LOT Polish Airlines (LO/LOT)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Întrebare: cine poate sa-mi dea niște păreri/opinii in legătura cu LOT? Voi avea 2 zboruri cu ei peste cateva luni, de la București (cu E175 si Q400). Este adevărat ca nu servesc inclus in preț decât un Prince Polo si un pahar cu apa?
 
Adevărat. Aș mai adăuga că Embraer-urile lor sunt cele mai confortabile avioane cu care eu am zburat în Europa.
 
Eu am zburat o singura data cu Embraerul de la lufthansa cityline. Chiar e un avionas foarte placut... poate a ajutat si faptul ca era aproape gol, dar mi-a placut rau!
 
Întrebare: cine poate sa-mi dea niște păreri/opinii in legătura cu LOT? Voi avea 2 zboruri cu ei peste cateva luni, de la București (cu E175 si Q400). Este adevărat ca nu servesc inclus in preț decât un Prince Polo si un pahar cu apa?

La economy, da. Prince Polo subtire si un pahar cu apa. Dar iti poti lua contra cost snackuri , sandwichuri samd.
[doublepost=1511621386,1511621204][/doublepost]
Eu am zburat o singura data cu Embraerul de la lufthansa cityline. Chiar e un avionas foarte placut... poate a ajutat si faptul ca era aproape gol, dar mi-a placut rau!

Ideea de la baza familie E Jets a fost senzatie de spatiu ca intr-un narrow body mare, fara efectul de tunel al familiei CRJ.
[doublepost=1511621465][/doublepost]
Adevărat. Aș mai adăuga că Embraer-urile lor sunt cele mai confortabile avioane cu care eu am zburat în Europa.

Pentru ca au 31" intre scaune.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
asa cum era de asteptat, LOT incearca sa creeze niste rute feeder pentru BUD, a inceput cu KRK-BUD, oare care va fi urmatoarea?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Nu neaparat. Cracovia a fost deservita mai mereu sezonal long haul, cel putin spre Chicago.

E mai degraba o oportunitate P2P pentru firmele de IT si cele servicii de proveninete britanica.

Plus un gest de prietenie politica - Cracovia a fost capitala nor regi poloni la origine maghiari (familia Bathory).
 
te contrazic... zboruri sezonale intre KRK si SUA nu prea au fost, in ultimii ani au lipsit, iar comunitatea de maghiari de prin krk nu e atat de mare incat sa poata sa sutina o ruta cu 6/7, iar traficul business e pentru vest, prea putin spre HU sau mai est si sud-est.
 
Istoric Cracovia a avut mereu zboruri catre Chicago... s-a facut o pauza pe perioada restructurarii. Daca nu stii, ori esti prea tinar ori nu cunosti regiunea.

Eu nu am spus ca exista comunitate de maghiari in Cracovia ci ca exista niste industrii conexe - am dat ca exemplu zona de IT si cea de servicii externalizate in care in ambele locatii sunt multe centre ale unor firme britanice.

Si by the way - Budapesta e orasul cu cea mai mare comunitate evreiasca din Europa. Iar Galitia a fost istoric regiunea cu cea mai mare comunitate evreiasca din Europa.
 
Primul 787-9 LOT Polish Airlines va fi inmatriculat SP-LSA si va oferi 294 de locuri: C24 + W21 + Y249.
 
2017-2019 Lot face un salt mare la flota

6xE195 (neclar daca e replacement E170)
4xB738
6xB738Max
3xB789
 
Inflight magazinul LOT spune de 3 si ultimele articole in forumurile poloneze tot de 3 .. poate ca nr 4 e planificat dar nu exista inca un slot.

Oricum primul 789 tb sa vina luna asta si primele doua 195 in aprilie.
 
LOT se extinde la Budapesta. Azi au avut conferinta de presa si au anuntat printre altele:

- O noua ruta BUD - LCY cu frecventa de doua ori pe zi, (dimineata si dupa masa) incepand cu 18 februarie 2019, operat cu E190
- Cu aceasta miscare incepe dezvoltarea unui hub secundar la BUD
- angajarea de piloti pentru aceasta baza (pe E190, E170 si DH4)
- serviciul de mentenanta al avioanelor LOTAMS (divizie a LOT) se extinde la BUD

Sursa: airportal.hu
 
  • 👍
Reactions: 1 user
interesantă mișcarea cu LOT AMS... LHT are operațiuni mari acolo

Da, dar Lufthansa are acolo Focus pe Airbus 320.
Lot presupun ca va dori sa se specializeze pe E170-190 si Q400 -> o parte din mentenanta AUA de la Innsbruck a fost inchisa asa ca pot specula pe nevoie ad hoc, Croatia cauta sa ia E190 etc.
In plus, nu e specificat la ce nivel se vor implica. Poate fi ceva simplu anuntat cu mare pompa.
 
LOT se intereseaza de Croatia Airlines...The Warsaw Voice - LOT interested in Croatian operator

Este din punctul meu de vedere un perfect fit:


-aceeasi alianta
- aceleasi planuri de flota - Croatian are Q400, se uita activ dupa Embraer 190 si va urmari inlocuirea flotei A320

Daca le iese, LOT isi vor face o Axa de activitate Nord-Sud de-a lungul Eurppei de est, de la Tallin pina la Dubrovnik.
 
  • 👍
Reactions: 1 user