Frankfurt (FRA/EDDF)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,310
2,895
903
Aotearoa
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Se anunta ore grele la FRA, angajatii de la Fraport ameninta cu greva intre orele 15 si 22. In general este vorba de aproximativ 200 de angajati, care sunt responsabili de platforma.
Conform Fraport AG, o treime dintre curse vor fi afectate, intarziate sau anulate, din cauza aceste greve.
Operatorul aeroportului a facut deja demersuri pentru a asigura functionarea cat mai buna a aeroportului in perioada grevei si pentru a asigura servicii celor aproximativ 650 de curse care vor fi afectate. In acelasi timp vor incerca sa opreasca greva pe cale judiciara.
In schimb, sindicalistii fac astfel de declaratii: “We assume that we will bring Fraport into massive difficulties,” asigurandu-se ca totul va decurge conform planului.
Oficialitatile sun optimiste si dau asigurari ca minim 50% din zborurile afectate vor putea fi deservite. Lufthansa, la randul ei, este si mai optimista si spune ca aprox 2/3 din zboruri vor fi in regula.
Fraport a adus la FRA fosti angajati, pensionari, care vor compensa lipsa fortei de munca pe perioada grevei.
 
"Zsolt" said:
Fraport a adus la FRA fosti angajati, pensionari, care vor compensa lipsa fortei de munca pe perioada grevei.

Haha!! Neamtu' se gandeste la toate.
 
Aproximativ 500 de zboruri au fost anulate, joi si vineri, din cauza grevei celor 200 de angajati de pe FRA.
Conform Fraport, operatorul aeroportului din Frankfurt, 298 de zboruri din cele 1082 de vineri au fost anulate, iar joi s-au anulat 172 de zboruri.
"Daca ar fi greva de 24 de ore, am pierde aproximativ 5 milioane de EUR pe zi" a declarat managerul aeroportului postului German de TV ZDF.
Un purtator de cuvant al sindicatului GdF, la care sunt afiliati si cei care fac greva, a declara ca nu sunt planificate greve pe perioada weekendului.
Fraport este deci sa revina la masa tratativelor, dar exlude o majorare de salarii cu 70%.

LE
Nu stiu cum e cu greva suspendata pe weekend, dar GEC chiar acum vine cu un MD11F.
 
Cei de pe apron si-au reluat greva azi si vor sa continue pana joi. Lufthansa a anulat deja 140 de zboruri pe ziua de azi. Conform media din Germania, nu se simte niciun avansare in discutii.
Chiar si in astfel de momente, FRAPORT pune la dispozitia calatorilor un hotline, pentru informatii legate de zboruri, contra cost.
Sunt curios cand vor incepe, si comapniile aeriene, sa faca presiuni asupra Fraport, doar ei pierd cel mai mult acum. Lufthansa a apoximat la zeci milioane de EUR pierderile generate din cauza grevei.
 
Justitia Germana le-a interzis controlorilor de trafic aerian sa se solidarizeze protestatarilor.
Greva celor aprox 190 de angajati a dus la anularea a 1400 zboruri, iar alte 200 au fost intarziate Marti. Dintre acestea ~140 apartin DLH.
O alta greva se pregateste la Tegel si Schoenefeld. Conform sindicatului Verdi, se va face un anunt oficial in urmatoarele zile. Este vorba de 1500 angajati de la Globeground Berlin.
 
Alerta de securitate pe aeroportul din Frankfurt. Se pare ca o persoana a trecut in mod ilegal de controlul de securitate. Temporar, Terminalul I al aeroportului a fost evacuat.
 
Update: totul s-a terminat cu bine, terminalul se va redeschide la 12:30 CET.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Dragi colegi, eu peste cateva saptamâni voi face un city break la Frankfurt (in care plec dimineata si ma întorc seara) si ma întrebam, deoarece nu am mai fost, daca exista ceva ceea ce mi-ati recomanda sa fac in acest timp (am 10 ore la dispoziție), din cei dintre voi care ati mai fost la Frankfurt. De asemenea, pentru cunoscători, in Terminalul 2 la FRA, sunt de obicei cozi lungi la controlul de securitate si Pașapoarte? Cam cu cat timp înainte de decolare mi-ați recomanda sa ma aflu la aeroport? Va multumesc foarte mult pentru Info si pentru ajutor :)

@alex Stiu ca tu ai fost mai recent la FRA, si mi se pare ca tot din T2 ai zburat, daca nu ma înșel?
 
Last edited:
Daca ai pasaport biometric, treci ff usor . Poti sa vizitezi centrul vechi( unde gasesti souvenir-uri super o.k.) sau ... shoping.
Daca zbori cu tarom, in 2015 cand am fost ultima oara, aveau si priority la imbarcare.Poti sa iei taxi, este mai comod :) !
Distractie placuta!
 
Terminalul 2 e foarte lejer, aglomeratia fiind in Terminalul 1.

Daca zbori cu Tarom, ai pus-o....sunt acum la o poarta la mama dracului(practic la parterul fostului C din terminalul 1) unde nu ai nici o sansa sa vezi daca schimba poarta de imbarcare - eu am patit-o de citeva ori in ultimele luni.

In 10 ore poti face suficiente chestii, Frankfurt nu este un oras mare si oricum ai acces in toata regiunea cu S-Bahnul direct din gara.

Asa ca eu ti-as recomanda sa nu te limitezi la oras.

Citeva idei:

-domul din Mainz - e unul din cele mai importante orase episcopale, episcopul din Mainz avind in trecut dreptul de elector al imparatilor germani; daca e vineri piata din jurul domului are si ea o vechime de peste 1000 de ani; daca vei calatori in saptamina de dupa 23 feb e carnaval si Mainz este unul din centrele carnavalului din Germania

- Frankfurt - orasul vechi sau mai bine zis ce a ramas din el , linga este Paulskirche (locul unde s-a reunit primul parlament in 1948). opera veche

- tot in FRA te poti urca pe Helaba Tower daca vrei sa vezi regiunea mai bine

- daca vrei sa maninci un cirnat orginal de Frankfurt, cei care l-au inventat sunt astia....https://www.gref-voelsings.de/haendleradressen/; daca vrei un local "traditional" Apfelweinwirtschaft Wagner - Frankfurt am Main iar daca ai curaj poti incerca la astia Best Worscht in Town un sos cit de iute poti tu sa maninci

- poti face o plimbare de-a lungul Mainului.. pe latura sudica sunt cam 10 muzee si poti alege sa vezi unul din ele,ai aici lista lor si iti poti alege ceva, de la arta la istoria banilor Museumsufer Frankfurt: Highlights

- daca esti pasionat de tehnica poti inchiria o masina si merge cam 100 de km aici....AUTO & TECHNIK MUSEUM SINSHEIM | Baden-Württemberg, Deutschland
 
@alex Iti multumesc mult pentru Info! Si eu ma gândeam sa iau Taxi-ul, dar in Final m-am decis să iau tramvaiul ca să pot să văd cat mai mult din străzi (si este mult mai ieftin decât Taxi :)) sper sa am si eu prioritate la îmbarcare - m-i sa spus ca daca am statut FlyingBlue Gold, am si acces la Business lounge, chiar daca zbor la Eco, deci abia aștept experiența asta :D

@oldblueeyes Iti multumesc foarte mult pentru informația detaliata! Într-adevăr, cu Tarom zbor si iti sunt recunoscător pentru această informație privind poarta de îmbarcare. Este o usurare sa aud ca T2 este relativ lejer.. păcat cu poarta de îmbarcare, dar ma descurc eu :) mersi mult si pentru recomandarile culinare! Un local tradițional suna foarte bine.

Inca o întrebare - Frankfurtul (împreuna cu Mainz/neighboring towns) cam ce prețuri au? Ar fi excelent daca cineva Mi-ar putea da o comparație cu Vienna :) m-am uitat pe Numbeo, dar nu știu cat de reliable sunt informațiile de acolo. De asemenea, este adevărat ca strada care leagă Hauptbahnhof-ul de CBD (cum ar veni), este un 'red-light street'? Taunusstraße mi se pare ca se numește.. sunt foarte tentat sa merg pe strada respectiva, deoarece as ocoli mult altfel.. dar daca este periculos, as evita mai bine
 
Last edited:
Eu nu te-as sfatui sa te incumeti pe strada cu pricina. Am citit la radio (!) anu' trecut, ca pe acea strada, doi turisti, e drept cam rotofei, ziua-n amiaza mare, au fost sodomizati de niste afro-arabi. Au avut totusi noroc ca a aparut un grup masiv de misionare prezbiteriene, inarmate cu umbrele si ventilatoare de mana, chiar in momentul cand abuzatorii vroiau sa te taie prepuţurile ca trofeu...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
@Adrian Fuchs Si tie iti multumesc foarte mult pentru contributia la informatii :) apreciez mult! Tocmai am gasit si eu un documentar pe internet despre zonele mai periculoase din Frankfurt, si pe langa asta, vazand ceea ce ai aflat tu ca s-a intamplat.. mda, mai bine evit :D
 
Peter ..zona red light este pe 2 stradute paralele cu cu strada unde sunt principalele turnuri ale bancilor. Asa ca in timpul zilei nu e nici o problema de securitate. Dar zona garii si a acelor strazi e plina de drogati, homelesi, mirosuri de toaleta iar pe stradutele respective daca ai ghinion calci intr-o siringa folosita. De la gara stai pe Kaiserstrasse.... e safe, curat si ai multe optiuni culinare. Daca vrei o pastrama "romaneasca" e un local evreiesc, Maxi Eisen. Pe strada paralela Münchner Strasse e un local bun de peste Alim's... arata ca dracul ca e si cu magazin, dar mincarea e buna.:)

La ce preturi te referi comparativ cu Viena?
 
@oldblueeyes Inca o data, mersi mult de tot! Localul 'traditional' nemtesc recomandat de tine mi-a atras atentia (Wagner - cel de langa Südbf.).. au Carnati la €5.50.. chiar surprinzator de ieftin :)
In ceea ce privesc comparatia intre preturi - m-ar interesa mai referitor la gastronomie (in general, felul principal si cafele)
 
Cafele-- 3-5 Euro in sisteme gen Starbucks, Coffee Fellows.

Un fel principal daca nu vrei sa iei ceva cu cost minim al materialului si marja mare (gen paste la italieni) intre 10-20 eur in functie de de calitate si staiful localului;

Uite aici niste preturi de steak house....ca sa compari partea de sus a segmentului de casual lunch...http://www.bonamente.de/grafik/pdf/speisekarte_deutsch.pdf