Greva la ROMATSA

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,310
2,895
903
Aotearoa
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Miercurea urmatoare (15/07) cei de la ROMATSA vor intra in greva, intre orele 1100-1300LT. Pe perioada grevei 30% din trafic va beneficia de ATC.
 
Din 1 Septembrie, ora 11, greva generala, pe termen nelimitat.
 
Au revenit asupra datei si orei grevei, se anuleaza sau ramane cum s-a stabilit?
 
Se anunță că generalul și-a dat demisia. Dar nu cred că acest lucru rezolva problemele. Cred că nu este cale de scăpare fără de greva, dar și că greva va ține putin (ore, max o zi)
 
Generalul a demisionat, dar sindicalistii acuza probleme grave de sistem,printre care politizarea si dezvoltarea excesiva a aparatului administrativ, angajarea prin clasicul pcr, etc. Astea sunt motivele grevei, nu generalul care, culmea, practic a fost promovat, desi si-a dat demisia, si acum e in MT in locul lui Dragos Titea. E interesant cum, in tot vuietul de presa creat de greva iminenta, a trecut neobservata stirea trimiterii in judecata a unuia din directorii institutiei ( personaj implicat pana peste urechi in scandalul cautarii si negasirii avionului prabusit in Apuseni), pe motiv de angajari ilegale si care, din cate rezulta din articol, a platit salarii pentru prestatii fictive. Apropo de cum se scriu articolele de presa in Romania, omul e inca director acolo, nu fost director. E doar fost director general.
 
Last edited by a moderator:
Se stie cumva care curse vor fi anulate? Ca eu zbor chiar pe 1 septembrie, VIE-OTP, asa ca nu prea vad greva ca fiind o veste prea buna.. Sau vom afla chiar pe 1 septembrie
 
Se stie cumva care curse vor fi anula.te? Ca eu zbor chiar pe 1 septembrie, VIE-OTP, asa ca nu prea vad greva ca fiind o veste prea buna.. Sau vom afla chiar pe 1 septembrie

Din cate stiu, greva incepe pe 1 septembrie ora 11:00. Poate ajungi pana la aceasta ora !
 
Mda.. cursa RO343 pleaca din OTP la 16:30 asa ca probabil va fi afectata cursa.. dar incerc sa ma tin informat :/
 
In mod normal, cred, ar trebui sa se anunte cu o zi inainte ce curse se opereaza.
Bafta!
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Depinde cat va dura greva si nu este vorba doar despre agentiile de turism ci de toata lumea implicata.Eu nu am sustinut sa fie interzisa greva dar nici sa tratezi lucruriile in ideea ca ai doar drepturi nu si obligatii.Nu ma intereseaza politica si nu o discut.Dar decat sa faca greva nu mai bine se mai duc si incearca la minister sa aiba niste discutii ca poate obtin tot ce-si doresc fara ca sa ajunga sa-si bata joc de atata lume?
[DOUBLEPOST=1440866210][/DOUBLEPOST]

rot, am niste intrebari. Vorbesti de obligatii. Ti se pare ca cineva nu isi indeplineste undeva obligatiile? Daca da, te rog sa le enumeri pe cele neindeplinite, ca sa putem dezbate.

Stii cumva de cate ori au fost sindicalistii ATSR la Ministerul Transporturilor pana acum in speranta ca se va gasi o solutie pentru toate problemele?

Si a 3-a... Cine isi bate joc de cine?
 
Tu ai un fix acela de a da vina mereu pe o conducere indiferent a cui este
Aici @ben are perfecta dreptate, te asigur ca in acest caz pestele de la cap se impute. Si miroase rau, nu asa.
Sper ca pe viitor sa scapi de aceasta tara pentru ca eu personal o vad ca pe o frustrare care nu poti sa scapi.
Sa stii ca asta e o solutie decenta, pentru ca extrem de putina lume intelege ca de fapt in Romania a murit speranta, si asta e cel mai grav - sunt sanse minime de o schimbare adevarata in bine.
Dar decat sa faca greva nu mai bine se mai duc si incearca la minister sa aiba niste discutii ca poate obtin tot ce-si doresc fara ca sa ajunga sa-si bata joc de atata lume?
Sigur, te duci, vorbesti, ti se promit in fata tare sau cu sotto voce diferite chestii, dupa care timpul trece si constati ca promisiunile respective au fost de fapt bla bla bla balcanic si gol de continut, ca sa treaca timpul si sa se calmeze lumea, oamenii respectivi de prin conducere avand de fapt o alta agenda, paralela cu cea declarata oficial. A doua, a treia, a cincea oara i-ai mai crede? Iata de ce oamenii aceia sunt asa de indarjiti. Inca odata, aci @ben are perfecta dreptate.
 
Last edited by a moderator:
Aici @ben are perfecta dreptate, te asigur ca in acest caz pestele de la cap se impute. Si miroase rau, nu asa.

Sa stii ca asta e singura solutie, pentru ca extrem de putina lume intelege ca de fapt in Romania a murit speranta, si asta e cel mai grav - sunt sanse minime de o schimbare adevarata in bine.

Sigur, te duci, vorbesti, ti se promit in fata tare sau cu sotto voce diferite chestii, dupa care timpul trece si constati ca promisiunile respective au fost de fapt bla bla bla balcanic si gol de continut, ca sa treaca timpul si sa se calmeze lumea, oamenii respectivi de prin conducere avand de fapt o alta agenda, paralela cu cea declarata oficial. A doua, a treia, a cincea oara i-ai mai crede? Iata de ce oamenii aceia sunt asa de indarjiti. Inca odata, aci @ben are perfecta dreptate.

Aceste clisee le-am auzit si le tot aud altceva in afara de lamentari si de a arata cu degetul in cealalta directie nu am vazut.
 
Sunt sigur ca ai vazut dar refuzi sa le iei in seama, tocmai pentru ca intra in contradictie cu anumite convingeri pe care nu vrei sa ti le clatini, necum sa le schimbi.
 
rot, am niste intrebari. Vorbesti de obligatii. Ti se pare ca cineva nu isi indeplineste undeva obligatiile? Daca da, te rog sa le enumeri pe cele neindeplinite, ca sa putem dezbate.

Stii cumva de cate ori au fost sindicalistii ATSR la Ministerul Transporturilor pana acum in speranta ca se va gasi o solutie pentru toate problemele?

Si a 3-a... Cine isi bate joc de cine?

1. Momentan se indeplinesc , cand o sa se declanseze greva nu o sa se mai indeplineasca pe motiv de greva.
2. Si nu este treaba lor sa se duca si daca s-au dus foarte bine au facut si ar mai trebui sa se duca pana rezolva sau isi rezolva problemele nu sa paralizeze traficul aerian.Si daca tot i-l paralizeaza sa suporte si costurile nu doar beneficiile.
3. Cei care declanseaza greva fata de toti cei care sunt implicati (pasagerii , companii aeriene/de turism , companiile care deservesc companiile aeriene (cele de handling de exemplu sau de catering) plus multi altii.
 
1. Momentan se indeplinesc , cand o sa se declanseze greva nu o sa se mai indeplineasca pe motiv de greva.

Legislatia prevede sa fie dirijate cele 30% din zboruri. Atata timp cat se dirijeaza acele zboruri, nu vad unde nu se indeplinesc obligatiile fata de lege.

2. Si nu este treaba lor sa se duca si daca s-au dus foarte bine au facut si ar mai trebui sa se duca pana rezolva sau isi rezolva problemele nu sa paralizeze traficul aerian.Si daca tot i-l paralizeaza sa suporte si costurile nu doar beneficiile.

Se pare ca nu ai urmarit destul de bine situatia. Ministrul Transporturilor a considerat ca nu mai este in competenta lui rezolvarea acestui conflict si a indemnat conducerea si sindicatul ATSR sa rezolve aceasta problema pe plan intern.
Greva este LEGALA, e dreptul oricarei institutii, si nu am auzit pana acum ca altii care au facut greva sa plateasca anumite compensatii catre cineva, atata timp cat totul a fost facut LEGAL.

3. Cei care declanseaza greva fata de toti cei care sunt implicati (pasagerii , companii aeriene/de turism , companiile care deservesc companiile aeriene (cele de handling de exemplu sau de catering) plus multi altii.

Aici tin sa te contrazic. Uita-te peste tot in jurul tau, in toate domeniile. Aici vorbim de profesionisti care cauta dreptatea.
Doctorii isi bat joc de oameni sau statul isi bate joc de doctori ?
Profesorii isi bat joc de oameni sau statul isi bate joc de profesori ?
Intrebarea poate merge la nesfarsit, schimbam doar profesia.

Doctorii, de exemplu, nu ar putea sa faca greva niciodata pentru ca nu mai vand companiile de medicamente marfa?
 
Last edited by a moderator:
Greva este LEGALA, e dreptul oricarei institutii, si nu am auzit pana acum ca altii care au facut greva sa plateasca anumite compensatii catre cineva, atata timp cat totul a fost facut LEGAL.

Aici tin sa te contrazic. Uita-te peste tot in jurul tau, in toate domeniile. Aici vorbim de profesionisti care cauta dreptatea.
Doctorii isi bat joc de oameni sau statul isi bate joc de doctori ?
Profesorii isi bat joc de oameni sau statul isi bate joc de profesori ?
Intrebarea poate merge la nesfarsit, schimbam doar profesia.

Doctorii, de exemplu, nu ar putea sa faca greva niciodata pentru ca se pun in pericol vieti ?

Eu nu am afirmat niciodata ca aceasta greva este ilegala.Dar nu vad de ce cei care sufera daune sa nu se indrepte in instanta impotriva celor care le-au produs si nici asta nu s-a prea intamplat in Romania ca tot tipa unii de anumite drepturi castigata si asta este un drept.Acela de a-mi recupera banii pierduti din cauza altora.Ai cumva impresia ca daca ai dreptul la greva ai dreptul si sa imi produci mie (nu mie personal) pierderi sau sa ma bagi in faliment pe ideea ca tie nu iti este respectat nu stiu ce drept ? Dar despre dreptul meu de a exista sau nu a pierde bani ca firma cum ramane sau asta nu se pune?

Si soluta ta si nu doar a ta este hai sa facem toti greve sa paralizam traficul aeria,sa blocam anul scolar sa moara pacientii asteptand operatiile,politistii sa nu mai aresteze si s-o tinem asa cu fiecare profesie ca doar isi bate statul joc de noi nu? Ce solutie geniala.
 
Eu nu am afirmat niciodata ca aceasta greva este ilegala.Dar nu vad de ce cei care sufera daune sa nu se indrepte in instanta impotriva celor care le-au produs si nici asta nu s-a prea intamplat in Romania ca tot tipa unii de anumite drepturi castigata si asta este un drept.Acela de a-mi recupera banii pierduti din cauza altora.Ai cumva impresia ca daca ai dreptul la greva ai dreptul si sa imi produci mie (nu mie personal) pierderi sau sa ma bagi in faliment pe ideea ca tie nu iti este respectat nu stiu ce drept ? Dar despre dreptul meu de a exista sau nu a pierde bani ca firma cum ramane sau asta nu se pune?

Inteleg si punctul tau de vedere. Hai totusi sa ne uitam in tarile civilizate, ca s-au facut astfel de greve si pe acolo... Nu e prima greva care a fost in lumea asta, si nici ultima care va fi. Numai anul trecut au fost greve si prin Franta de exemplu, care au avut efecte chiar pana la noi, by the way...
Incearca sa afli cum s-a rezolvat acolo, si cine a platit pierderile (daca a platit cineva).

Si soluta ta si nu doar a ta este hai sa facem toti greve sa paralizam traficul aeria,sa blocam anul scolar sa moara pacientii asteptand operatiile,politistii sa nu mai aresteze si s-o tinem asa cu fiecare profesie ca doar isi bate statul joc de noi nu? Ce solutie geniala.

Nu ai inteles... Solutia mea e alta.
Sa fie, macar acum in al 12-lea ceas respectate drepturile tuturor, fara sa mai fie nevoie de vreo greva de-a nimanui.