• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
1,105
566
113
Bacau
Sincer, eu ma simt jignit cand intru intr-un loc in care masca este obligatorie, eu o port corect si altii nu sau cand ii vezi cu niste masti murdare, vechi, roase si uzate... e un minim pe care il putem face cu totii pentru a ne fi bine la toti, chiar e un efort atat de mare? Nu e comod pentru nimeni, dar o facem pentru binele colectiv.

• 👍
Reactions: 6 users

Dorin

Well-Known Member
Feb 26, 2016
619
498
63
35
Poienarii Burchii
Indiferent care e adevărul, că restul lumii sau Suedia are dreptate, boala asta e încă în studiu și mai durează până aflăm adevărul absolut legat de măști, cum va fi și legat de vaccin și de alte detalii.

Până atunci consider că trebuie să ne comportam civilizat și să respectăm două chestiuni atât de simple: mască purtată corect și distanțare.
Ce-o fi atât de greu și de ce comentează atât de mulți?

Ieri mi-a zis cineva (pe care îl cunoscusem cu 2 minute înainte) că îmi vor implanta cip prin venă când voi face vaccinul.
M-am simțit jignit, dar i-am spus că fiecare e liber să creadă în ce dorește atât timp cât nu-l deranjează pe celălalt ostentativ.

E normal să reacționăm când suntem nedreptățiți.
Și să atragem atenția. Nu înțeleg de ce te numești automat pârâcios?!
Adică orice fel de observație/reclamație denotă pâră?
Cum ar trebui să procedăm astfel încât să progresăm, să ne respectăm?

• 👍
  • 🤣
Reactions: 1 users

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
1,105
566
113
Bacau
Eu sunt pro vaccinuri, recent mi-am vaccinat familia cu Prevenar13, un vaccin foarte eficient impotriva a 13 tulpini care provoaca pneumonie. Dupa 1 an vom face si Prevenar 23 are mai adauga 23 de tulpini. Se face o singura data in viata si in tarile din vest este obligatoriu, in septembrie am planificat sa incepem schema de Twinrix pentru hepatite, antigripalul cand apare si dupa vedem ce va urma. Avem deja alte cateva vaccinuri facute, si, daca medicina evolueaza atat de mult de ce sa nu profitam de ea?
Daca intr-o zi o sa apara un vaccin pt covid, fiti siguri ca o sa-l fac, iar cei care-l vor refuza din cauza chip-ului sau cine stie ce alte motive le doresc multa sanatate si sa-si plateasca singuri tratamentul in caz de infectare.

• 👍
Reactions: 2 users

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
4,062
2,490
303
Constanta
Traduceti-mi si mie :

Hotărâre nr. 43 din 27.08.2020 ...
Art. 10
- Se aprobă lista ţărilor pentru care se instituie măsura carantinei pentru persoanele care sosesc în România din ţările/zonele de risc epidemiologic ridicat, propusă de INSP la data de 24.08.2020, prevăzută în anexa la prezenta hotărâre.
Lista are ca titlu:
Lista tarilor/zonelor cu risc epidemiologic ridicat, conform Hotărârii nr........din 24.08.2020 a Comitetului Național pentru Situații de UrgențăListă in vigoare de la data de 25.08.2020 ora 0:00
Adica se da o hotarare pe 27,aplicabila de la data de 25 ora 0 !
Ma intreb cei care au venit pe 26 aug din zone nou adaugate (ex: cateva zone Spania) ce inteleg ca au de facut.
Post automatically merged:

Intre timp a aparut si versiunea corecta:

inclusiv titlul listei s-a schimbat:
Lista tarilor/zonelor cu risc epidemiologic ridicat, conform Hotărârii nr.43 din 27.08.2020 a Comitetului Național pentru Situații de UrgențăListă in vigoare de la data de 29.08.2020 ora 0:00 ... *(date publicate de ECDC luni24august 2020)

Pe de alta parte:

Last edited:
  • 🤣
  • 👍

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,292
726
113
Te mai mira ceva?

Iarasi nu inteleg de ce zborurile spre Spania sunt permise dar spre Malta nu. De ce aceasta discriminare? Nu ca as fi de acord cu interzisul zborurilor in UE, cum am mai zis e traficul cel mai usor de controlat. Cel mai logic ar fi sa se permita din orice stat UE, iar lista saptamanala sa fie pentru zonele unde trebuie carantina la sosire.

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
4,062
2,490
303
Constanta
  • 😡
Reactions: 1 user

colonelu81

Well-Known Member
Jun 13, 2013
1,082
363
83
Da ce e de mirare? La 400 cazuri pe zi si 270-280 la ATI umbla prin aprilie inclusiv armata pe strazi dupa contravenienti. La ~1300 cazuri/zi si 500 la ATI se deschid restaurantele...
Interesant ca se invoca "stiinta" la toate aceste decizii. Stiinta in sus, stiinta in jos. Nu care cumva sa contrazici stiinta baietilor de la "grupul de comunicare strategica"

• 👍

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
1,105
566
113
Bacau
Si nu e ca si cum restaurantele ar merge prea bine, trust me, sunt din industrie... ne chinuim sa umplem terasa, nu ne ajuta prea mult sa deschidem interioarele... dar pe ei ii ajuta pentru ca nu ne mai calificam pentru somajul tehnic...

OOVNI

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 28, 2012
1,229
757
113
28
LFML
www.airliners.net
Flightdiary
My fr24 profile
Da ce e de mirare? La 400 cazuri pe zi si 270-280 la ATI umbla prin aprilie inclusiv armata pe strazi dupa contravenienti. La ~1300 cazuri/zi si 500 la ATI se deschid restaurantele...
Interesant ca se invoca "stiinta" la toate aceste decizii. Stiinta in sus, stiinta in jos. Nu care cumva sa contrazici stiinta baietilor de la "grupul de comunicare strategica"
S-a pierdut orice urma de common sense si folosire a discernamantului. Traim o distopie.

Un angajat al primariei Parisului a spus, dupa ce mastile au devenit obligatorii si pe strada, ca fumatul este interzis pe strada pentru ca presupune inlaturatul mastii. Prin deductie logica, banuiesc ca si bautul apei, la fel...

• 👍
Reactions: 1 users

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,349
576
113
LRBS
fumatul este interzis pe strada pentru ca presupune inlaturatul mastii. Prin deductie logica, banuiesc ca si bautul apei, la fel...
In extenso, daca ai nevoie sa bei apa pentru ca esti deshidratat, de exemplu, sau trebuie sa iei o pastila, esti amendabil. Because logic.

petschovschi

Member
Feb 5, 2018
78
60
18
Timisoara
Prin deductie logica, banuiesc ca si bautul apei, la fel...
N-aș face deducția asta. Fără fumat poți trăi, fără apă nu, deci s-ar putea să fie mai îngăduitori în cazul apei. Ș-apoi, apa o bei rapid, în cîteva secunde, dar o țigară durează ... :)

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
4,062
2,490
303
Constanta
Jozsef Varadi spune că previziunile arată că, din cauza pandemiei, Wizz Air va încheia anul 2020 cu un număr total de pasageri transportaţi la jumătate faţă de cel de anul trecut, când avioanele companiei au avut 9,39 de milioane de pasageri din România.

Wizz Air, cea mai mare companie aeriană din România ca număr de pasageri, cu peste 9 milioane de oameni transportaţi în 2019, a anulat un milion de bilete cu plecare din România în ultimele şase luni şi a returnat în total 12 milioane de euro persoanelor care au ales această variantă, adică circa 15% din totalul celor 80 de milioane de euro returnaţi la nivel de grup

• 👍

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,292
726
113

Un articol oarecum interesant. Ce nu vede domn patron e ca agentiile de turism nu au avut deloc flexibilitate, si clientii sunt revoltati de asta(mai ales cei cu rezervari pre pandemie). Eu nu avusesem rezervat nimic pentru vacanta de vara inainte de pandemie, am vrut sa merg in Creta chiar cu firma dumnealui, dar am cerut un lucru de bun simt, daca eu sau sotia suntem pozitivi la testul covid necesar pentru intrarea in Grecia, sa ne primim banii inapoi. Raspunsul a fost sec “nu se poate, charterul o sa mearga”. Asa ca au facut bani cei de la wizz si booking.com.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,349
576
113
LRBS
Raspunsul a fost sec “nu se poate, charterul o sa mearga”. Asa ca au facut bani cei de la wizz si booking.com.
Foarte bine, lasa sa nu se mai poata sa faca bani dom' Pandel. Sa faca cei care ii merita.

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,292
726
113
Totusi mai e valabila reactualizarea listei odata pe saptamana? Ca din 29 august a ramas aceeasi lista cu zone din care trebuie sa te autoizolezi / se interzic zborurile. Nu de alta dar saptamana asta din UE ar trebui sa fie pe lista: Spania, Franta, Cehia, Croatia (la limita) si Luxemburg. Plus ar trebui Malta scoasa de pe lista. Se incalzesc pentru saptamana viitoare Austria si Ungaria.

Daca ar fi dupa mine as lasa totul in UE deschis, oricum transmisia e comunitara peste tot. Dar cand iti inpui singur o regula decent ar fi sa o respecti.

• 👍

Dorin

Well-Known Member
Feb 26, 2016
619
498
63
35
Poienarii Burchii
Nu mai e nici o listă actualizată. Cred că s-au plictisit cei dea minister/institut. Sau poate au plecat toți în concediu.
Nici cei din OTP nu mai au filtre la Plecări, iar la întoarcere nu mai completezi minunea aia de declarație.

Totuși, au stabilit o lege și nu o respectă nici ei.