• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

interesantul

Active Member
Jul 10, 2012
116
23
28
CLJ
Germanwings, DLH, CityLine, AUA și afiliații pregăteau oricum o grevă generala pe grup. Cred că cinismul unora nu are margini, și găsesc în acest accident o justificare pentru o grevă.
NU cred că la DLH și afiliații se poate pune problema de mentenanță proastă, utilizarea aparatelor peste norma de lucru, cârpirea lor UND alte baliverne.
Oricum nu e bine de loc ceea ce s-a întâmplat!

cocolino

Active Member
Apr 2, 2013
122
59
43
45
Nisa
In Franta era planificata o greva a controlorilor de trafic pentru zilele astea, dar au aminat-o dupa accidentul de ieri.

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,206
919
113
FRA
Germanwings, DLH, CityLine, AUA și afiliații pregăteau oricum o grevă generala pe grup. Cred că cinismul unora nu are margini, și găsesc în acest accident o justificare pentru o grevă.
NU cred că la DLH și afiliații se poate pune problema de mentenanță proastă, utilizarea aparatelor peste norma de lucru, cârpirea lor UND alte baliverne.
Oricum nu e bine de loc ceea ce s-a întâmplat!
Unde ai auzit tu de greva de grup?

De ce ar face AUA sau Cityline greva?

La AUA chestiunea tarifului a fost rezolvata de anul trecut.

Cityline cistiga prin programul Jump.

Last edited by a moderator:

AM

Active Member
Feb 13, 2012
546
208
43
36
Cluj Napoca
Osinceanu? cel care zicea ca A330 este expirat si nu se mai produce?
Give me a break.

Zsolt, de bine de rau Osiceanu e un pilot super experimentat si mai bine il asculti pe el decat pe oricare alt jurnalist. A facut o greseala, ok dar aia nu inseamna ca tot ce spune sunt aiureli?, are totusi mii de ore de zbor.

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,665
157
83
FL390
Poate sa aibe dar cu afirmatii clar gresite isi pierde toata credibilitatea. Iar faza cu mentenanta la low cost e pe putin neprofesional ca sa nu zic altceva..

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,795
2,288
113
40
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Vali, de asta am zis la emerg desc, am specificat "tinand cont si de configuratia solului". Ce sanse sunt ca parbrizul sa cedeze instant? adica pur si simplu sa se sparga si sa le vina in brate. Intrun astfel de scenariu, adio si cele 10secunde.
Nu Osinceanu a zis de mentenanta. Asta a fost un bosorog, la digi24, pe nume Duta.
Ref greva, e pretext, oricum cei de la "COCKPIT" sunt in conflict cu conducerea.

@MihaiCLJ de mentionat ca tu vorbesti de cursa de dupaamiaza.

Reactions: 2 people

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,882
336
83
LRBS
Ce sanse sunt ca parbrizul sa cedeze instant? adica pur si simplu sa se sparga si sa le vina in brate. Intrun astfel de scenariu, adio si cele 10secunde.
Parbrizul s-ar fi spart si le-ar fi venit in brate daca erau intr-un submarin. Asa, cum presiunea din cabina era clar mai mare decat cea exterioara, parbrizul ar fi zburat in exteriorul aeronavei. Probabilitatea de a se intampla treaba asta si a ceda complet este insa infinitezimala, pentru ca e vorba de un 'geam' multistrat si multi component, straturile sunt tinute laolalta de adezivi speciali, iar totul a fost testat pana sa ajunga in productie. Daca s-a produs o decompresie rapida, chiar exploziva, nu a fost datorita parbrizului. Probabil a cedat un agregat, ceva.

Reactions: 4 people

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,544
758
113
53
CRAIOVA
Buna seara
Un fost fotbalist de la U Craiova, Alin Vigariu, trebuia sa fie pasager al cursei "mortii". In ultimul moment si-a schimbat planul.
Cititi articolul din: Craiova | adevarul.ro

Destinul sau a fost acela de atrai!

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,795
2,288
113
40
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Da clar, m-am exprimat gresit ref parbriz.

interesantul

Active Member
Jul 10, 2012
116
23
28
CLJ
Unul din cei doi piloti ai avionului Airbus A320 al companiei Germanwings care s-a prabusit in Alpii francezi a parasit cockpitul si nu a mai putut reveni, potrivit inregistrarilor sonore recuperate de anchetatori.
"La inceputul zborului, se aude cum echipajul vorbeste normal, apoi se aude zgomotul unuia din scaune care este impins inapoi, o usa care se deschide si se inchide, zgomote care arata ca cineva bate in usa si apoi nu mai este nicio conversatie pana in momentul prabusirii", a facut cunoscut joi o sursa apropiata anchetei, citata de AFP.

Cei doi piloti vorbeau in germana. La sfarsitul zborului, alarma care indica apropierea de sol izbucneste, a adaugat aceeasi sursa, fara sa fie in masura sa precizeze daca este vorba de comandantul de zbor ori copilotul a fost cel care a parasit cockpitul.

O alta sursa apropiata dosarului a dezvaluit pentru AFP ca copilotul a intrat "recent in compania" germana Germawings (filiala a Lufthansa), "la sfarsitul lui 2013, cu cateva sute de ore de zbor la activ".

Nationalitatea sa nu este cunoscuta cu certitudine, a continuat sursa respectiva.

AGERPRESS

Multe, multe întrebări...

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,206
919
113
FRA
Poate sa aibe dar cu afirmatii clar gresite isi pierde toata credibilitatea. Iar faza cu mentenanta la low cost e pe putin neprofesional ca sa nu zic altceva..

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Este o afirmatie penibila. Omul poate are niste frustrari ATRiste.

AM

Active Member
Feb 13, 2012
546
208
43
36
Cluj Napoca
Zsolt a spus clar că nu Osiceanu a făcut afirmațiile de mai sus. Nu mai faceți frate atacuri la persoană că nu mai păreți profesioniști.

transporter

Well-Known Member
Premium Member
Mar 27, 2012
800
281
63
CLJ
Omul a zis ca A330 nu se mai fabrica si debita prostii pe tema zborului spre China (avantajos dupa el). Cred ca neprofesionalismul trebuie cautat altundeva nu pe acest forum.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,795
2,288
113
40
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Sa asteptam anunturi pe cai oficiale. In graba de senzational si hits, nu au timp nici pentru a corecta greselile din titlu.

Users Who Are Viewing This Thread (Total: 1, Members: 0, Guests: 1)