In memoriam Adrian Bradea

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Pt cei care il cunosc si/sau doresc sa participe la priveghi sau inmormantare, priveghiul va avea loc astazi, 1 Feb. la capela cimitirului central la ora 17:00 iar inmormantarea maine (luni 2 Feb.) la ora 13:00 la cimitirul de pe strada Lombului (zona Baciu)

Cer senin prieten drag... ne vedem printre nori!!!

R.I.P. Adi Bradea

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Last edited by a moderator:
Nici nu stiu ce sa zic. Vestea asta m-a luat pe nepregatite.
Nu il cunosc pe Adrian Bradea personal, il cunosc doar de pe forum, dar vestea ca nu mai este printre noi må intristeaza.
Adrian B. a fost unul dintre printre primii menbri ai vechiului forumu Fly-ra. L-am intalnit pe forum in 2004, tot atunci am avut placerea sa ii intalnesc pe CalinCLJ,Thomas, TotalGruv, andi 28, Ion Mihai si altii.
Dumnezeu sa il odihneasca!
 
Cine nu are cu ce veni la inmormantare poate veni cu mine. Singura rugaminte e sa ma anunte pana la 12:00LT

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
In memoria lui Adrian, bannerul va ramane afisat, pe fiecare pagina, pana vineri la ora 1200LT.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
20150202_122921.jpg


Din partea tuturor de pe forum care l-au cunoscut pe Adi (si nu numai).

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 9 users
Am aflat deabea aseara pentru ca am fost plecat câteva zile la munte la ski cu fiul meu si prietena lui si nu am avut acces la net ... dar pe moment am fost prea socat ca sa pot scrie ceva ... :(

În asemenea momente, când o persoana cunoscuta pleaca dintre noi, mai ales daca este mai tânara decât mine, întotdeauna stau sa ma gândesc, ca nu este de la sine înteles sa ajungi la vârsta mea în mare parte sanatos si vazându-ti copiii cum au crescut, cum se bucura de viata, au prietene sau studiaza ... nu toti au acest noroc pe care realizez în asemenea momente ca îl am eu.

Membrii acestui forum îi pot multumi si lui Adi ca acest forum exista, împreuna am pus bazele primului forum de discutii pe tema aviatiei comerciale românesti acum peste 10 ani. De atunci forumul a evoluat mult, s-a transformat, dar fara acei pasi incipienti facuti împreuna cu Adi, fara timpul si energia investite si de el desigur ca nu ar fi fost ce este acuma.

În ultima vreme Adi nu a mai fost activ având între timp (dupa cum am aflat) probleme serioase de sanatate, dar si alte prioritati mai importante (firma, casnicia, tânara familie) dar în mod indirect a contribuit în continuare, unele din informatiile privitoare la charterele din Cluj pe care le-am postat pe forum le aveam de la el.

Adi a fost unul dintre putinii membrii ai forumului, care datorita prieteniei virtuale dezvoltate am avut dorinta dar si norocul sa-l întâlnesc personal, sa stam la o bere si sa povestim despre pasiunea noastra comuna.

Multumesc pentru tot Adi!
 
  • 👍
Reactions: 7 users
Nu puteai decat tu, Thomas, sa transmiti un mesaj atat de frumos. Adevarul este ca Adi a fost, asa cum spune Thomas, asa cum stie si Vali, un mare pasionat de aviatia comerciala. Imi doresc doar ca fetele de la agentie sa pastreze colectia lui incredibila de machete. Imi amintesc, pe vremea cand a luat Carpatair F100, m-a sunat intr-o zi sa ma roage sa trec pe la Accord. Cand am ajuns avea o lumina jucausa in ochi. Mi-a aratat....... macheta Fokker F100 Carpatair. La o saptamana dupa ce primul a venit in tara.
Poate putem face un gest pe care Adi il merita: sa incercam, poate pt o saptamana, sa facem o expozitie in aeroport cu machetele sale. Insotite poate, cu cateva din fotografiile unor membri de pe forum. Cum vi se pare ideea ?
 
  • 👍
Reactions: 7 users
Salutari. Am aflat si eu saptamana trecuta de Adi, am ramas socat pentru ca de doua luni vorbisem cu el si era ok, inca ne sicanam cu avioanele si cursele, si ne "luptam" in colectia de machete. Din pacate, a decolat prea repede dintre noi. Felicitari Vali pentru initiativa si coroana, imi pare rau ca nu am intrat inainte sa ne sincronizam, as fi vrut sa merg la inmormantare dar nu am reusit sa ajung. Da, imi aduc si eu aminte de primele zile ale forumului nostru, de fapt asa m-am imprietenit eu cu adi, desi ne legau multe alte lucruri. Calin, foarte misto ideea cu colectia de la aeroport in memoria lui, daca credeti ca e util pot sa pun la bataie si colectia mea, sa fie o expozitie de machete in memoria lui Adi. Ma voluntariez sa ajut cat pot
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Dupa cum ii povesteam lui Vali, eu nu l-am cunoscut pe Adrian decat indirect, prin sotia lui. Nici nu cunosteam legatura lui cu lumea aviatiei, cu forumul. Dar stiam de cazul lui, sotiile noastre fusesera colege in anii studentiei.
Imi pare rau ca s-a mai dus un om bun. Toti oamenii buni se duc, e clar, dar numai dupa ce isi fac toate temele in viata asta. Trist, foarte trist.

M-am tot gandit la ce spunea Calin, despre un In Memoriam. Mi-ar placea sa contribui si eu cu ce am mai bun in domeniu, imagini, printuri. Va puteti baza si pe mine, daca sunt si altii care vor sa contribuie cu imagini, sa aranjam un colt frumos expozitional, scrieti aici.
Calin, eventual detaliaza putin la ce te gandesti, sa vedem ce forma ii dam acestui colt frumos. Iar locatia, eh, trebuie rezolvata. Colaboreaza aeroportul oare?
Sunt deschis sugestiilor.

Un ultim cuvant destinat familiei lui Adrian: multa putere si rabdare, sa treaca cat mai usor peste clipele grele.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Ideea mi-a venit brusc dupa ce, la inmormantare, Vali (sper sa nu se supere ca divulg asta), imi spune : "E incredibil, Adi era mai pasionat de aviatie decat mine care, vorba aia, sunt aviator". Atunci am spus ca ca pasiunea lui este bine sa fie cunoscuta.
Cat despre organizare, sa ne gandim. Sotia mea imi sugereaza sa o facem de ziua lui, care e 16 august.
Ideea era asa: expuse machetele care i-au apartinut (o sa ma ocup sa vorbesc cu familia), cei care doresc sa adauge cateva fotografii de pe CLJ (slava Domnului, avem cativa "maestri" in arta fotografica) si sa gasim un colt in terminalul de plecari unde sa le expunem pentru, sa spunem, o saptamana. Ar fi un meritat omagiu pentru Adi. Cred ca nu eram azi aici pe forumul asta daca nu erau trei oameni : Adi Bradea, Thomas Schuster si Vali Mihailescu.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Frumos ai scris.
Da, de exemplu ziua de 16 aug. ar fi o ocazie buna si frumoasa. Vorbesti cu familia, vezi daca sunt de acord, ce propuneri au ei si concluzionam.
Putem face ceva foarte frumos daca ne organizam bine.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Ca si zi de nastere este bine, insa la mijlocul lui August foarte multa lume este in concediu.
Eu intre 29.07 - 05.08 sunt la Sighisoara.
 
Salutare tuturor,

intr-una din zile cand mi s-a facut din nou foarte dor de Adi, am cautat pe net si am gasit aceasta postare pe care n-o mai vazusem pana acum. Ideea voastra de a organiza o expozitie ca sa marcam intr-un mod deosebit ziua de nastere a lui Adi e foarte buna! Am vorbit si cu sotia lui, cu Adriana, si zice: "e super ideea ... cred ca i-ar placea foarte mult"
Cum putem sa va ajutam si noi sa se intample?
Multumesc,
 
  • 👍
Reactions: 3 users