[TGM] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
alt charter:

- AYT, Corendon Airlines, 10.06-30.09
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 users
Directorul Tarom, domnul Werner Wolff a anunțat oficial reintroducerea curselor Târgu Mureș - București, fără să ne ofere detalii privind orarul zborurilor ( interviu DC News, 8 oct 2018, min 9,43 )

 
  • 👍
Reactions: 1 user
Un articol interesant în Wall-Street.ro : Cum arată viitorul pentru aeroportul din Târgu Mureș?.
Sunt analizate inclusiv dificultățile în calea dezvoltării aeroporturilor din Târgu-Mureș și, mai ales, din Cluj.

"Pentru că aeroportul din Cluj nu permite o extindere a pistei din cauza râului Someș aflat în imediata apropiere, iar relieful din Mures nu permite o dezvoltarea aeroportului, o soluție ar fi aeroportul de la Turda. Să faci un aeroport la Turda, [..] îți permite și relieful și pista" [..]
Iar dacă ar trebui să faci o alegere eficientă între Cluj și Targu-Mureș "varianta ar fi Turda, care are infrastructură militară”, spun foști reprezentanți ai Ministerului Transporturilor.

Cum arata viitorul pentru aeroportul din Targu Mures?
 
înainte sa se investeasca milioane de € la CLJ si TGM în piste noi etc. (si daca nu am avea orgoliile locale pe deasupra) si cu o autostrada terminata de 10 ani ... da ar fi fost o idee buna.

Asa însa ...
 
E o poveste care ramane poveste. "Fostii reprezentanti" cam stiu cine sunt.
Turda (respectiv Luna) e aiurea, nu va aproba nimeni trecerea pe civil.
Despre TGM cred si eu ca nu are cum sa aiba crestere. Desigur, ROT va trebui sa zboare ca doar avem parlamentari... :)
 
chartere pentru 2019:

- AYT, Corendon Airlines, 10.06-30.09
- AYT, ???, 13.06-26.09
- AYT, Blue Air, 15.06-14.09
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Se aud zvonuri si despre un charter catre Egipt in 2019. Cred ca deja e nevoie de un thread separat, pentru chartere, si la TGM.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
05.06.201- -25.09.2019

Ruta HRG-TGM-HRG

O sa fie operata cursa miercuri:

Nr. zbor: UJ3005 TGM-HRG 21:30 -00:30
UJ3004 HRG-TGM 15:30 -20:30
 
  • 👍
Reactions: 1 user
conform site-ului CT orarul cursei charter ar fi asa:

15.06.2019 Blue Air 0B, TGM 14:20 - AYT 16:30
22.06.2019 Blue Air 0B, AYT 17:15 - TGM 19:35

:rolleyes::rolleyes:
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Nu mai. Pe 22 deja aduce paxi din vacanta care pleaca pe 15, si tot asa. :) Asa daca ar zbura cate un drum gol n-ar renta. Sa vedem la vanzare gradul de ocupare, acolo se vede daca merge treaba sau nu. Pentru firma de contracteaza charterul e bine sa vanda toate biletele, caci daca nu platesc din buzunar, sau mai bine zis din castigul celorlalte scaune ocupate. Probabil un charter pana in Antalya costa cel putin 20-30 mii de euro per cursa.