• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,638
1,721
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
Datorita unei cereri primite via FB de catre administratia forumului, m-am gândit ca este cazul sa avem si un subiect legat de teme fundamentale sau pricipiale legate de acest forum, teme de etica, legate de anumite aspecte ce definesc mai mult sau mai putin acest forum în substanta lui.

Sigur, majoritatea acestor aspecte sunt stabilite undeva în regulament, dar poate acesta nu este citit cu atentie chiar de toata lumea, unele sunt doar subîntelese etc.

Pe de alta parte si noi, administratorii si moderatorii suntem deschisi si aici ar fi locul potrivit, daca cineva are de facut o remarca în acest sens.

Deci aici nu dorim teme legate de culori sau tema, de structura subiectelor sau de un membru sau altul care poate s-a comportat în viziunea unora nepotrivit, ci doar subiecte de importanta generala, legate de principii fundamentale ale acestui forum.

Despre ce este vorba în acest caz concret?

Administratia acestui forum a primit via FB urmatorul mesaj din partea unei persoane care face parte din echipa de conducere a unui aeroport:

Buna ziua, ...
Va scriu pe aceasta cale cu o rugaminte si anume stiu ca coordonati si
Romanian Air Transport Forum. Avand in vedere faptul ca am gasit pe forumul dumneavoastra un comentariu despre un partener al Aeroportului ..., respectiv despre ... si ca suspectam un angajat al aeroportului ca ar fi facut acel comentariu, vin cu rugamintea la dumneavoastra de a ne ajuta in identificarea persoanei respective. In cazul in care doriti o adresa oficiala din partea Aeroportului ... pentru a confirma cele descrise de mine mai sus nu ezitati sa imi comunicati. Multumesc. O zi frumoasa!
Dorim sa va aducem la cunostiinta si raspunsul echipei noastre:

Stimat... ...,

va multumim pentru mesaj si pentru interesul acordat forumului nostru. Ne bucuram daca jucatorii de pe aceasta piata (aeroporturi, companii aeriene, firme de handling, turoperatori etc.) urmaresc discutiile noastre si stim ca o fac în mod regulat.

Dealtfel va putem spune ca avem destul de multi membrii despre care stim sau banuim ca ar fi angajati mai mult sau mai putin importanti la diverse companii aeriene (cum ar fi Tarom, Wizz Air, Blue Air sau Air Bucharest), dar si de pe la aeroporturi românesti, companii de handling sau companii din domeniul turismului.

Forumul nostru de discutii se doreste a fi o platforma independenta si libera de discutii între insideri si outsideri, între profesionisti si pasionati de acest domeniu. Acest lucru se poate realiza însa doar daca se pastreaza anonimitatea membrilor, daca nu încheiem acorduri de "sponsorizare" sau diverse colaborari cu jucatori de pe aceasta piata.

Daca am face publice datele utilizatorilor forumului nostru la cerere, am elimina din start posibilitatea de a duce o discutie (în special critica) referitoare la aceasta piata, nu ar mai participa la discutii nimeni implicat direct sau indirect si astfel forumul si-ar pierde practic tot rostul lui.

De aceea va rog sa întelegeti, ca nu putem onora dorinta dumneavoastra indiferent daca o consideram îndreptatita sau neîndreptatita si indiferent daca o primim de la dumneavoastra personal sau pe cale oficiala de la conducerea aeroportului.

De asemenea doresc sa va informez ca avem de gând sa publicam si pe forum aceasta corespondenta. Bine-nteles ca o vom face în forma anonimizata, adica fara a va numi pe dumneavoastra personal, aeroportul ... sau ...

Cu stima si multumiri pentru întelegere,

stafful fly-ra.com

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,602
113
Brasov
www.fotocity.ro
Mentalitate de Gestapo. Trebuie să deții o doză infinită de tupeu ca să faci astfel de cereri către un forum. Dacă acest forum era o publicație media înțelegeam, dar așa pur și simplu mi se pare o exagerare.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cristian B

Active Member
Premium Member
fly-ra 2017
Sep 30, 2014
337
196
43
47
Bucharest
E culmea tupeului din partea solicitantului, vremea delatiunii a trecut sau cel putin nu se mai practica in forma asta; le-a atins orgoliul de mari profesionisti aerieni (NB!!) si vor sa alfe cine este cartita; mai bine s-ar ocupa de dezvoltarea aeroportului si s-ar mai inspira din cand in cand si din acest forum, ar avea mult idei bune de preluat, aici se ofera totul pro bono, fara contracte de consultanta !
"Succesuri tovarasi!"

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,479
713
113
53
CRAIOVA
Tin sa felicit echipa (motorul) acestui forum, administratori & moderatori, pentru replica adresata acestui " tupeist"!
Se pare ca acest "personaj" nu suporta decat laudele, nu, si, critica!!

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
2,899
1,329
113
Constanta
Cum ar suna :
"Aveti dreptate tovarasi ,vigilenta dumneavoastra a dat roade ,sub masca,sa zicem ,elvisthepelvis, se afla tovarasul Georgescu ,frizer la Cooperativa Igiena din incinta Aeroportului dumneavoastra ,cadru sovaielnic care ,si in trecut a mai avut derapaje iar acum si-a permis sa arunce cu noroi /rahat in partenerii aeroportului
,punand o pata nedreapta asupra maretelor realizari a oamenilor muncii din aceasta poarta aeriana a tarii .
Noi infieram o astfel de atitudine :smash2: si ,pana se da pe brazda ,va avea dreptul sa posteze doar cu litere mici de tot :icon_writing:.

Last edited:

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,638
1,721
113
53
Göttingen/Germania
Mentalitate de Gestapo.
E culmea tupeului din partea solicitantului, vremea delatiunii a trecut sau cel putin nu se mai practica in forma asta; le-a atins orgoliul de mari profesionisti aerieni (NB!!) si vor sa alfe cine este cartita; mai bine s-ar ocupa de dezvoltarea aeroportului si s-ar mai inspira din cand in cand si din acest forum, ar avea mult idei bune de preluat, aici se ofera totul pro bono, fara contracte de consultanta !
"Succesuri tovarasi!"
Tin sa felicit echipa (motorul) acestui forum, administratori & moderatori, pentru replica adresata acestui " tupeist"!
drept confirmare a celor scrise de voi mai sus:

...
Referitor la informarea dumneavoastră legată de publicarea discuției pe forumul dumneavoastră chiar si sub anonimat va comunic următoarele: prezentarea fără drept a unei convorbiri private către o alta persoana sau către public constituie infracțiune conform legislației romanești. Pe aceasta cale, fără acordul meu nu puteți sa m-a informați de publicarea discuției, puteți eventual sa îmi cereți acordul. Totodata discuția între mine si dumneavoastră nu a avut loc pe forumul pe care il administrați ci intr-un mesaj privat, iar aceasta nu face obiectul discuțiilor de pe forum legate de acest domeniu, respectiv legat de aviație. Va mulțumesc
O mica amenintare :) ... infractiune, cod penal (invoca -desigur eronat- art. 226, al. 2) ... tovarasii conducatori ne arata nu doar mentalitatea ci si cunoasterea legilor tarii :D

Deci ... azi-mâine s-ar putea sa nu pot posta o vreme, pentru ca cel putin în Germania nu e voie cu mobil sau tableta la puscarie :D

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,691
2,205
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Daca mai continua cu presiunile, cred ca va trebui sa postam si pe facebook aceasta chestie ;) si sa TAGuim, asa in general, Asociatia aeroporturilor din Romania.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,638
1,721
113
53
Göttingen/Germania
nu vreau razboi ;)

oricum mi-am pierdut deja prea mult timp cu asta, las-o balta :)

cred ca pâna la urma avea dreptate @CalinCLJ care zicea ca raspunsul meu ar fi fost prea amabil, el zicea sa-i scriu doar: "nu va furnizam datele dorite."

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,479
713
113
53
CRAIOVA
Cred ca stimabilul domn stie ca sunt si avocati prin Ro . Asa ca......

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,660
155
83
FL390
legea romaneasca nu se poate aplica deoarece forumul/site-ul nu este inregistrat in romania.

transporter

Well-Known Member
Premium Member
Mar 27, 2012
773
256
63
CLJ
As zice sa verificati din nou. Situl cred ca este gazduit in Romania. Daca ar fi fost gazduit in alta parte, poate nu se aplica legislatia romaneasca. Dar pana si la Facebook se aplica, cu toate ca nu e inregistrat/hostat in Romania.

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
1,556
422
113
56
Cluj
www.aviatiacivilacluj.wordpress.com
Revin ca ma manca....
1. Deci "sa m-a informati" asta se poate public? :)
2. Nu trebuie redata discutia cu copy paste ci facut un rezumat. E simplu si la mintea.... gainii ....