[SBZ] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
"Bogdan Avram" said:
Se lanseaza licitatia pentru curse noi. Prima destinatie licitata este Londra cu minim 2f/ saptamana. Ceva sanse de reusita?
Link: http://www.sibiuairport.ro/uploads/publ ... tie001.pdf
Am citit anuntul din PDF si nu inteleg ceva: de ce se lictiteaza Londra (Luton)? Daca vrea Ryanair sa participe (teoretic) si sa zboare pe Stansted, nu e ok? Sau BA pe LHR\Easy pe Southend?
Nu e cumva "servita" licitatia pentru operatorii de pe Luton?
Nu ar fi normal o oferta Sibiu - Londra (*no strings attached*)?
 
Nu am citit anuntul pentru ca m-am saturat de licitatii cu dedicatie dar daca conditiile sunt la fel ca si cum au fost la Cluj (obligativitate de operare pe 5 ani) atunci nu o sa se prezinte nimeni.
 
ei ... asa e altceva ;)

Asta e un "program" construit special pentru o baza WZZ ... în acest caz perioada de 5 ani devine un pic mai relativa. Plus ca acolo scrie "maxim 5 ani". Din pacate caietul de sarcini nu este publicat, dar daca este identic conceput ca cel de la CRA (deci altfel ca cel de la CLJ), atunci prezinta interes. Ca acolo doar se specifica faptul, ca ruta trebuie operata cel putin la fel de mult dupa expirarea subventiilor cât perioada în care se dau subventiile. Deci de ex. se liciteaza pentru ajutor 2 ani si apoi mai trebuie operat înca 2 ani, sau chiar si numai 1 si 1. Ceea ce pe destinatiile respective de la SBZ nu cred ca reprezinta un risc foarte mare, daca e în plan deschidere unei baze. Sau altfel spus: se poate deschide o baza noua practic fara nici un risc comercial si WZZ are timp 1-2 ani sa-si creeze o baza de clienti acolo si sa aduca rutele la profitabilitate ... ;)
 
Sunt de acord cu riscul scazut. Dar in conditiile in care WZZ ar deschide o baza la SBZ nu exista si riscul scaderii LF al curselor de la TGM? Ma rog, la catchment area la SBZ ar intra categoric si anumite zone din Oltenia care acum se indreapta spre OTP.
 
Se pare ca nu e o problema ... eu nu m-as fi asteptat de exemplu sa mearga TGM si CLJ alaturate atât de bine pe atâtea rute concurente.
 
Da, dar SBZ va reduce categoric LF pe celelalte baze. Personal stiu mai multi oameni din Alba si Hunedoara care atunci cand zboara vin la CLJ mai rar la TSR. SBZ ar fi foarte la indemana pt ei mai ales acum ca autostrada pe coridorul IV devine circulabila incetul cu incetul.
 
Dintre rutele mentionate de mai sus, personal nu vad ca TSF sa mearga. In loc ar fi mers licitat un HHN , AGP sau VLC!
 
HHN e o prostie. Destinatia in sine nu a fost ultimii 10 ani decit o zona in care s-au tocat bani electorali de catre guvernul regional pentru a demonstra ca fac ceva intr-o zona slab populata cu tendinte de depopulare si abandon de localitati pe urmatorii 30 de ani. La Nürburgring au muscat-o deja.

Dar revin la HHN - ca si destinatie cargo e deja moarta - avem un faliment al unui operator local subventionat si el aiurea plus anuntul facut saptamina asta de Aeroflot cargo..

Pe civil, Ryan s-a dezumflat ca o gogoasa, in catchment area jumatate din bus shuttelurile de mai de mult nu mai opereaza ( zona nu are infrastructura de cale ferata). WZZ a incercat mai multe rute in ultimii ani (prima oara am zburat acolo in Dec 2005) si nu prea le-a mers.
 
@oldblueeyes: Urmaresc de ceva timp forumul si intotdeauna v-am admirat abilitatea de a veni cu argumente si cunostiintele dobandite!
Daca nu am sarit calul, Transilvania nu este legata de Estul Germaniei. Ma tot gandeam la o conexiune intre SBZ si LEJ. Ar merge? Un vis ar fi SBZ-CDG/AMS pentru ca tot doresc cei de la aeroport inca o companie in afara de AUA si LH care ofera conexiuni.
 
Mersi, dar as prefera sa ne tutuim:) suntem cum s-ar spune intre noi, toti forumistii!

LEJ este in principal un aeroport logistic (hub DHL) si partial ca si punct de realimentare pentru transportul de trupe spre Irak. Desi e putin peste 2 mil pax, economic nu este cine stie ce - Lufthansa are legaturi spre FRA, MUC, VIE, DUS si in rest pasagerii sunt de charter.

Alte aliante nu prea au intrat, abia acum se pune problema unei legaturi in Skyteam operata cu Saab2000 de Darwin.

Mai interesant mi s-ar parea DRS care ar si ceva mai multi operatori, destinatia fiind ceva mai interesanta turistic, dar nu stiu cit de fancy ar fi asta pentru turistul roman - desi ca idee destinatia este ideala : orasul are ce oferi, sunt multe hoteluri bune si ieftine, se poate combina cu Praga si Wroclaw..

Ca o parere personala, un aeroport ca SBZ ar trebui sa lupte mult mai mult pentru inbound (dadeam intr-o alta postare aeroporturi regionale din UK ca si target datorita promovarii regiunii prin printul Charles).

Marea problema in zona este de fapt existenta a doua aeroporturi mici. Daca vom considera TGM un target de low cost pentru Wizz si Ryan, atunci SBZ trebuie clar sa se pozitioneze pe destinatii 'civilizate' si aici culmea, tot la grupul LH m-as gindi pentru inceput (cursa spre STR Germanwings ar acoperi nevoile de business ale industriei cu profil auto pina la Brasov, on top trafic etnic etc).

Sau poate Tarom ar putea aduna masa critica pentru a baza o aeronava la SBZ si a deservi pe linga MUC si STR si NUE cu ceva gen 2/7 operat in W cu TSR, CDG si AMS..

A copia pe altii la genul 'hai sa ii aducem si noi pe Wizz' nu mi se pare o strategie.
 
mda ... se pare ca la SBZ nu prea e cine sa faca poze ... :(

Azi si prima cursa charter catre TUN operata de Tunisair Express TUN-OTP-SBZ-TUN.

Pe pagina TSR nu apare cursa de unde trag concluzia ca s-au vândut prea putine bilete de acolo. Dar pâna la urma si de la OTP se pare ca merge prost Tunisia din moment ce se combina cursa astfel. Doar de la CLJ se pare ca merge, cursa e operata solo TUN-CLJ-TUN.
 
La Sibiu, este o problema si cu autoritatile, inca nerezolvata, in legatura cu treaba sa fie acceptati spotterii.

Era un tip care facea poze , pe nume Dan Poplacenel aka Xpino pe celalalt forum; poate isi reia activitatea.

FularU mai facea poze, cand era acolo in deplasare ;)
 
Un articol aparut astazi intr-un ziar local. Cateva idei din articol:

- Wizz Air, singura firmă care a depus ofertă pentru cursele Sibiu – Londra
- Iniţial au existat trei companii care au solicitat documentaţia ( sigur Ryanair si cealalta sa fi fost Blue Air?)
- Daca totul decurge bine, primul zbor din Sibiu cu destinaţia Londra va fi în sezonul toamnă-iarnă ( cred ca mai degraba in primavara 2014)

LINK: http://www.turnulsfatului.ro/21284/wizz ... ondra.html
 
Esec de data aceasta la licitatiile pentru MAD si BCN, nicio companie neprezentandu-se la licitatie. Cred ca doar DTM ar avea ceva sanse de a se concretiza.
Pacat si de situatia in care se afla Blue Air in momentele acestea, ar fi fost perfect pentru ei sa isi deschida baza la SBZ. Sau de ce nu, chiar ROT.
 
Licitatia asta a fost prostie curata, ca altfel nu se poate numi.

Dedicatie pentru WZZ nu poate fi, pentru ca ei opereaza deja ruta de la Tg.Mures, care e in aceeasi catching area.

Daca vor sa aiba succes, vor trebui sa creeze pachete 'cu dedicatie' unor operatori in expansiune in Europa de Est care vor dori sa speculeze sansa de a opera pe linga WZZ. Cum Ryan se orienteaza si ei catre Tg Mures, nu prea ramine cine stie ce ca momentum.

Singura optiune interesanta ar fi 'noul' Air One, cu 4 curse operate 2/7 spre bazele lor decentrale.
 
Intradevar, licitatiile acestea par a fi o prostie. Nici astazi la deschiderea ofertelor pentru Roma, Venetia si Milano nu s-a prezentat nicio companie. Totusi, licitatia pentru aceste 3 orase se prelungeste pana in 30.09.2013 intrucat din cate s-ar prea, KRP a depus a solicitare pentru prelungirea licitatiei. Maine s-ar parea ca ar fi ceva sanse pentru Dortmund!