Inchirieri auto - intrebari, recomandari, discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Razvan

New Member
Oct 18, 2016
7
0
1
37
timisoara
Salutare,

Urmeaza sa zbor de la Milano la Miami, marti 14 Mai. Zborul este programat la ora 11:15. Codul este AA207/Iberia 4623.
Recent m-am uitat pe flightradar si am observat ca in zilele recente a plecat cu intarziere si ieri(9 Mai) zborul a fost anulat, iar astazi vad ca plecarea se face cu o intarziere de 2h35m.
Datorita plecarilor cu delay a ajuns si mai tarziu la destinatie si nu a recuperat mare lucru din intarziere. In mod normal trebuia sa ajunga la Miami la ora 16:10.
Am inchiriat o masina la aeroportul din Miami si ca sa nu imi anuleze rezervarea pe motive de neprezentare la ora stabilita as vrea sa modific o ora mai tarzie ptr pick-up. Incerc sa gasesc o ora potrivita ..

Oare care sunt cauzele ptr care a plecat cu intarziere si motivele ptr care a fost anulat in data de 9 Mai ?
 

Uitandu-ma la zilele anterioare vad ca ba ajunge mai repede .. ba ajunge mai tarziu decat ora la care ar trebui sa ajunga. Incercam sa vad daca exista o cauza(vreo greva, vreme proasta) si in functie de repetabilitatea cauzei sa imi modific pick-up time ptr masina inchiriata.
 
Nu stiu daca are rost sa te complici de pe acum. Daca ai inchiriat de la o agentie 'normala' gen Avis, Hertz, Dollar , care au servicii 24 h pe MIA, nu prea conteaza cand ajungi. Cand esti in Milano, daca vezi ca se lasa cu intarziere semnificativa, ii poti suna sa le dai numarul zborului sa isi faca si ei o idee cand ajungi si, eventual, sa iti aloce alta masina daca e cazul.
Cazul b) daca ai inchiriat de la agentii off-terminal care au program doar pana la 20 poti avea o taxa suplimentara si nu prea ai cum sa o eviti in cazul in care ajungi in afara orelor de program.

Edit: Poti estima din timp intarzierea lui AA207 uitandu-te pe flight tracker dupa AA206-le inbound MXP
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Bun venit pe forum @Razvan !
Eu am avut o masina inchiriata de la Miami in ianuarie anul acesta, ador modul lor de a inchiria masinile, si in vegas a fost la fel, iti face actele imediat sus la birouri (3-4 minute maxim), dupa care iti spun sa mergi cu liftul in parcare sa iti alegi masina, jos la lift va fi cineva care te indruma spre randul de masini de pe care iti poti alege, pe randul ala sunt mai multe marci/culori, iti alegi una... cheile sunt in contact, te urci in ea si efectiv pleci... la iesire e un nene cu o bariera care scaneaza codul de bare de pe contract si de pe masina. Vezi sa dai un card bancar care o sa mai aiba bani pe el si dupa, or sa te taxeze niste taxe de drum prin miami si ti le charge-uieste in 7-10 zile de pe cardul cu care ai platit. Nu te speria, nu au fost deloc mari, mie mi-au luat cam 150 ron pt vreo 4 zile in care m-am tot plimbat cu masina prin miami pt ca era vremea cam nasoala... dealtfel o sa vezi pe marginea drumului indicatoare cu road toll si suma, de regula 1-2 usd.
Cu full insurance nu au avut nevoie sa blocheze nici o garantie de pe card. La fel a fost si in vegas, tot alamo.
In general sunt relaxati cu intarzierile, fiind birouri de aeroport sunt obisnuiti cu intarzierile avioanelor si nu e panica. Eu am avut un mustang decapotabil de la alamo (am platit pana in 120 usd) si cand am ajuns in parcare la randul de masini de unde trebuia sa imi aleg aveau vreo 3 mustang-uri diverse culori, chevrolete si inca ceva tot decapotabila... la retur a fost din nou genial de predat masina (mai ales ca eram in intarziere maxima, am avut super noroc), efectiv conduci pe culoarul de drop-off al companiei de la care ai inchiriat si dupa ce treci de ghearele din podea (ciudata senzatie, dar sa nu dai inapoi!!!) or sa apara ei si predai masina in 2-3 minute.
Just to be safe, suna-i daca vezi ca aveti intarziere mare... daca e pana in 2 ore nu iti face griji!
Zboruri faine si concediu placut!
Asteptam trip report-ul!
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Oh, inchiriere auto in Las Vegas. Cele mai bune experiente. "Anyithing from row 13" ;) si am ales rabla asta, dupa ce am testat alte 10 masini :))
img_7166obkfi.jpg

Referitor la ghiare .... sa vezi ce a sarit nevasta cand ma apropiam prima data de ele ....

Referitor la "problema ta" @Razvan , de obicei, in rezervari se poate mentiona si numarul zborului cu care sosesti. Astfel ei pot verifica ce se intampla, daca nu apari la timp. Nu iti face griji, masini sunt destule si la Miami, asta daca nu ai rezervat la ceva firma ultra extra mega low cost dubioasa.
Ce ai mai putea face, daca e intarziere la plecare, sa le dai un mesaj/mail din terminal in momentul in care cunosti exact cu cata intarziere plecati, eventual din aeronava, dupa boarding.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Si in vegas am luat tot mustang-ul decapotabil... ala a fost alb, la miami negru... nu mi se pare america fara un mustang 🤣🤣🤣
Oricum in state am avut cele mai placute experiente la rentals! La polul opus caraibele... oricati bani ai da si orice clasa ai alege primesti tot o rabla zgariata toata... macar nu pot comenta daca mai faci si tu vreo istorie :))) in antigua anul trecut i-am dat fetei de la rental 20 usd (nu aveam deloc mai marunt) cand am facut drop off-ul pentru ca era aceeasi care a facut contractul si ne-a livrat masina si a fost super draguta! Cand am aterizat aveam sms ca mi-a deblocat garantia si mi-a facut si refund pe asigurare! Best 20 usd ever spent! 🤣🤣🤣
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Cu full insurance nu au avut nevoie sa blocheze nici o garantie de pe card.

Full insurance de la compania de la care inchiriezi masina recomandata calduros, poate fi in jur de $20/zi dar nu ai nici o surpriza la checkout indiferent ce se intimpla cu masina pe perioada inchirierii.

Nu iti face griji, masini sunt destule

N-am auzit vreodata ca vreo companie de inchirieri de masini Nord-Americana prezenta pe aeroport sa nu aiba masini cu care sa onoreze rezervarile. Lumea face rezervari de masini dupa ce aterizeaza pe aeroportul de destinatie de pe telefoane mobile. In zece minute de la confirmarea rezervarii apar in parking si iti pun in nas numarul rezervarii de pe telefonul lor mobil. Companiile de inchirieri sint deschise 24 ore sau pina la "night corfu" si au flote de vehicule in exces de 10,000. Daca prin absurd cererea ar depasi disponibilitatile, dau o comanda la dealership pentru livrare expres 1 business day, (a doua zi). Odata confirmata rezervarea nu o sa te lase fara masina, fiindca altfel te duci la competitori si asta nu le face nici o placere. Pierd vinzarile. Nu este ca in Europa simbata, duminica, sarbatorile legale, Iulie August Holiday Vacanta inchis. Aici se vinde la foc continuu, 24 ore, 365 zile pe an. Nu ai cum sa faci bani daca ai inchis taraba, sau nu ai nimic in rafturi sa vinzi. Rafturile sint pline la orice ora din zi sau noapte si astepti clientii 24 din 24 de ore, 365 de zile pe an.


nu mi se pare america fara un mustang

Masina periculoasa, nu o recomand.

in antigua anul trecut i-am dat fetei de la rental 20 usd (nu aveam deloc mai marunt) cand am facut drop off-ul pentru ca era aceeasi care a facut contractul si ne-a livrat masina si a fost super draguta! Cand am aterizat aveam sms ca mi-a deblocat garantia si mi-a facut si refund pe asigurare! Best 20 usd ever spent! 🤣🤣🤣

Ea n-are nici un merit, i-si face jobul si este probabil compensata de un sistem de bonus oferit de managementul companiei care poate ajunge pina pe la $ 10,000 dolari pe an in plus la salariu, daca are trafic suficient si "vinde bine anciliare ". Evident nu in Antigua, dar MIA, NYC, LAX, DFW, SFO, ORD, YYZ etc. Daca vrei sa-ti arati generozitatea in aprecierea serviciilor lasa acei $20 sub scaunele masinii pentru cei care iti pregatesc vehicolul si care sint platiti in genereal cu salariul minim. La fel si la hoteluri pentru cei care-ti fac curatenie in fiecare zi si tot pentru un salariu minim.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Gheare: tepi de metal care ies din asfalt inclinate la un unghi ce face sa poti trece peste ele doar intr-o singura directie. Practic, odata intrat in parcarea dotata cu asa ceva nu mai poti iesi tot pe acolo, trebuie sa gasesti iesirea oficiala.

Corfu = curfew, imi imaginez. Sau ceva coafura de seara, aflam noi
 
  • 🤣
Reactions: 1 user
Hai mah Todd ca sunt geniale mustang-urile alea decapotabile... sunt periculoase numai daca esti tu un sofer nebun...
 
Nu înțeleg la ce ar ajuta chestiile alea. Nu ar fi mai OK un sistem de bariere?
 
Este prentru sens unic. Bariera consuma curent, costa maintenance-ul, etc.
In foarte multe parcari, la iesire vezi asa ceva.
Un loc unde am vazut asa ceva in functiune, a fost la Santa Monica Pier, cand o trupa de asiatici voiau sa intre (pe la iesire), chiar cand voiam eu sa ies. Ce e drept, au si intrat cu primele 2 roti.
 
  • 🤣
  • 👍
Reactions: 1 users
Înțeleg, dar dacă se întâmplă ceva de genul ăsta din greșeală nu e mai de kkt să blochezi calea de acces cu o mașină avariată?
Sistemul ăsta pare OK pentru zone de protecție, nu pentru parcări.
 
Sunt folosite la greu, am tot vazut prin state si, teoretic nu prea vezi masini avariate pt ca te cam prinzi... sunt marcaje pe marginea drumului care te avertizeaza ca te apropii de ele, apoi iar in dreptul lor, sunt intens colorate, la MIA la drop off erau o idee mai mari si mai groase, mult mai vizibile decat cele din clip, galbene cu negru parca.... trebuie sa fii putin batut in cap sa treci peste ele totusi si cred ca se intampla foarte rar...
O, da, si ideea e sa fie siguri ca nu ajunge nimeni in zona unde au ei masinile pregatite, cu cheile in contact, se urca in vreo masina si pleaca pe la intrare.

@Zsolt de ce zici ca e rabla? Mie mi-au placut rau mustangurile lor decapotabile. Sunt total neadecvate pentru clima din Romania, dar pt acolo sunt f tari.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
"rabla" mi-a plăcut la max.
Mai ales că a fost mașina pe care am folosit-o și când ne-am căsătorit la Little White Chapel, în drive through.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
img_7166obkfi.jpg


Probabil un EcoBust engine 2.2 L / 4 cilindri I-4, ceva mai manevrabil decit un GT 5.0 / 8 cilindri in V care este o masina "out of control". Pentru asta din urma ai nevoie de experinta solida ca sa stapinesti pe deplin manevrarea acesteia la viteze de peste 150 km/h.