitatea celor din echipaj, doar spuneam că cei de la FlyDubai au uitat această mențiune pe site-ul lor.
@ben - în niciun caz nu mă gândeam la „doar doar o ieși”. Atâta tot că eu, neexperimentat, știind că aveau combustibil mă gândesc că încă nu erau presați piloții să decidă rapid dacă să aleagă un alt aeroport.
 
Interesant. Din videoclip pare ca avionul ardea deja in momentul picajului, nu a luat foc la impactul cu solul. Stirile initiale ziceau ca au lovit pista cu aripa. Daca coroboram aceste doua informatii putem eventual crede ca au lovit pista cu aripa, au facut un go around si ceva s-a intamplat cu aripa respectiva ulterior care a provocat picajul acela abrupt in care repet ca pare ca deja arde in momentul prabusirii.

Stiu ca e prea devreme pentru orice concluzie dar cateodata mai face omul si scenarii ca sa incerce sa explice ce s-a putut intampla.
 
Interesant. Din videoclip pare ca avionul ardea deja in momentul picajului, nu a luat foc la impactul cu solul. Stirile initiale ziceau ca au lovit pista cu aripa. Daca coroboram aceste doua informatii putem eventual crede ca au lovit pista cu aripa, au facut un go around si ceva s-a intamplat cu aripa respectiva ulterior care a provocat picajul acela abrupt in care repet ca pare ca deja arde in momentul prabusirii.

Stiu ca e prea devreme pentru orice concluzie dar cateodata mai face omul si scenarii ca sa incerce sa explice ce s-a putut intampla.

Sunt luminile avionului, nu flacari.
 
Mi se pare destul de clar că a căzut necontrolat.


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
Un nou unghi al prabusirii FZ981 :
Embedded media from this media site is no longer available
In a doua filmare se vede clar cum aeronava urca, brusc in ultima parte observandu-se cu usurinta picajul:
 
Last edited:
Calcule, batman si marmota.
Eu nu vad niciun 1+1=2 acolo, sau ceva de genu`.
 
Pai e doar o altfel de prezentare a ceea ce stiam pana acum. Mai mult... nu cred ca era nevoie ca omul sa introduca datele in excel atat vreme cat fr24.com suporta zoom pe grafice..... Dar na, e vorba de publicul tinta.