Flying Blue

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

MihaiCLJ

Well-Known Member
Jun 3, 2014
923
325
63
Boston, MA
Flying Blue este programul de fidelizare Air France-KLM care a fost adoptat în timp de Air Europa, Kenya Airways, Aircalin, and TAROM. Între timp Air Europa a trecut la propriul program de fidelizare.

În fiecare lună pentru cei care au puncte adunate sunt oferte promoționale de călătorie.

În luna februarie cele mai interesante reduceri de mile sunt:
(booking dates 1-29 februarie, travel dates 1 aprilie - 31 mai)
La numărul de mile se adaugă contravaloarea financiară a taxelor.

Caraibe și Oceanul Indian
Europe - Cayenne (and v.v.) -50% 15000 mile one way, 30000 mile round trip, clasa economică

Africa
Europe - Brazzaville (and v.v.) -50% 12500 mile one way, 25000 mile round trip, clasa economică
Europe - Cotonou (and v.v.) -50% 12500 mile one way, 25000 mile round trip, clasa economică
Europe - Kinshasa (and v.v.) -50% 12500 mile one way, 25000 mile round trip, clasa economică
Europe - Lome (and v.v.) -50% 12500 mile one way, 25000 mile round trip, clasa economică

Asia-Pacific
Europe - Chengdu (and v.v.) -50% 20000 mile one way, 40000 mile round trip, clasa economică
Europe - Osaka (and v.v.) -50% 40000 mile one way, 80000 mile round trip, clasa economică premium
Europe - Singapore (and v.v.) -50% 40000 mile one way, 80000 mile round trip, clasa economică premium

Orientul Mijlociu
Europe - Almaty (and v.v.) -50% 25000 mile one way, 50000 mile round trip, clasa business
Europe - Bahrain (and v.v.) -50% 10000 mile one way, 20000 mile round trip, clasa economică
Europe - Cairo (and v.v.) -50% 10000 mile one way, 20000 mile round trip, clasa economică
Europe - Doha (and v.v.) -50% 10000 mile one way, 20000 mile round trip, clasa economică
Europe - Kuwait (and v.v.) -50% 10000 mile one way, 20000 mile round trip, clasa economică

America Latină
Europe - Brasilia (and v.v.) -50% 50000 mile one way, 100000 mile round trip, clasa business
Europe - Lima (and v.v.) -50% 35000 mile one way, 70000 mile round trip, clasa economică premium
Europe - Panama City (and v.v.) -50% 37500 mile one way, 75000 mile round trip, clasa business

Europa
Oferte speciale pe foarte multe rute cu 40% reducere din mile.
One way de la 5100 mile.

Sfat: Tarifele sunt valabile și de pe aeroporturile din țară unde zboară Tarom la aceleași condiții, doar că nu sunt accesibile online, ci doar telefonic. Diferențele de taxe aeroportuare sunt de ordinul a maxim 10 euro.
 
Până acum ai profitat de aceste oferte?


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
Da, am zburat CLJ-KIV cu vreo 10000 mile, era ceva ofertă.
Și mi-am luat CLJ-IAD pentru aprilie, este în topicul pe unde mai călătorim.

La mine s-au strâns multe, când lucram pentru Consiliul Europei am ajuns Platinum cu vreo 64 de segmente în anul respectiv, segmente înseamnă și mile :)
 
OK, deci cumva este făcut pentru cei care călătoresc foarte mult business. Am văzut ca există cc Flying Blue, dar la un calcul mai serios nu prea are rost să strângi mile așa.


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
Da, îți dă ceva mile din start dacă faci cardul la Banca Transilvania. Eu nu am făcut pentru că am alte planuri.
Dar sunt beneficii destul de frumoase. De exemplu intercontinental am fost upgradat de multe ori la business când e plină aeronava: AMS-GIG GIG-AMS EZE-AMS, ai bagaj extra gratuit, ai premium economy gratuit. Pe KLM chiar și Ivory să fii și aveai deja bagaj gratuit în Europa.
 
Din păcate în cazul meu nu-i văd utilitatea. Deocamdată.
Până cresc copiii mai mari sunt cumva blocat pe destinații mai ușurele.
Am fost în vacanță când unul din copiii avea 3 luni. Cunoscuții se uitau la noi ca broasca-n țeavă. Pe Europa mare câștig nu văd. În schimb ca solo traveller mi se pare super OK.


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
Condiții noi pentru Flying Blue. Practic devine doar un plastic inutil. https://www.bancatransilvania.ro/Ac...ramului_de_Loialitate_Mile_Flying_Blue_BD.pdf

9bc5949369b9d8b5d5442068813ec1fb.png
 
Salutare. Ma tenteaza sa folosesc milele flying blue pentru a cumpara un bilet. Pe aceeasi rezervare vreau sa fie si sotia si copilul, insa pentru ei platesc cash pentru ca nu am suficiente mile. Pe airfrance.com vad ca pot sa cumpar biletul fie cash, fie folosind mile, insa nicio optiune mixta. Daca adaug 3 pasageri la varianta de bilet cu mile, imi cere un numar triplu de mile. Aveti idee cum pot proceda?
 
Buna intrebare, din pacate nu stiu raspunsul. Poti incerca sa suni la call center-ul Flying Blue si poate te pot ajuta ei. De obicei au fost de ajutor cand am sunat la ei.