• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

bluesky

Member
Mar 7, 2016
55
73
18
48
bucharest
Pe 26.06.2020, iata ce scrie pe site ul de mai jos...

iar originalele mai jos...

Cine sta bine la italiana ?

Nu mai inteleg nimic si pe la jumatea lui iulie schimb avionu in Italia...'

O sole mioo...mammma miaaa...

pisco-sour

Active Member
Sep 4, 2018
107
137
43
43
Hamburg, DE
Al doilea PDF clarifica ce a zis primul comunicat de presa (incerc din rasputeri sa nu fac paralele intre natii):
Daca linia aeriana respecta regulile de distantare sociala stabilite prin DPCM (HG-urile lor) din 11/06/2020 atunci este voie cu bagaj de cabina si utilizarea spatiilor de stocare de deasupra scaunelor este permisa. Daca linia aeriana doreste sa imbarce mai multe persoane decat numarul permis prin DPCM 11/06, atunci poate cere o derogare dar in acest caz pasagerii nu vor putea aduce la bord decat bagaje de mana ce incap sub scaune iar overheadurile vor fi blocate.
Justificarea este ca norme sanitare, nu aeronautice, cer evitarea contactului intre pasageri. Astfel liniile aeriene pot alege: paxi full dar bagajele de cabina la cala (interzisa taxarea suplimentara) sau paxi limitati dar cu toate bagajele permise.

dani_99

New Member
Dec 25, 2018
23
14
3
33
Arad
Nu cred ca se va mai anunta astazi nici o schimbare in acea lista. Ministrul sanatatii a spus ca in cateva zile comisia europeana va publica un indicator unic valabil la nivel european dupa care se va stabili in ce conditii se va sta in ziolare/carantina.

alexul

New Member
Nov 12, 2015
17
7
3
34
Suceava
Art.1 Lista cu statele pentru care nu se impune măsura izolării/carantinei la locuință/locația aleasă elaborată de INSP și aprobată de CNSU prin Hotărârea nr. 29 din
13.06.2020 cu modificările și completările ulterioare prin Hotărârea nr. 31 din 23.06.2020, își menține valabilitatea până la stabilirea unui criteriu unitar la nivelul Uniunii Europene.

Iulia_Cristina

New Member
Jun 18, 2020
21
15
3
19
Cluj
își menține valabilitatea până la stabilirea unui criteriu unitar la nivelul Uniunii Europene.
Oare de ce a fost nevoie să introducă acest text? Nici laie, nici bălaie.
Post automatically merged:

Eu am învățat la școală că este frumos să dai date certe, termene clare, să nu existe ambiguități. Ce să înțeleagă oamenii din acest comunicat?
Că statul român dă vina pe prietenul mai mare?

Last edited:

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,230
654
113
Pentru ca sunt incompetenti de asta...

Regulile sunt doar pentru fraieri, nu pentru ei*. Au creat singuri o regula si nu o respecta. Intre timp Austria si Danemarca de exemplu si-au actualizat listele in weekend. Dupa criteriile proprii pe care le stabilisera. Nu asteapta pe altcineva sa dea vina.

Oricum, ma tem ca Nelutu o sa aiba o dezamagire, la nivelul UE se discuta despre o lista de state NON UE.

*Domnul drujba din Iasi tocmai a facut o reuniune de partid intr-un cort de nunti cu peste 100 de persoane, iar domn europarlamentar de Cluj si-a facut o petrecere personala in interior, tot asa cu peste 100 de invitati. Dar tot timpul cetatenii sunt aia mustrati ca nu respecta.

Iulia_Cristina

New Member
Jun 18, 2020
21
15
3
19
Cluj
Nici Wizz nu mai crede că se va zbura în Spania. Pentru 4 Iulie un bilet de la Cluj la Palma de Mallorca costă.... 94 lei. Nici nu înțeleg de ce mai sunt la vânzare. 94 Lei!!! Eu am dat dus / întors undeva la 1200 cu preț redus cu 45 lei pentru fiecare segment.

bluesky

Member
Mar 7, 2016
55
73
18
48
bucharest
Sa inteleg ca in acest moment, cu aceasta lista actualizata sau neactualizata, dupa intoarcerea din Espana, voi sta 14 zile la domiciliu ???

In conditiile in care in Espana zilnic sunt raportate sub 200 chiar si sub 100 cazuri iar la noi zilnic peste 200 si riscam sa nu ne mai primeasca nimeni...deja sunt 5 tari care ne-au trecut pe lista...

• 👍
Reactions: 1 users

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,230
654
113
Romaneste, http://www.cnscbt.ro/index.php/list...e-de-la-masura-de-carantina-29-06-actual/file

O noua lista a fost data, dar nu a fost actualizata. E cea de saptamana trecuta. Oare Spania nu are ambasador in Romania? Sau romanii de acolo care poate vor sa vina in tara? Mai ales ca actualul partid de la guvernare a castigat masiv in diaspora.

Bine, eu am zis de Spania dar nu ar fi exclus sa mai fie si alte tari care sa se incadreze. Si unele sa nu se mai incadreze (gen Bulgaria).

Iulia_Cristina

New Member
Jun 18, 2020
21
15
3
19
Cluj
Când ești ultimul din clasă, dar ai pretenții la o diplomă, fie ea doar pentru participare. Cam așa se comportă cei care ne guvernează. Eu de aici înțeleg că de fapt există ceva împotriva aviației, altfel nu îmi pot explica aceste reguli.

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,230
654
113
Da, poti veni cu masina proprie sau cu autocarul din Spania fara probleme. In masina inteleg, presupunem ca merge o familie. Dar in autocar stai ca sardelele 40+ de ore. Daca are unu Covid, macar stii sigur ca il iei.

• 👍
Reactions: 1 users

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
3,965
2,381
203
Constanta
Seriozitatea grecilor se confirma .:jaja-no:

Au spus ei inainte ca se vor face doar teste aleatorii covid la intrare in Grecia . Pentru romanii sositi astazi la Heraklion a dat ghinionul . S-a intamplat ca a picat aleatoriu controlu' pe toti si, se pare ca era avionul plin.

Cum ii sta bine unei institutii grecesti 🇬🇷, i-au bagat gramada intr-o sala unde ,pe geam, era un poster mare care reamintea necesitatea pastrarii distantei de doi metri. :devil-flip:

• 👍
  • 😡
  • 🤣
Reactions: 4 users