[OMR] Discutii generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Eroare:
castletower said:
pardon, am gresit eu, nu maine ci marti va fi anuntata prima cursa. eram foarte obosit cand am citit intai.
[doublepost=1474056500,1474056348][/doublepost]

Deocamdata cred ca nu. Cu anunturile la Satu Mare (Wizz) si Cluj (Blue), plus ca e si Debrecen prin zona, slabe sanse. Si cum s-a spus ca destinatia nu va fi o surpriza, iar ca va exista Torino de la Oradea s-a anuntat deja de mult...probabil asta va fi. Mai ales ca in pofida zvonurilor, BMS nu a anuntat TRN de la CLJ...
 
Este TRN o cursă cu potențial de la OMR?

O intrebare foarte buna. Inca din anii '90 exista la Oradea o comunitate de italieni, probabil chiar mai mare ca la Cluj. Cati dintre ei sunt din zona Torino, habar n-am. Dar cred ca aceasta cursa ar avea potential mai ales pentru transferurile care vor deveni posibile, avand in vedere ca BMS are un mini-hub la TRN. Londra, Berlin, Catania, Roma, vor deveni accesibile chiar din Oradea, via Torino. Evident, doar daca aceasta cursa va fi introdusa pana la urma...
 
si aici, ca e important :)

Ryanair deschide doua rute de la OMR din 26.03.17:

- GRO 2/7
- BGY 2/7
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Ma intreb daca BGY cu RYR nu va pune capat oricaror planuri ale BMS de a opera TRN ? adica, daca nici macar nu au reusit sa fie primii, e cam greu sa faca viabila aceasta cursa. Pe de alta parte, probabil BMS a urmarit mai cu atentie decat noi ce se intampla la OMR si de aceea nu s-au grabit sa investeasca: stiind ca vine RYR oricum...
 
Last edited:
Eu sunt de parere ca TRN nu a fost niciodata o optiune serioasa ci a fost aruncata de Racaru la acea conferinta de presa ca un exemplu de ruta ce s-ar putea opera spre un hub de-a lor, asigurând astfel si conexiuni.

Presa si politicienii au sarit desigur cu titluri de genul "BMS anunta OMR-TRN" (vezi postarea mea la :BangHead: )
 
Probabil BMS a asteptat sa vad ce anunta RYR, iar in maxim o luna vom avea si anuntul pentru OMR-OTP :)
[doublepost=1474368604,1474366909][/doublepost]
Presupunerile indicau ca BMS deschide astazi rute din OMR...

Totul a plecat de la anuntul facut Vineri de un coleg de pe SSC, ca Marti urmeaza sa se anunte curse noi de la OMR dar nu va fi vorba nimic surprinzator. Atunci, eu am tras concluzia ca va fi vorba de BMS spre TRN.

Are si asta o istorie in spate: Zboruri directe Oradea - Torino cu Blue Air, din 2016

Blue Air va opera zboruri directe Oradea – Torino din acest an, anunţă directorul general al companiei aeriene, Gheroghe Răcaru. Potrivit lui, vor fi minimum 2 curse săptămânale, efectuate cu avion Boeing 737. Se aşteaptă ca zborurile Oradea – Torino să fie operative din a doua parte a sezonului estival. Cum sezonul estival aerian se încheie la finele lui octobmrie, cel mai probabil, zborurile vor debuta în lunile septembrie – octombrie 2016. Deja, cotidianul torinez La Stampa şi site-ul FlyTorino.it furnizează ştirea zborurilor Blue Air dintre Oradea şi Torino, citând ca sursă portalul Bihon.ro.

Dupa aceea a urmat o perioada de tacere desavarsita atat in ce priveste planurile BMS cat si orice alta companie aeriana care ar putea zbura de la OMR... Amplificata si de declaratia nefericita a presedintelui CJBh, ca OMR nu ar trebui sa concureze DEB, ci sa coopereze cu cei de acolo...

Mai tarziu, vicepresedintele CJBh a scos un porumbel, aparent fara motiv: Gură spartă: Ioan Mang a pus în pericol negocierile cu Ryanair dezvăluind că din Oradea se va putea zbura spre Londra

... a lăsat să îi scape public informaţia că Aeroportul a bătut palma cu Ryanair pentru o cursă săptămânală de Londra, din noiembrie. Gafa lui Mang dinamitează, însă, negocierile, făcând de fapt jocul maghiarilor.

Înţelegerea cu operatorul aerian are clauze de confidenţialitate stricte, anunţul urmând să fie făcut doar de Ryanair, motiv pentru care fosta conducere a CJ a şi păstrat discreţia asupra negocierilor încă din septembrie 2015.

A urmat un episod demn de Caragiale ("O scrisoare pierduta"): Mang denunţă un posibil sabotaj către Ryanair!

„Din Oradea s-a trimis o adresă către Ryanair, prin care se atrăgea atenţia că Mang ar fi făcut dezvăluiri despre contract şi că ar trebui întrerupt contractul”. Dezvăluirea îi aparţine lui Ioan Mang – vicepreşedinele CJ Bihor care, deşi insinuează un posibil sabotaj al curselor aeriene pe motiv de invidie politică (!), refuză, totuşi, să spună explicit cine este expeditorul presupusei adrese insidioase către Ryanair.

Intre timp, se afla ca BMS va deschide o baza la CLJ. Printre rutele probabile, CLJ-TRN este pus la loc de cinste. Concluzia care se trage e ca cel mai probabil BMS a renuntat la ideea introducerii OMR-TRN. Cum nu se aude nimic nici dinspre alte companii, mood-ul pasionatilor de aviatie interesati de OMR este destul de mohorat...Dar, surpriza, cand se anunta noile rute ale bazei de CLJ, TRN nu figureaza printre ele. Asta a reaprins sperante! Intre timp, dinspre RYR, inclusiv pe surse, liniste total... Iar episodul cu scrisoarea nu dadea semne de optimism... In schimb BMS isi reintoarce atentia spre OMR, se anunta OMR-CND. Apoi se vorbeste despre IAS-OMR ca posibila ruta pentru viitor...Urmeaza accidentul pe Facebook cu "baza la Oradea". Se confirma ca OMR-OTP va urma "curand"...

Si asa s-a ajuns la anuntul pe surse de Vineri si la concluziile pe care le-am tras :)
[doublepost=1474370287][/doublepost]Acelasi coleg de pe SSC care ne spunea Vineri ca Marti urmeaza anunturi importante, ne spune acum ca:

castletower said:
Din ceea ce stiu, BlueAir urma sa anunte luna viitoare cursa de Torino, insa s-ar putea sa reactioneze la mutarea RYR si sa renunte, de aceea sunt curios ce se mai anunta anul acesta.
 
Mai urmează

În aceeaşi conferinţă de presă, preşedintele CJ, Pasztor Sandor, a dezvăluit că zborurile Ryanair spre Barcelona şi Milano vor fi completate anul viitor cu ale unei alte companii, urmând să facă un anunţ pe această temă în "aproximativ o lună". De altfel, şeful CJ a afirmat că în vara anului 2017 numărul curselor externe de pe Aeroportul din Oradea va fi "cu două cifre".

Anunţ oficial: Din martie 2017, primele zboruri externe regulate Ryanair de la Oradea spre Barcelona şi Milano
 
  • 👍
Reactions: 1 user
În acelaşi sens, preşedintele CJ Bihor, Pasztor Sandor, a dezvăluit că pentru a promova oraşul, s-a discutat deja despre inscripţionarea uneia dintre aeronavele companiei Ryanair cu numele oraşului Oradea, aşa încât "să înceapă Europa să cunoască cuvântul Oradea" cât mai mult. Conform spuselor lui Pasztor, dorinţa ar fi ca avionul inscripţionat să fie cel ce va asigura cursa de Barcelona, dar acest lucru nu este sigur.

Suna bine, dar o astfel de inscriptionare nu se poate realiza decat sub forma unui acord de marketing. Probabil ca o suma minima pe care CjBH ar trebui sa o plateasca lui RYR pentru o astfel de inscriptionare ar fi de 100.000 euro.
 
I-auzi aici :))))

El a adăugat, de pildă, că a vorbit şi cu un reprezentant al companiei ruseşti Aeroflot, pentru ca zborul Moscova – Budapesta să poată fi prelungită o dată pe săptămână până la Oradea, pentru a aduce turişti ruşi în reşedinţa de judeţ şi Băile Felix, dar şi în alte posibile destinaţii din Bihor.

Sursa: Aeroportul Oradea se aglomerează: Blue Air va zbura spre Bucureşti şi Iaşi de la 90 lei, plus Torino, cu continuare la Roma, Napoli şi Catania, de la 19,99 euro
 
Popa îşi apără mandatul: Pasztor taie panglici pe realizările lui

Articol cu politichie,n-ar merita altfel, dar s-a scapat un porumbel:

Ba, mai mult, voit sau din neatenţie, Popa a anunţat şi că viitoarea destinaţie din Oradea spre Germania va fi Dusseldorf-ul.

„În toamna trecută vă spuneam că sunt mai optimist decât atunci când am reuşit demersurile pentru obţinerea banilor pentru modernizarea pistei. Atunci ştiam şi de Torino, şi de Milano, şi de Barcelona, şi de Dusseldorf, care urmează, şi de Lutton (n.r. – Londra), care din cauza Brexitului nu s-a mai concretizat”, a spus fostul prşedinte al CJ.
 
Deci urmeaza Dusseldorf-Weeze operat de Ryanair ? Oare din S17 ? Si anuntul facut odata (sau in ziua urmatoare) a evenimentului de lansare a bazei de la OTP ?
 
Deja biletele pentru iunie la ryanair au preturi de peste 30-40 de euro. Sunt curios cum merg rezervarile pentru OMR>OTP care debuteaza in mai putin de 1 luna.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
S-au pus in vanzare si biletele pentru OMR > NAP si OMR > CTA
Spor la rezervat :)

12_6_2016_13_48_04.jpg


Sper sa auzim cat de curand si de alte destinatii :D
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Oare cine ar putea fi ?


castletower said:
Suntem foarte aproape de a avea un flag carrier care sa opereze de pe OMR. Nu e AirSerbia.

Insa nu stiu nimic legat de destinatiile care vor fi disponibile de pe OMR via hubul lor (doar ca sigur nu vor fi transatlantice).

S-ar putea sa se faca un anunt in scurt timp. Sunt sceptic in privinta succesului lor (compania nu are renume) insa dupa ce doua zile m-am tot uitat in rutele lor, flota lor dar mai ales preturile lor, exista sanse sa fie de succes.

Mai exista negocieri avansate cu o alta companie de care personal voi fi mai fericit insa acolo exista unele chestiuni de clarificat.

Scuze, nu pot divulga numele companiei deoarece chiar nu as dori sa apara din greseala in presa inainte de anuntul oficial, trebuie sa fie o surpriza. Insa sunt foarte fericit ca se diversifica ofertele.