KLM Royal Dutch Airlines (KL/KLM)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Soylent Green...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Salut. Am o problema cu KLM services. Un prieten a cumparat bilet OTP-AMS-OTP ptr luna iunie/iulie, de ceva vreme si doreste sa schimbe numele unei persoane de pe rezervare. Va veni un baiat in loc de o fată, dar aparent nu poti modifica numele. Accepta doar "name corrections"
Citez:
"You can also contact us via social media to request a correction. Unfortunately, it is not possible to replace your name by someone else’s – your ticket remains in your name."
Pe Whatsapp au raspuns cei de la customer service si au zis ca "tickets cannot be transferred to a different person. It is a valid contract between a carrier and an individual"

Stiti ceva loophole?
La check-in vor fi hardcoded numele/prenumele de la purchase si doar celelate date vor fi trecute in input fields?
Multumesc
 
Nu cred că ai vreo șansă.
Un singur caz îmi vine în minte, când o fată a zburat cu vechiul nume, ea fiind căsătorită, cu actele de căsătorie la ea.
La îmbarcare nici nu s-au uitat la buletin.
Dar e la risc, iar în cazul ăsta e mult mai complicat și nu văd cum s-ar putea rezolva.
Pentru name corrections vor schimba 1-3 caractere sau apelativul, dar în nici un caz o parte din nume.
 
Extras din termenii si conditiile lor:
3.1 (d) Certain Tickets, which are sold at specific Fares, are partially or totally non –changeable and/or refundable. It is the Passengers responsibility, when making their Reservation, to consult the conditions applicable to the use of the Fare and, where necessary, to take out appropriate insurance to cover the risks associated therewith.

Eu nu am facut niciodata un checkin la care numele sa nu fie hardcoded... ma indoiesc amarnic sa mearga...
 
KLM introduce din 3 oct. o taxa de 250 de euro pt zborurile cu plecare din AMS pt a reduce numărul de pasageri locali din cauza crizei de forță de muncă în securitate la Schiphol.

Ce rezolvare au gasit si olandezii....introduci o suprataxa in loc sa rezolvi problema


 
  • 😲
Reactions: 2 users