• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

bluesky

Member
Mar 7, 2016
57
80
18
48
bucharest
Am revenit din Spania prin Italia si va rog , sa-mi permiteti sa scriu despre aceasta, hai sa spun, aventura...

Constiincios si disciplinat, la ora 3 dimineata eram la corturile din fata de la OTP. Avionul spre VLC era programat si a decolat in jur de 06.05 AM.

La corturi, haos fara nici o masca fara distantare fara nimic pentru ca, COVID ul nu era prezent, dormea la ora aia...

Aproape de ora 04.00 AM, incepe nebunia si imbulzeala...Pentru zborurile Lufthansa, se intreba cine este si se permitea accesul fara a sta la coada. Ryanair si Tarom mai aveau de asteptat iar pentru Wizzair, s-au facut doua cozi in corturi separate...cu Priority au intrat in terminalul din stanga si au mers direct la control securitate iar cei cu bagaj de cala au intrat in terminalul din dreapta si au mers la ghiseele pentru predare bagaje.

S-a permis accesul in terminal cate 20 de persoane, unde la intrare s-a luat temperatura fiecaruia.

Ultima iesire din tara am facut-o in ianuarie si acum am observat ca inainte sa intri la controlul de securitate, s-au montat porti unde scanezi boarding pass ul iar zona respectiva este delimitata cu geamuri.

Cei de control securitate au avut grija sa se mentina distanta la fel si la control pasapoarte.

In zona de restaurante erau doar 2 locatii deschise, fata in fata, nu se putea sta la nici o masa, chioscul de ziare era inchis, casa de schimb valutar la fel doar duty free urile erau deschise. Nu stiu jos la subsol care ce si cum era situatia.

Pentru lounge era deschis doar cel de la Tarom unde aveau acces si cei de dincolo de la Mastercard.

Accesul in avion s-a facut prin burduf iar avionul a avut cam 70 - 80 % locuri ocupate si pasagerii " imprastiati " prin avion. Stewardesele cu masti si manusi.

La sosirea pe VLC, debarcarea s-a facut tot prin burduf iar apoi dupa control pasapoarte, a trebuit sa trecem cei 3 pasi obligatorii in acest moment pentru intrarea in Spania.

1. Completarea in scris a unei declaratii sau prezentarea pe telefon a codului de bare obtinut dupa completarea on line a declaratiei, Spain Travel Health
Recomand on line, deoarece la completarea in scris pe aeroport la cele 2 mese alocate se face o gramada gen rugby.
De asemenea, on line completarea se face in 2 etape. Pentru a 2a etapa se revine cu 48 de ore inainte de zbor si se obtine acel cod de bare.

2. Scanarea pentru temperatura corporala.

3. Prezentarea codului de bare, rezultatul temperaturii corporale.

Daca totul este in regula, esti invitat sa-ti continui calatoria.

In tot acest timp si proces, sunt cativa medici care se invart in jurul cozii de la pasapoarte pentru o evaluare si depistare a unor pasageri cu posibile semne de acest virus.

Am trecut cu brio si cu coronitza examenul apoi desi stiam la zi situatia de Spania, am mai avut o discutie in aeroport cu doi politisti, despre purtarea pe strada, a mastii.

Vineri dimineata cand am ajuns, in Comunidad Valenciana, una din cele 12 regiuni ale Spaniei, masca nu era obligatorie pe strada dar era obligatorie in toate spatiile inchise, in mijloacele de transport, in masinile personale daca nu erai cu membrii familiei sau chiar daca erai cu membrii ai familiei dar nu locuiati sub acelasi acoperis, in masinile de serviciu cand erai cu colegii, dar chiar si pe strada in situatiile in care nu se putea mentine distanta sociala.
In masina personala sau de serviciu puteai sa stai fara masca daca erai singur.
De asemenea, in masina personala daca erai cu membrii familiei, masca era optionala.

Politia recomanda sa porti masca si pe strada mai ales ca in multe zone din Spania au reaparut focare de COVID-19.

In toate magazinele, angajatii acestora erau instruiti sa fie cu ochii pe toti clientii care intra si acestia sa se dea cu dezinfectant pe maini si daca este cazul sa le atraga atentia ! Am vazut multe aparate de dezinfectat pe maini care erau pe senzor.

In magazinele de parfumuri si in duty free ul din aeroport nu mai existau testere de parfum in schimb in aeroportul din Bologna, erau testere...
In magazinele de haine, nu toate cabinele de proba erau deschise iar dupa ce probai haine si nu le cumparai, acestea imediat erau luate si dezinfectate cu anumite aparate !

De asemenea, am observat ca pe toate produsele de dezinfectat pe maini ( geluri, spray uri si servetele ) scria vizibil ca acestea contin clorhexidina si clorura de benzalconiu sau 70 % alcool.

Pe plaja, aveai voie fara masca dar sa pastrezi distanta chiar si in apa. Cand ieseai de pe plaja se recomanda sa porti masca !

Politia putea sa opreasca in trafic mijloace de transport si masini personale sau de servicu pentru verificarea purtarii mastii si daca acolo unde este cazul sunt sau nu sunt membrii ai familiei.

Desi masca nu era obligatorie pe strada, pot spune ca 99 % din oamenii de pe strada, purtau masca si era o caldura plus umiditate...purtau masca inclusiv cei care munceau pe santiere, pe strada sau chiar cei de pe aeroport de la bagaje, alimentare avion si alte servicii de deservire a avionului la sol.

Ca o parere personala, se vedea ca oamenii erau inca speriati, aveau o teama, pe strada se cauta a se pastra o distanta. Si acolo, tinerii sunt o problema ca nu vor sa inteleaga si acolo exista fake news uri si acolo exsta teoria conspiratiei dar peste toate virusul chiar exista !!!

Sambata cand am plecat din Valencia, masca devenise obligatorie !!!

Sambata, Guvernul Spaniol avand toate parghiile necesare si cadru legal incepuse sa " stranga " din nou surubul in anumite regiuni...in Catalunya s-au inchis cinema uri, teatre, sali de sport, piscine, s-a restrans nr persoanelor pe terase, la plaja, etc...

Cam asta a fost prin Spania, iar la intoarcere am venit cu Ryanair pana in BLQ. Avionul parca mai gol ca cel pana la VLC iar pasagerii la fel " imprastiati " prin avion. Am observat ca acolo unde erau membrii aceleasi familii, acestia erau unul langa altul iar cine era solo, era solo si pe bancheta sau cu loc liber daca mai era cineva pe aceeasi bancheta. Pe toate zborurile, locurile XL erau goale, cu mici exceptii, una fiind, eu...

In Italia, la coborarea din avion, ne-a asteptat autobuzul iar " macaronarul "...cum spunea Fanus Neagu, de la autobuz, nu tinea cont de distanta sociala si ma uitam ca fiecare dintre noi cauta sa aiba o cat de mica distanta pe care o considera sigura pentru el...
La intrarea in terminal se scana temperatura apoi liber la Dolce Far Niente !!!

Ca sa pleci din Italia cu avionul, trebuie sa completezi o declaratie pusa la dispozitie de fiecare companie aeriana.
Bineinteles ca la intrarea in terminal " macaroneasa " cu luatu temperaturii si vizionarea declaratiei, era praf si haos acolo dar avea grija sa te dai cu dezinfectant pe maini !!!

In rest liniste si pace prin terminal doar un alt " macaronar " cu masca sub barbie si care cred ca se cunostea cu cei de la aeroport se plimba ca Voda prin loboda fara sa-i zica nimeni nimic....aaaa, mi-am adus aminte, la plecarea din VLC, un alt " macaronar " la fel cu masca sub barbie si la fel i s-a atras atentia chiar si in avion !!!

In avionul de Romania, a trebuit de cateva ori ca sefa de cabina sa roage pasagerii sa poarte masca pe figura si chiar pe nas...nu mai zic dupa aterizare si aplauze, ce a urmat...Bine ati venit in Romania !

Sper ca nu v-am plictisit si enervat !

Multumesc anticipat !

• 👍
  • ℹ
Reactions: 5 users

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
4,015
2,436
303
Constanta
Sorry, poate o sa ziceti ca e offtopic, dar cum turismul si aviatia sunt mana in mana...
Asa este ,am sa schimb titlul threadului in "Impact Covid-19 in aviatie si turism", mai ales ca au fost postari interesante astazi pe tema impactului in turism.

• 👍
Reactions: 1 users

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,262
684
113
Si pentru intrarea in Grecia cu avionul va fi necesar un test negativ
Pana acum era necesar doar terestru. Inca sper ca la mijlocul lunii august cand am concediu sa pot merge intr-o tara Mediteraneana. Din pacate pare ca variantele scad pe zi ce trece.

• 👍
Reactions: 1 user

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,220
2,501
303
55
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
S-a actualizat/schimbat lista cu tarile din zona galbena (obligatie de carantina): Lista zona galbena - carantina

Pe lista NU mai apar niste tari, deci ar trebui actualizat NOTAM si ar trebui permise zborurile începând cu 27.07 ora 0 spre urmatoarele tari (care înainte au fost interzise), le mentionez doar acelea unde exista(u) zboruri directe din România:

- Emiratele Arabe Unite (DXB, DWC, AUH)
- Suedia (STO, MMX, NYO)
- Portugalia (LIS)
- Turcia (IST, SAW, AYT)
- Iordania (AMM)
- Egipt (CAI, HRG)
- Liban (BEY)

Sper ca nu am uitat nimic ...

• 👍
Reactions: 3 users

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
1,759
723
113
57
Cluj
www.aviatiacivilacluj.wordpress.com
Chiar daca nu sunt zboruri directe, nu pot sa nu remarc ca in lista nu apar India, Iran, Pakistan, Ucraina si or mai fi si altele.... Tari cu cazuri multe. Sa nu uitam ca lsita e "de uz general", nu se refera doar la transportul aerian.

bluesky

Member
Mar 7, 2016
57
80
18
48
bucharest
Ca si in cazul intrarii in Spania, pentru intrarea in Belgia, cu 48 de ore inainte trebuie sa se completeze on line un formular la adresa de mai jos

sursa info se gaseste la adresa, Belgia plasează anumite zone din România pe lista roșie. Pentru cei care vin de aici se impune carantina și testarea obligatorie

PS legat de ceea ce am scris anterior despre " aventura " in Spania de acum cateva saptamani, mi-am adus aminte ca dupa completarea on line a formularului primit de la compania aeriana pentru iesirea din Italia, am primit tot on line si in mod automat, o declaratie in limba romana pentru DSP ul din Romania. Aceasta declaratie doar a trebuit sa o semnez, avea si cod de bare, etc...

La intrarea in terminalul de la OTP, pana la control pasapoarte nu ne-a intrebat nimeni nimic, nu ne-a cerut nimeni nimic, nu s-a luat nici o temperatura.
Cand am ajuns in zona respectiva, unde se verificau pasapoartele imdeiat dupa scarile rulante, cei care erau acolo ca sa verifice si sa previna eventuale neplaceri cauzate de virus, erau ocupati cu altceva...stat pe scaune, telefoane, cafele...

• 👍
Reactions: 1 user