EIFAD Airline -o nouă companie aeriană?

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Am primit confirmarea ,dintr-o alta sursa, a veridicitatii zvonului .Cel putin a intentiei .
Se pare ca initial au vrut sa debuteze acum doi ani .
Si nu va fi low cost (daca va fi). Si,intr-adevar ,sunt in discutii pentru cs cu ETD.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Răspuns oficial de la AACR despre EIFAD Airline.
Referitor la solicitarea dumneavoastră, transmisă prin intermediul poştei electronice în data de 25.09.2018, cu privire la depunerea de către EIFAD Airline SRL a documentaţiei necesare efectuării de operaţiuni de transport aerian comercial de pasageri şi marfă, vă comunicăm faptul că până la data prezentei, această organizaţie a informat AACR cu privire la intenţia de a efectua operaţiunile aeriene anterior menţionate, dar încă nu a transmis o cerere formală, însoţită de documentaţia suport aferentă, în acest sens.
 
pe site la ei apare acum: "Start in December 2018" ... sa vedem ...
Post automatically merged:

Daca ne uitam pe LinkedIn vedem ca si-au format o echipa cu ceva profesionisti adevarati din domeniu.
Cred ca trebuie sa fie destul de serioasa treaba, daca oameni cu o serioasa si îndelungata experienta (Blue Air, Carpatair, Tarom, Wizz Air, KLM, Romanian Airport Services, Menzies, Globe Ground etc.) renunta la job-uri la companii consacrate pentru acest proiect.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Newly founded in November 2017, EIFAD Airline Aviation Services is privately owned company based in Jeddah, Saudi Arabia.
Deci ,mai greu cu "operator roman".
Iar tinand cont de calendar ,as astepta sa se faca 2 aprilie pentru a vesea ce info sunt reale.
 
:eusa_doh:la vârsta mea sa mi se mai întâmple una ca asta ...
 
  • 🤣
Reactions: 1 users

se pare ca se concretizeaza, nu?

200% gluma de 1 aprilie. ;) On another note, in spatele Eifad e un tip care a lucrat si pe la Air France, https://ro.linkedin.com/in/alexandru-gheorghiu-632498a2, si viseaza si el sa lanseze compania asta cu zboruri lung-curier din Romania. Se pare insa ca aia de la Etihad, cu care vrea sa faca codeshare, nu-l prea baga in seama, potrivit unor surse din interiorul EY. Faptul ca a facut cateva panouri luminoase cu Eifad nu spune nimic.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Eifad si-a luat AOC, deocamdata cu un Cessna 172 YR-LUC

Dar multe companii fac chestia asta cu o astfel de aeronava, ca este nevoie de una pentru obtinerea AOC-ului
 
  • 👍
Reactions: 2 users