[OTP] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Interesant totusi ca desi se pare ca a fost fum serios, majoritatea pasagerilor s-au urcat la mai putin de 2 ore în vechiul MD ...
 
Pe RTV e acum o stire despre un controlor de trafic care a lovit cu masina un biciclist ,fiind baut .
Faza este ca dnul controlor mergea la munca !!! :eek:
 
Aualeu, I'm sorry :)

Post Merge: [time]1371208231[/time]
0.97 alcoolemie.
Seful ATCului a begat faptul ca acesta se indrepta catre locul de munca si a afirmat ca acesta se afla in concediu de boala.

Fair enough :) o mana o spala pe alta.
 
AIR06
Pe RTV e acum o stire despre un controlor de trafic care a lovit cu masina un biciclist ,fiind baut .
Faza este ca dnul controlor mergea la munca !!! :eek:

Cred ca a sosit timpul unei "curatenii generale" pe la toate aeroporturile Romanesti. Politia aeroportuara cu "fiolele obligatorii" la intrarea si iesirea din zona securizata/restrictionata a aeroporturilor (asta dupa ce si politistii respectivi au trecut acelasi test la intrarea si iesirea din tura ;D).

De la manageri generali, la piloti, la oamenii de serviciu, cu alte cuvinte la toti angajatii ... fara discriminare. Cine nu trece "testul" ... n-are ce cauta in aeroport.

Vad ca nu s-a invatat nimic din cazul pilotului de la Tarom prins baut la mansa avionului. Nu s-a sinchisit nimeni sa ia masuri serioase de stopare imediata a unor situatii similare pe aeroporturile Romanesti. Ciinii latra, caravana trece ... :mad:
 
Intram în sezon plin de chartere, luni 17.06 pleaca de pe OTP:

- 6x AYT (3x ROT, BUR, PGT, THY - ultimul operat de regula de SXS pâna acuma)
- 2x HER (ROT, AEE)
- 1x ZTH (AEE)
- 1x CFU (AEE)
- 1x RHO (ROT)

În general la AYT în total 9 curse din România (6xOTP, CLJ, TSR, IAS) si la HER 4 (2xOTP, CLJ, TSR).
 
Impresionant !



Post Merge: [time]1371447789[/time]
Am fost ieri pe OTP si am observat ca Star Alliance si-a mutat posturile de check-in din partea veche in extensia noua .
 
Inside info. Presa nu stie sau tace, inca.
Pe 26 la 10:00 exercitiu de alarmare.
Se inchide 08L si vor fi aduse multe unitati smurd si pompieri, SRI, etc.
Povestea este mereu aceiasi, o aeronava aterizare de urgenta cu multiple victime la bord si o desfasurtare de forte grupa mare.
Echipele de interventie se vor deplasa via L S N O pana la 26R, unde se vor monta probabil spitale gonflabile.

SI NOTAMul.

Code:
[s](A1249/13 NOTAMN
Q) LRBB/QMRLC/IV/NBO/A /000/999/4434N02605E005
A) LROP B) 1306260001 C) 1306260200
E) RWY 08L/26R CLSD)[/s]

nu pusca ora NOTAMului, poate urmeaza altu`.
 
În drum spre OTP:

1365483969_TN.jpg


Aterizare prevazuta la 15.35 LT
 
Saluti! Mi-am programat un drum pana la Bucuresti pe miercurea urmatoare (4 sept.)
In caz ca rezolv favorabil problema hartiilor din partea OTP si primesc acces interesant, ma acompaniaza cineva la un spotting de aprox.3h undeva in intervalul aproximativ (+/- 30min.) 10.00 - 13.00?
Mi-ar placea mult sa nu merg singur pe camp, sa ma acompanieze cineva cu mai multa experienta si sa-mi dea sfaturi folositoare pe viitor.

Daca nu rezolv cu hartiile, atunci tot voi merge la o "balaceala" la aquapark si in aeroport, dar feeling-ul nu e acelasi.
 
Ducem lipsa de fotografi in zona.
OOVNI este singurul, dar el este "expat":)
 
Mno. Insistent si perseverent din fire, maine dimineata voi ajunge la OTP. Se pare ca voi fi ajutat sa se urgenteze eliberarea legitimatiei si voi primi acces. Revin cu detalii, impresii, dar cel mai important, fotografii :)
Multumesc pentru ajutorul de pana acum: OOVNI, Zsolt si nu in ultimul rand, Petru!
 
Buna seara
M-am intors, ieri, din CO de la Praga!
Am sa fac un trip report cu OTP si PRG!
Nu prea sunt de calitate, dar promit ca de luni voi posta ceva! Va rog sa ma intelegeti ca nu stiu ce sa fac mai intai dupa CO!!
 
Conform newsair.ro ,aproape 6 milioane pasageri au tranzitat OTP in primele 9 luni ale anului:

"Astfel, potrivit informaţiilor obţinute, nu mai puţin de 5.866.317 pasageri au decolat sau au aterizat la aeroportul din Otopeni, cu aproape 150.000 mai mulţi decât în aceeaşi perioadă a anului trecut când au fost înregistraţi 5.719.107 călători. Aceste date relevă o creştere cu 1,008% a numărului pasagerilor din primele trei trimestre ale lui 2013 faţă de perioada similară a lui 2012." (mie imi iese o crestere de 2.57 %) ???

Iata si esalonarea lunara:

LUNA 2012 2013

IANUARIE 499.177 503.823

FEBRUARIE 421.342 447.075

MARTIE 537.217 548.641

APRILIE 624.698 600.363

MAI 684.890 679.416

IUNIE 704.150 723.733

IULIE 795.435 787.658

AUGUST 807.094 814.197

SEPTEMBRIE 645.104 761.411
 
De azi, toate pozitiile de parcare si gateurile de la LROP au fost renumerotate.
Pozitiile de pe apronul 1 sunt cu 1xx (101, 102, ... 122), iar cele de pe apronul 2 sunt cu 2xx (201, 202, ... 223).
 
Topul destinaţiilor cu cele mai multe zboruri de pe Otopeni

Viena este destinaţia spre care decolează de pe Otopeni cele mai multe avioane săptămânal, 48, urmată de Paris cu 41 de curse şi Londra cu 40 de zboruri, arată o analiză a ZF, bazată pe datele furnizate de oficialii aeroportului.

Următoarele locuri în acest top al destinaţiilor spre care zboară cele mai multe avioane săptămânal sunt ocupate de München- 36 decolări săptămânal de pe Otopeni, Roma cu 36 de curse şi Istanbul cu 28 de zboruri.

Altfel spus, un sfert din cele aproape 800 de decolări de pe Otopeni au ca destinaţie aeroporturi din Viena, Paris, Londra, München şi Roma, potrivit calculelor ZF.

„Acestea sunt atât destinaţii turistice, cât şi destinaţii pentru vizite de afaceri, dar şi hub-uri (de aici românii pot pleca spre alte destinaţii-n.red.), de aceea sunt intens solicitate. Dacă în urmă cu 10-12 ani eram mulţumiţi cu cinci curse săptămânal, acum două curse pe zi ni se par puţine“, a spus Valentin Iordache, purtătorul de cuvânt al aeroportului. Pe rutele pe care activează mai multe companii aeriene şi preţurile biletelor de avion sunt mai mici faţă de cele spre care se efectuează mai puţine zboruri.

Anul trecut, traficul aerian a depăşit 7 milioane de persoane pe Otopeni, de pe care au zboruri 33 de companii aeriene către 67 de destinaţii.
Sursa:ZF
 
Aeronews
UPDATE zboruri Henri Coanda (OTP) la ora 19:00 Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti Aeroportul International Henri Coanda

Din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, până la ora 19.00 au fost anulate următoarele curse aeriene:

- Lufthansa 1656/1657 şi 1650/1651 Munchen – Bucureşti – Munchen,
- Lufthansa 1422/1423 Frankfurt – Bucureşti – Frankfurt,
- Alitalia 494/495 şi 502/503 Roma – Bucureşti – Roma,
- Austrian Airlines 783/784 şi 791/792 Viena – Bucureşti – Viena,
- Air Serbia 642/643 Belgrad – Bucureşti – Belgrad,
- LOT Polish Airlines 641/642 Varşovia – Bucureşti – Varşovia,
- Tarom 605/606 Timişoara – Bucureşti – Timişoara,
- Swiss 1884/1885 Zurich – Bucureşti – Zurich,
- Tarom 351/352 Geneva – Bucureşti – Geneva,
- Tarom 707/708 Bucureşti – Iaşi – Bucureşti,
- zborul Tarom 704 Iaşi – Bucureşti.

De asemenea, din cauza condiţiilor meteo, următoarele zboruri au aterizat pe Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa Aurel Vlaicu (AIBB AV):

- Tarom 302 Frankfurt – Bucureşti,
- Tarom 382 Paris – Bucureşti,
- Blue Air 114 Valencia – Bucureşti.

Pe aeroporturile Bucureştiului, traficul aerian se desfăşoară în condiţii de iarnă, cu vânt puternic şi rafale care ating şi depăşesc 75 km/h şi care transportă zăpada la sol.

Se înregistrează întârzieri la decolarea de pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti (AIHCB), întârzieri determinate de necesitatea degivrării aeronavelor şi de operaţiunile de handling la sol îngreunate de vreme, care ajung punctual şi la o oră.

Pe ambele aeroporturi sunt asigurate condiţiile pentru desfăşurarea în deplină siguranţă a operaţiunilor aeriene. Pistele, platformele şi căile de rulare ale AIHCB şi AIBB AV sunt operaţionale. Pe aeroporturile Capitalei se intervine constant cu utilajele proprii de deszăpezire şi degivrare, pentru desfăşurarea în siguranţă a operaţiunilor aeriene.

Informaţii în timp real despre situaţia zborurilor pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti pot fi găsite pe pagina de web www.bucharestairports.ro/otp. Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti recomandă pasagerilor să îşi ia măsurile necesare pentru a se prezenta în timp la aeroport.