Dan Air - Discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Just Us Air va opera astăzi un zbor charter intre Suceava și Hanovra având ca obiect transportul unor muncitori romani la cules de sparanghel în Germania.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pare mai degrabă o știre de umor sau de TNR.
Probabil vor planta sparanghelul la cel puțin un metru distanță și vor face unul dintre rarele selfie-uri cu un avion Just Us Air.
Însă, toată ziua pe plantație vor uita de multe probleme și de știrile astea năucitoare. Așa cum uit eu când ies în grădină.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Nici charterele nu mai sunt ce-au fost. 😂😂
 
  • 🤣
Reactions: 1 users
se fac mai multe chartere de outgoing din România catre Germania în zilele astea, posibil sa fie din aceeasi categorie: azi de exemplu de la CLJ Corendon -> NUE si Enter Air -> FKB.

Dar poate sunt si zboruri de repatriere pentru personal de la companii mai mari gen Bosch, nu stiu
 


Si in acest an se bazeaza pe romani, insa mai putini. Se pare ca au fost de mare ajutor in anii precedenti.
 
sigur ca da ...

Si Copenhagen Air Service opereaza azi cu CR2 IAS-HAJ, sigur pentru muncitori la sparanghel, zona aceea este cea mai mare zona

Dealtfel am si gasit un articol unde ministrul german de agricultura Julia Klöckner vorbeste de demersuri de a organiza zboruri charter speciale din România în acest sens si de a obtine aprobarile necesare
Post automatically merged:

 
  • 👍
Reactions: 1 user
Scuze de întrebare, dar în Germania nu există oameni?
 
@tavi nu prea exista care sunt dispusi sa lucreze în agicultura, munca la sparanghel este destul de grea:

 
  • 👍
Reactions: 1 users
Eu nu mi-am dat seama ca sparanghelul este atat de popular in Germania...
 
  • 👍
Reactions: 1 users
JOC rateaza schema de subventii de la OMR .Ar fi fost primele zboruri regulate JOC.

 
  • 👍
Reactions: 3 users
Astăzi YR-URS va transporta echipa națională de fotbal la Belfast pt meciul de miercuri cu Irlanda de Nord din cadrul UEFA Nations League.
Pe la ora 16:20 a decolat spre Bucuresti de la Craiova urmând ca pe la ora 17:30 sa decoleze spre Belfast.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pe Linkedin ,un resume a lui Dan Iuhas ,President and Group CEO at JUST US AIR :


My name is Dan Sorin Iuhas and I am 55 years of age. At present I am managing my own airline, namely JUST-US AIR.
Previously I was employed by EVERJETS of Portugal as an Airbus A320 Captain. Before that, I completed a project in the Philippines, establishing international flight operations between the Philippines, South Korea and China in my role as the Director of Flight Operations for Pier 7 Aviation of UAE.
Before this assignment, I was employed by Fly Vista of Tbilisi/Georgia as the Director of Flight Operations / Training Manager and Chief Operating Officer, as well as an active A320 Captain. As well, I was the CEO and founder of Transylvania International Airlines.
Before TIA I was employed by Medallion Air of Romania as a Captain on the McDonnell Douglas 83 / MD83, SFE – TRE and Director of Flight Operations, conducting Regular Public Transport and Charter Operations throughout Europe and Special Operations for United Nations as well for the Danish Military.
Also I was selected to be the personal pilot of His Excellency the United Nations Secretary-General Mr. Ban Ki-moon.
My previous experience includes flying RPT and Charters for Jetranair of Romania as PIC on the
McDonnell Douglas 82 as well as the Director of Flight Operations of Carpatair / Romania, managing a
fleet of 18 aircraft and related crews, as well as PIC on the SAAB 340 and Inland Pacific Air in Townsville – Australia as PIC on the Metro II (SA226 TC). Also training future airline pilots at different training organizations around Australia, like Singapore Airlines and China Southern Airlines Group.
 
Transylvanian International Airlines nu a operat niciodata. E de fapt un esec nu o realizare. Cum sa iti pui asa ceva in CV ?
 
  • 👍
  • 🤣
Reactions: 4 users
Vesti nasoale:
Unicul Airbus A320 din flota companiei românești Just Us Air s-a întors la compania de leasing de la care a fost închiriat...
Potrivit informațiilor primite, Just Us Air nu și-a plătit echipajele de zbor de câteva luni iar mulți dintre aceștia au fost concediați și acum se judecă cu compania aeriană. Portalul Ministerului de Justiție arată că Just Us Air este parte a nu mai puțin de cinci dosare referitoare la litigii de muncă.


 
  • 🤣
  • 👍
Reactions: 1 users
JOC si-a reactivat AOC-ul.

Si pe YR-NTS (A321) l-au scos de la pastrare din CRA si l-au mutat pe OTP. Sa vedem ce-o sa faca cu el.
 
L-a reactivat de la finalul lunii iunie, deja zboară cu URSu' pentru BLA de ceva vreme.

YR-NTS cred că va zbura pentru WZZ.