Miting aerian - CLJ 2014

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Multam pt poze Ikarus! Clujenii ceilalti prefera sa puna dincolo, dar aici pauza...asta e.
 
Va rog sa cititi urmatoarele randuri cu seriozitate maxima, pentru ca eu asa le-am scris. Nu exista nici o urma de ironie sau sarcasm.

Eu as zice ca intai sa ii iei la rost pe cei de aici. Dintr-o lista de 21 de oameni in total din care s-au prezentat doar 18 oameni, 7 au fost de "aici". Ar trebui sa stii cati erau inscrisi de aici, mai ales ca pe formularul tau s-au facut inscrierile. Singurul care nu s-a prezentat de pe lista ta, a fost Calin.
Singurul de "aici" care a trimis poze la timp a fost Ikarus, caruia ii multumesc cu aceasta ocazie.

Ar fi bine sa va mai reconsiderati pozitia cand vine vorba de pozat in conditii speciale daca pozele voastre nu le vede nimeni. Te rog sa ma lamuresti pentru ce a fost tot scandalul de saptamana trecuta? Sper ca realizezi acum ca a fost total degeaba.

Asa cum am promis, ma voi tine de cuvant. Din cei care au cerut acces, doar cei care mi-au trimis poze pana ieri vor mai avea acces la viitoarele evenimente unde Transilvania Spotters se va ocupa de zona foto. Nu ma refer doar la cei de "aici". Am si eu pe ai mei pe care ii voi sari data viitoare.

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, dar dupa cat tam-tam ai facut tu aici in numele lor, si mai ales dupa ce se stia clar care sunt infimele "conditii" de participare mi se pare corect ca eu sa ma tin de cuvant pe data viitoare fara sa fiu barfit pe aici (desi chiar nu ma intereseaza).

Referitor la motivul pentru care nu pun poze si aici, eu cel putin m-am saturat sa citesc ca avem "interzis". Oricine v-a inoculat aceasta idee greseste si voi cei care il credeti ar trebui sa cascati mai bine ochii. Daca nu ai observat, am mai pus poze aici, dar am hotarat (de unul singur, ca sa vezi ce gandire indepententa am) ca nu merita sa mai alimentez povestile. Daca nu ai constatat deja, nu caut faima sau recunoastere pe nici unul din forumuri, nu poluez Facebook-ul cu aceeleasi poze in 10 locuri ca sa cersesc like-uri.

Din cate se vede, aveti un echipaj de cel putin 7 fotografi care va pot deservi nevoia de fotografii, nu aveti nevoie de "dimensiunea paralela" sa va polueze forumul.
 
Liviu, ne-am cunoscut sambata pentru prima data si deja nu imi place de tine. O spun public.
Te contrazici singur in niste afirmatii si arunci amenintari gratuite. Plus ca nu respecti regulamentul forumului si dezvolti o problema in offtopic.

Vreau sa lamurim un punct important mie, accesul la evenimentele unde Transilvania Spotters se va ocupa de zona foto sunt restrictionate in exclusivitate?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Nu stiu cum ma contrazic, chiar te rog sa imi spui unde ca sa pot sa clarific.

Nu mai sunt amenintari, sunt deja fapte pe care le voi pune in aplicare.
Acest miting a fost al 4-lea pe Cluj la care m-am ocupat de organizare si am primit aceleasi rezultate de fiecare data... De asemenea este al n-spelea miting la care se cer poze fotografilor care participa cu scopul de a fi trimise organizatorilor si cand nici macar jumatate din cei care au participat nu au trimis poze... Cred ca am dreptul sa iau aceste masuri. Daca tu crezi ca eu cer prea mult sa trimit niste poze care sa justifice orice activitate viitoare fata de Aeroport, te rog sa ma contrazici cu argumente. Cum pot eu sa mai cer zona foto in care sa ma prezint cu 20 de fotografi si sa trimit 50 de poze de la 3-4 fotografi? Sper ca esti constient de chestia asta.

In momentul de fata nu e vorba de exclusivitati, dar nu e exclus ca pe viitor, in masura in care relatia cu aeroportul va evolua sa se ajunga in aceasta situatie, dar nu din dorinta noastra. Sper ca esti constient de faptul ca aeroportul a cerut ca toti sa fim pe aceeasi lista. Fiecare e liber sa isi desfasoare activitatea cum doreste in relatia cu Aeroportul. Noi vom continua sa cultivam relatia dintre Aeroport si Asociatie pentru a fi benefica pentru ambele parti si in nici un caz cu vreo rea intentie fata de altii.

Imi pare rau ca nu stii istoricul mitingurilor de pana acum si a discutiilor avute de nenumarate ori pe tema asta. Eu te invit la o bere/vin/suc/ceai/cafea ca sa iti pot povesti pe indelete. Nu e vorba de nici un secret doar ca nu as vrea sa scriu pagini interminabile aici. Sper sa imi accepti invitatia.
 
E vorba de pasiunea de aviatie, care ar trebui sa ne uneasca, nu de infiintarea de bisericute, cu exclusivitati pentru a nu cumva strica relatii personale cu vreun aeroport. Asta nu o sa o inteleg in veci! La fel s-a procedat la OTP cu cei de pe Rospotters cand aveau acces in TWR si nu au acceptat nicio critica fata de vreun oficial de acolo, ca vezi doamne, s-ar strica relatiile lor cu cei de la aeroport. Eu apreciez acest forum, pt. ca nu mi se sterge niciun comentariu, exista transparenta si chiar se poate discuta deschis, ceea ce pe rospotters nu a fost, nu este si nu va fi posibil.
Cine intra aici regulat si nu vrea sa posteze poze, care deja le-a publicat dincolo, doar sa se razbune pe adminul acestui forum, chiar da dovada de nivelul prescolar!
E o mare lipsa de respect fata de toti membrii de aici, care nu au intrat in niciun conflict cu nimeni.
Ori intrii si contribui la nivel maxim, ori o lasi balta.
 
  • 👍
Reactions: 2 users

O productie Zetart/Zoli.

PS
filmul nu este prelucrat in totalitate de catre Youtube, pentru HD mai asteptati putin.
 
  • 👍
Reactions: 7 users
Eu o sa ospun acum, o singura data : Mi se pare grotesc tot ce se intampla. O sa spun pe puncte ce si cum:
1. Eu m-am inscris pe lista fara sa fiu un fotograf. Voiam pur si simplu sa vin sa va cunosc pe toti.Dupa ce am vazut cat "circ" este m-am hotarat sa nu mai calc acolo. Nu e locul meu, nu e felul meu, chiar daca uneori ma contrazic, o fac elegant si civilizat. Voi cativa duceti disputa asta spre absurd.
2. Nu o luati ca o lipsa de modestie : primele legaturi cu aeroportul s-au facut datorita mie. Eu l-am bagat pe Bogdan prima tdata in biroul lui Ciceo. Am facut-o ca mi s-a parut ca e ceva bun. Ceea ce ati facut voi apoi, unii dintre voi, e masura caracterului fiecaruia.
3. E absurd ca aeroportul sa ceara o lista unica. Daca e asa, e pt ca unii i-ati manipulat. VA PROMIT ca ma voi ocupa personal ca asa ceva sa nu se mai intample.
4. Liviu Dnistran, Rares, ar trebui sa demonstrati un pic mai mult respect. Si toleranta. Nu e MUSAI ca toti sa fie de acord cu voi si sa va urmeze ca mieii.... Invatati sa ascultati si alte pareri.
Inca ma abtin sa iau masuri. Cei care ma stiu demult, stiu ca o pot face. Cum "razbunarea e arma prostului", inca ma abtin. INCA ....
 
  • 👍
Reactions: 6 users
Doar atat am de spus:

Nu s+a pusa niciodata problema unei liste unice, am facut-o doar ca un exercitiu de imagine (imaginea noastra ca spotteri si nu imaginea mea). Fiecare este liber sa faca cerere si sa intre daca aeroportul accepta, nu este treaba mea si nici nu pun bete in roate asa cum s-ar crede!

Si as vrea sa dao explicatie, Liviu se referea strict la actiunile Transilvania Spotters si nu la altceva cum poate s-a inteles.

Intelegerea parafata verbal de mine si Ovi, comynicata de mine, prevedea poze pwntru Aeroport.... Intelegere care nu a fost respectata Si asta ne pune intr-o lymina proasta pe toti.

Personal nu sunt interesat de vendete si razbunari. Colaboram daca se poate si se vrea sau ne vedem fiecare de treaba lui ca este loc pentru toata lumea.[DOUBLEPOST=1399994205][/DOUBLEPOST]Scuzw de greseli dar degetele mele sunt prea mari pentr 4.7

Am tot stat sa ma gandes daca sa spun asta sau nu.... Si am decis sa o spun: Eu nu am vrut nimic alrceva in afara de MULTumesc......[DOUBLEPOST=1399996701,1399994000][/DOUBLEPOST]Calin, eu nu inteleg partea cu respectul si cu urmatul ca mieii? Pentru mine nu am cerut nimic altceva in afara de multumesc, nu bani, nu bere, nu haleala, un cuvant..... l-am primit de la Felix si de la Ovidiu Veres, respect inseamna sa spui multumesc omului care te ajuta, respectul trebuie sa fie reciproc si intelegerile respectate! Discutiile au ajuns mult prea departe, mult mult prea departe, ar trebui sa cititi in primul si in primul rand mesajul lui Petru de la primul topic legat de mitingul vietii in care el confirma ca am discutat cu el despre miting si despre fly-ra si asta asa plecat cum era.....

Eu am cerut ceva, astazi prin doua mesaje private, daca se vrea, discutam, daca nu..... eu ii cunosc pe toti cei din Cluj (mai putin Calin) si am o relatie normala cu toti dintre ei, unicele mele probleme sunt cu cei de la sute sau mii de kilometrii! In realitate viata la "gard" difera radical de ce se intampla aici, discutiile de aici sunt alimentate de persoane care nu au fost niciodata sa vada care ii realitatea!

Mai departe este la latitudinea voastra!
Bafta
 
Last edited by a moderator:
........nu poluez Facebook-ul cu aceeleasi poze in 10 locuri ca sa cersesc like-uri......

Am vorbit cu cel la care te referi si i-am atras atentia la modul foarte serios ca daca mai face ceea ce spui tu ca face nu mai are ce sa caute pe acest forum. De teama mea de cand l-am avertizat nu a recidivat asa ca daca pe viitor observi la el un comportament anarhist sa imi spui numaidecat ! Multumesc.
=))