• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,163
2,685
303
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
@Dreamliner sa aud asa ceva de la tine .... jos colopu`, respect.
Tu care aveai cosmare cu mine, cand auzeai de adblockere, etc. :)

Revenind on topic, sunt nspemii de variante de adblock. Server DNS personal (Pi-hole) care rupe tot. Aplicatii pt android bune (necesita root), aplicatii bune pt iOS (nu ma bag), routere care filtreaza traficul direct la intrarea in casa, adblockere din browser, etc.

Poate unii spun ca sunt ipocrit, vorbesc de adblocker, insa pe forum sunt afisate reclame.
Da, sunt reclame, dar si forumul il am in whitelist, pentru ca din asta platim host, domeniu, addons, si cand ne mai intalnim pe undeva un tricou.

• 👍
Reactions: 1 users

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
6,103
2,327
303
Brasov
Cu alte cuvinte, reclamele de pe forum susțin această comunitate, deci sunt legit :) și bănuiesc că nu acoperă 80% din ecran.

Dreamliner

Active Member
fly-ra 2017
Apr 27, 2014
322
147
43
31
La modul cel mai serios, 50% din reclame aduc 99% din venituri.
Chiar e în panoul AdSense o setare prin care poți să faci asta..să afișezi reclame cât mai puțin fără să pierzi din câștiguri.
Acum dacă unii publisheri vor să câștige 150 EUR în loc de 130 EUR pe lună, asta (pentru că pe aici sunt veniturile din google pe un astfel de site).

Da, am un coșmar cu Adblock, pentru că din advertising îmi câștig pâinea cea de toate zilele, dar asta nu înseamnă că industria asta e fără de păcat. Și da, îmi mențin părerea că adblock ar trebui interzis, la fel cum ar trebui să fie și o limită de reclame :)

Problema mea mare cu AdBlock este că blochează absolut orice reclamă, nu doar cele intruzive. Iar cei de la Adlock Plus permit niște reclame...dacă le plătești , ca să vezi ironia - o aplicație anti reclame se finanțează...din reclamele pe care le permite :D

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
6,103
2,327
303
Brasov
Apropo @Zsolt, acum mă uit pe forum cu Internet Explorer (LOL) fără adblock și fără să fiu autentificat, nu văd nicio reclamă.

LE: Mea culpa, se vede o reclamă mică în josul paginii... dacă nu derulezi până acolo, mumu... nu se vede.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,163
2,685
303
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Esti si premium, nu ar trebui sa o vezi pe aia de jos ;)

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,204
504
113
LRBS
Da, sunt reclame, dar si forumul il am in whitelist, pentru ca din asta platim host, domeniu, addons, si cand ne mai intalnim pe undeva un tricou.
So true. Am whitelistat forumul din primul moment in ideea in care nici hostul, nici domeniul, addonzurile, licentele si ce mai platiti, nu cad din cer. There is no cloud, it's just someone else's computer. Or server. ;) Ba chiar am cumparat chestii de la emag dand click pe ce imi serveste ad serverul in josul paginii. Nu stiu cat ati castigat din chestia asta, dar macar sa compenseze curentul pe care il consuma serverul cand imi serveste paginile sau cand fac POST la chestiile destul de putin inteligente pe care le mai scriu pe aci. : ))

Last edited:
  • 👍

transporter

Well-Known Member
Mar 27, 2012
846
350
63
CLJ
In curand Chrome va avea din "fabrica" adblocker integrat:

Google Chrome’s ad-blocking feature will roll out worldwide in July

E un pas mare inainte zic eu pentru ca adblockerele pana acum erau folosite doar de o nisa. Cu aceasta ocazie sper sa ne scapam de jumatate din "gunoiul" de pe net. Ar trebui sa revenim la platitul pentru continutul de calitate. Nici pe vremuri nu muream de foame daca plateam un abonament la un ziar pe care il aducea postasul. Opinia mea este ca avem o presa de rahat, inclusiv online de rahat pentru ca se sustine exclusiv din reclame iar rezultatul il stim cu totii. Clickbaiting, cat mai multe articole sa fie clickuri multe - de obicei scrise de studenti pe salariul minim pe economie, siteuri pline de reclame, unele mai intruzive decat altele, etc

• 👍
Reactions: 1 user

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,163
2,685
303
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Google de mult spune ca va face asta. In general este vorba de reclamele agresive, care acopera o mare parte din ecran, fara sa iti dea voie sa vizualizezi continutul original daca nu dai click pe ele, lucru ca de multe ori atrage dupa sine o avalansa de popup-uri.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
6,103
2,327
303
Brasov
Dacă vreți ceva competent cu Ad-blocker și VPN integrate, încercați Opera. E foarte mișto.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,163
2,685
303
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Ce e mult, e mult.
De la newsfeed am scos siteurile care sar caru` cu reclame. Limita decentei, cred ca e la 5 reclame/pagina, asta daca nu afiseaza un overlay imens care trebuie inchis pentru a ajunge la continut.
Deci, am oprit crawlerul, sa nu mai acceseze site-urile care au multe reclame. Culmea culmilor este airlinestravel, care afiseaza intre 13 si 15 reclame/pagina.

Momentan doar boardingpass este citit de bot, pentru ca afiseaza doar 3 reclame/pagina.

LE
holy crap, 9. Adios. Botul a intrat in concediu pe perioada nelimitata.

• 👍
Reactions: 6 users

Dreamliner

Active Member
fly-ra 2017
Apr 27, 2014
322
147
43
31
Știți discuția aia cu „se introduc vize pentru americanii care vizitează Europa”? Eram sigur că e mai mult de prima dată când am citit primele știri prin presă.

Shameless self promo, dar am scris pe subiect: Sistemul ETIAS: Introducerea „vizelor” pentru cetățenii USA care călătoresc în Europa este doar o reciprocitate și nu se aplică doar pentru SUA - T2T.ro

Pare că sistemul îi va afecta mai aproape de noi pe moldoveni, sârbi, ucrainieni decât pe săracii americani :))

• 👍

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,163
2,685
303
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Business as usual, noi suntem "obisnuiti" cu asta din Europa. Cei care sunt de mai multa vreme pe aici, sunt socati.

Din ce am aflat de pe net, diferite forumuri, liveleak, etc, un vorba de un australian care s-a apucat a vrut sa "curete" rasa umana de rebuturi, cam asa spunea/scria tipul, inainte sa se apuce de macel.
Foarte multi decedati, in doua locatii diferite. Sunt 4 persoane arestate, unul dintre ei fiind chiar mastermind-ul.
Spitalul din Christchurch este "inchis" pentru toata lumea, inclusiv pt rude, pentru ca medicii sa isi poata face treaba fara a fi deranjati.

Au fost cateva scoli la care elevii nu au fost lasati sa plece acasa, pana cand nu s-a "dezarmat" situatia.
La CHC multe zboruri au fost anulate/intarziate.

De pe LOW, alerta terorista a fost modificata pe HIGH dupa acest eveniment.

Autoritatile din NZ sunt criticate pentru ca nu au reusit sa il depisteze in momentul in care a intrat in NZ. Cei care ati fost pe aici, sau ati citit despre sistemul de la imigrari, stiti cat de stricti sunt cei de aici cand se face verificarea la aeroport/port.
A doua intrebare este legata de arme. Aici sunt foarte putine arme, din cauza asta politia, cand patruleaza, nu are arme in dotare. Doar masinile speciale de interventie sunt dotate cu arme.

witze

Well-Known Member
Premium Member
Feb 13, 2012
1,834
1,138
153
43
Wuppertal
www.planepictures.ro
Flugstatistik / Flightmemory
E un mister cum a facut killerul rost de o arma automata de foc, mai ales tinand cont de controalele severe de la aeroporturi. Presupun ca a introdus-o pe calea maritima, container etc.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,163
2,685
303
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Cam greu cu container. Se pureca tot.
Mai mult ca sigur ca a avut pe cineva local, care a rezolvat armele.

Cititi si va cruciti, cine a fost prince cei care l-au ispirat.

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,095
531
113
El nu stie ca in Romania(ex Moldova) cu turcii se batea Strfan cel Mare? Atat am mai fost invatat la scoala treaba asta, ca nici nu concep sa fie alt roman impotriva imperiului otoman.

outsider

Member
Jan 31, 2016
36
8
8
CLJ
^^ Apare si el pe laterala shotgun-ului.

Pe una dintre automate avea montat si un holographic sight pe care mie mi se pare ca este desenata emblema miscarii legionare.

Mai avea scris si "remove kebab" pe arma printre altele. In masina avea o piesa sarbeasca nationalista din timpul razboaielor iugoslave.
Un degenerat, ce sa mai...

• 😡
Reactions: 1 user