• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Dorin

Well-Known Member
Feb 26, 2016
501
297
63
33
Poienarii Burchii
Zilele trecute vorbeam cu un tip de la security si imi zicea ca ar fi minunat sa aiba si ei fast track, ca intr-un aeroport civilizat. Doar ca nu asculta nimeni de parerea lor.

colonelu81

Well-Known Member
Jun 13, 2013
918
224
63
Pai zona aia de security e o problema la toate aeroporturile cu trafic in RO; o imbulzeala de nedescris. E o dimensionare proasta si a spatiului si a nr de echipamente X-ray.

dxb777

Well-Known Member
Dec 2, 2013
1,020
764
113
Bucharest
Platforma nr. 1 a Aeroportului Internațional Henri Coandă va fi extinsă cu 15.000 mp, respectiv cu patru noi poziții de parcare a aeronavelor cu literă de cod C.

Contractul, în valoare de 12.699.546,01 lei (exclusiv TVA), a fost semnat cu asocierea formată din Societatea de Construcții Napoca S.A. și UTI Grup S.A, lucrările urmând a fi executate în 6 luni de la data emiterii ordinului de începere.

Noile poziții de parcare vor fi prevăzute cu instalații de iluminat moderne, pentru asigurarea operării în siguranță, în condiții de vizibilitate redusă sau noaptea, precum și cu instalații de balizaj de categoria III ICAO. Pentru acestea vor fi asigurate rețele de utilități, inclusiv alimentare și hidranți de incendiu, canalizare a apelor pluviale, precum și drenarea apelor de infiltrație.

”Noua investiție va asigura capacitatea de procesare necesară pentru acomodarea traficului aeroportuar în continuă creștere, având ca rezultat creșterea capacității de operare a platformelor cu 10%”, a declarat domnul Traian Panait, Director General CNAB.

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
3,081
1,475
113
Constanta
Sper sa se ajunga la o intelegere:

Aproximativ 1.500 de angajati ai Aeroportului Henri Coanda - cel mai mare din Romania - ar putea intra in greva daca nu se inteleg, in curand, cu conducerea companiei, in vederea semnarii contractului colectiv de munca. Conducerea sindicatului lucratorilor din aeroport estimeaza ca doar 2 ore de greva generala pot cauza pagube de aproximativ 215.000 de euro!
Mircea Voinopol, liderul Sindicatului Aeroportuar Henri Coanda, a declarat pentru Ziare.com ca s-au purtat deja negocieri pentru incheierea unui nou contract colectiv de munca. Ba chiar s-a ajuns la consens, in urma cu mai bine de o luna. Inainte sa se si semneze efectiv noul contract (CCM), insa, s-a schimbat directorul aeroportului, iar lucrurile au luat o turnura cu totul neasteptata.
"Contractul nostru colectiv de munca a expirat pe data de 12 octombrie. Noi am negociat cu fostul director general (Dan Dumitru Baciu - n.red.) si am ajuns la o intelegere. Am semnat procesele verbale, dar si raportul final de negociere.
Intre timp, insa, domnul Baciu si-a inaintat demisia, iar in locul sau a fost numit domnul Traian Panait. Acesta nu a mai primit mandat de la Consiliul de Administratie (CA) pentru a semna CCM negociat cu noi.
E o chestiune pe care noi n-am inteles-o. De vreme ce acelasi CA a mandatat un director sa negocieze cu noi, iar negocierile s-au incheiat cu succes, de ce noul director n-a mai primit mandat? Din punctul nostru de vedere, ar trebui semnat contractul pe care l-am negociat.
Angajatii aeroportului Henri Coanda se pregatesc de greva. Iata ce ii nemultumeste, dar si ce pierderi uriase risca sa provoace protestul lor

sorin

Well-Known Member
Mar 22, 2015
782
300
63
Bucharest
Din 1 ianuarie mai avem o varianta de transport catre OTP: expresul 782, care merge intre aeroport si complex Baneasa cu numai o singura oprire la primaria Otopeni. Mi se pare o idee buna, pentru ca la Mol Baneasa e o statie cu mai multe autobuze. Plecarile sunt la intervale de 20 de minute, dar prima plecare catre aeroport e abia la 8 dimineata.

Pentru cei care vin cu masina si nu vor sa o lase in parcarea pe termen lung de la aeroport (sau nu pot, pentru ca acea parcare e mai mereu full inca de la 6-7 dimineata) o idee ar fi sa o lase in parcarea de la Mol Baneasa si de acolo cu 782. Asta in cazul in care nu o fi noaptea vreo restrictie de parcare acolo, ceea ce nu prea cred, mai ales ca este un spatiu imens.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,838
324
83
LRBS
la Mol Baneasa e o statie cu mai multe autobuze.
o idee ar fi sa o lase in parcarea de la Mol Baneasa si de acolo cu 782.
Cred ca te referi totusi la Mall-ul de la Baneasa. Nu stiu sa fie vreo benzinarie Mol pe acolo. Parcarea aceea va fi libera cat timp pasagerii inca nu vor afla ca se poate lasa masina gratis acolo, dupa aceea nu va mai fi loc nici sa arunci un ac. Utilitatea liniei 702 mi se pare discutabila. Foarte discutabila, chiar daca acolo e, cum bine ai spus, capatul a mai multe autobuze. Exact asta lipsea, sa se aglomereze zona cu masini lasate zile si zile de pasagerii OTP.

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,276
1,736
113
Brasov
www.fotocity.ro
Măi, dar la cotețul ăsta nu se gândește nimeni să facă o parcare așa care să nu arate că suntem în lumea a 3-a / a 4-a?? Ceva "micuț", gen cum e la LGW.

Dreamliner

Active Member
fly-ra 2017
Apr 27, 2014
274
110
43
30
Wow, e aproape excelentă ruta aceea de 782, era perfectă dacă pleca de la Casa Presei...

defence

Well-Known Member
fly-ra 2017
Jun 10, 2014
734
402
63
39
Dar in Aviatiei / Pipera nu ar fi bun un express de aeroport? Se poate face si legatura cu M2...

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
3,081
1,475
113
Constanta
Nu-i vad nici o utilitate lui 782 . Cine merge la Mall si ,apoi la aeroport ? Capat acolo nu au multe linii si, chiar daca ar fi fost asa pasagerii puteau iesi pe DN la 780/783 la o statie dedicata.

Daca avea capat la Metrou Pipera si apoi iesea pe A3 >CB> Otopeni >OTP ,combinata aceasta M2+782 ar fi fost o cale mult mai rapida de a ajunge la aeroprt inclusiv decat 783 . Nu mai vorbesc de faptul ca zona Pipera + corporatisti ar produce ceva trafic catre aeroport.

LE: Am scris in acelasi timp cu @defence ,gand la gand cu bucurie ! :)

Dreamliner

Active Member
fly-ra 2017
Apr 27, 2014
274
110
43
30
Eu cunosc suficienți oameni care călătoresc intern pe OTP și înainte de plecare dau o fugă pentru cumpărături sau pierdut vremea prin Mall Băneasa.
Plus autobuzele de conexiune, nu pentru toată lumea e o variantă bună 783 sau 780, mai ales că sunt foarte aglomerate la anumite ore (mai puțin 780, ce e drept).
Ar mai fi și cei care locuiesc în Otopeni și lucrează la Mall Băneasa.

Sigur că ar fi utilă o linie spre Pipera, dar nu cred că prin CB.
Iar la Metrou Pipera în general ar fi bine să ajungă STB-ul, că în afară de linia aceea de tramvai care circulă foarte rar și ocupă două benzi inutil nu știu să mai circule ceva.

defence

Well-Known Member
fly-ra 2017
Jun 10, 2014
734
402
63
39
Cea mai buna solutie ar fi daca 783 ar fi cu adevarat express si ar opri numai in Centru. Plus linii express catre metrou (M2 + business district si M4). 780 mi se pare in regula, desi frecventa nu e foarte buna.

Disconnected

Well-Known Member
May 28, 2016
2,062
1,058
113
LRCK
Salonul oficial de la OTP a fost pregătit să-i primească frumos... însă ei au aterizat la BBU...

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,152
884
113
cluj napoca
Cea mai buna solutie ar fi daca 783 ar fi cu adevarat express si ar opri numai in Centru. Plus linii express catre metrou (M2 + business district si M4). 780 mi se pare in regula, desi frecventa nu e foarte buna.
Problema este ca Multi se gindesc la legatura cu orasul doar in categoriile "bifat", "sa opreasca si la primarie(in Otopeni) sa traiasca dom' primar" si " sa mearga si la noi in cartier daca se poate".

Hai sa judecam la rece - este nevoie de mai multe conexiuni cu tinte diferite:

- un City express direct - ideal la Gara de Nord, faci legatura si cu transportul feroviar si cu reteaua de metrou
- cu City express spre zona Universitatii /Unirii - e legatura spre zona hotelurilor importante - poti face ruta si in triunghi cu Gara de Nord sau alternativ cite o cursa directa, una care sa atinga ambele obiective -> ai avea si diferenta fata de transportul "normal" sau "express de covrigi"

- Transport express cu descarcari in zonele principale -zona de Nord Pipera cu statia de metrou - zona spre Piata Victoriei

- daca mai faci si o autogara de autobuze cite de cit ok pt a avea niste City express catre oraele importante din regiune ai rezolva mult

defence

Well-Known Member
fly-ra 2017
Jun 10, 2014
734
402
63
39
Complet de acord. In plus, referitor la ultimul punct, e o mica jungla jos la parcare la Sosiri. E nevoie de o autogara la aeroport.

Last edited by a moderator:

Users Who Are Viewing This Thread (Total: 1, Members: 0, Guests: 1)