• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Discutii pe tema operatorilor de telefonie mobila.
Mesajul initial va contine un tabel cu operatorii si serviciile lor, bazat pe experienta membrilor, relatata in acest thread.

Belgia:

Mobistar/Orange in urma incarcarii cu 15 EUR se prinesc 3GB trafic, iar creditul se poate utiliza pentru convorbiri.
Gateway pentru convorbiri ieftine in strainatate: 1617. Dupa mesajul automatizat se introduce numarul in format international, in forma 0040123456789
Astfel minutul costa 1cent/minut pe fix, respectiv 5centi/minut pe mobil.
Detalii -> Cheap international calls from 1617 | 1617 international SIM

Germania:

Convorbiri catre RO -> Lebara 1cent/minut. Detalii -> Nutzen Sie die Lebara SIM-Karte für internationale Anrufe | Lebara Germany Mobile
Internet Blau -> optiune 3GB pentru 14.99EUR pentru o perioada de 30 de zile

Last edited:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Rezervat

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Va rog continuati aici discutiile ref operatorii de telefonie mobila din strainatate.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,758
297
83
LRBS
Mai pune te rog cel putin trei tag-uri la topic, 3G, 4G, CDMA ;)

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,103
389
83
33
Cluj-Napoca
Belgia:

1. Mobistar (de anul acesta rebranduit Orange)
2. BASE
3. Proximus
4. Lyca Mobile (operator virtual MVNO)

Cel mai bun mix de tarife il are Mobistar/Orange. Un exemplu: la cartela exista o optiune ca la fiecare incarcare de 15 Euro se ofera 3GB de net (o data pe luna), iar cei 15 Euro se pot folosi pentru convorbiri. De asemenea, exista optiune de apeluri ieftine in strainatate: se formeaza 1617 si apoi numarul international. Tariful e similar cu Lyka, taxa de intiere apel vreo 30 de centi si in rest 1 cent/minut. Diferenta fata de Lyca e ca convorbirile in Belgia sunt mai ieftine la Mobistar/Orange. Avantajul Lyca e ca intre doua numere din restea se vorbeste gratis (posibil sa fie valabil si intre Lyca Belgia-Lyca Romania). Legat de acoperire, Mobistar mai are probleme prin paduri, etc. Mobistar e cel mai raspandit in Wallonia. BASE e cea folosita retea din Flandra. Are o acoperire decenta, dar tarifele sunt cam piperate si ofertele nu par prea atragatoare. Proximus are clar cea buna acoperire si calitate, tarifele par sa fie cat de cat ok, e cea mai mica retea, fiind bratul de telefonie mobila al Belgacom, s-au miscat mai incet. Mai exista un numar de operatori virtuali, precum Red Bull, Ortel, etc, dar nu mi se pare ca ofera nimic interesant fata de ceilalti. BTW, un abonament nelimitat national, cu ceva minute in strainatate si vreo 5 GB trece de 50 de Euro la toti cei trei operatori... Cand Digi ofera acelasi lucru la 4 Euro/luna, in Romania, celar care au toate serviciile de al ei (RDS)...
[doublepost=1457039128,1457039087][/doublepost]Mai adauga te rog tag-urile LTE si roaming

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,758
297
83
LRBS
Avantajul Lyca e ca intre doua numere din retea se vorbeste gratis (posibil sa fie valabil si intre Lyca Belgia-Lyca Romania).
Este, testat in BE si FR. Prima data cand am vorbit in roaming realmente cat am avut nevoie, fara expediente gen WiFi.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Din Germania catre Romania, pentru voce, recomand Lebara, care te taxeaza cu 1cent/minut.
Personal am un prepaid de la Blau, pe care il incarc odata/luna cu 15 EUR, pentru care primesc 3GB trafic, convorbirile ma costa 9 centi/minut.

Recomand cumpararea cartelelor SIM de la chioscuri, magazine gen Kaufland, Lidl, Aldi. In magazinele gen Saturn/Mediamarkt&co puteti avea surprize, ei refuzand vanzarea cartelelor prepaid, daca nu aveti drept de sedere in DE. Un fost coleg de clasa, fiind in vizita in DE, m-a rugat sa merg cu el la Saturn, sa il ajut sa isi cumpere o cartele prepaid. Pe baza pasaportului nu au vrut sa ii vanda cartela SIM, si cereau neaparat o hartie cu drept de sedere/adresa de Germania. Dupa ce am facut putin circ. Dupa putin timp a sosit si seful de raion, urmat de omuletii cu cravata si furtun transparent in ureche. Am fost poftit afara din respectiva filiala, insa am reusit pe drum catre iesire, sa le dorec concedii placute, oriunde merg, si sa fie tratati la fel, orinde se duc. Asta se intampla prin pitorescul Bayern.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,758
297
83
LRBS
Din Germania catre Romania, pentru voce, recomand Lebara, care te taxeaza cu 1cent/minut.
Apropo de Lebara, am zarit acum ceva timp la OTP in corpul de legatura intre aerogari, acela cu turnul de control deasupra, la un magazin de vandut carti si ziare (Inmedio parca) un stand la care sunt cartele Lebara de mai multe arome, sigur cel putin DE, FR, UK si ES. Nu au credit initial dar se ofera 1-2 EUR la activare in functie de tara. Plecam in UK si a fost chiar o chestie salvatoare ptr ca tariful cu telefoane fixe in RO este de 1 cent pe minut si am reusit sa vorbesc sub 100 de minute in cele sase zile cat am stat acolo. Cartelele sunt gratuite si daca nu (mai) ai rezidenta in RO nu vine nimeni cu sefi si oameni cu furtunase transparente in ureche sa te intrebe de sanatate, poti lua linistit. o_O

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Am adaugat Belgia si Germania.
Cum apar alte exemple, concrete, voi edita mesajul initial.

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,103
389
83
33
Cluj-Napoca
Doar o mentiune legat de 1617. Se suna la nr respectiv raspunde robotul "Bine ati venit la ... Va rog sa introduceti numarul" in franceza, olandeza sau engleza... Se poate forma numarul 0040123567890 doar dupa ce robotul incepe sa vorbeasca. Poate ca nu pare chiar simplu, dar e singura modalitate sa ai si net suficient si preturi ok in tara respectiva si preturi ok spre Ro... E posibil ca Lyca sa ofere ceva net mai nou, dar eu nu am folosit si nu stiu...

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Modificat.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,758
297
83
LRBS
Doar o mentiune legat de 1617. Se suna la nr respectiv raspunde robotul "Bine ati venit la ... Va rog sa introduceti numarul" in franceza, olandeza sau engleza... Se poate forma numarul 0040123567890 doar dupa ce robotul incepe sa vorbeasca.
1617 e numar de acces al unui operator alternativ, cel mai probabil al unui voipist care routeaza pe internet apelurile, cu cost mult mai mic fata de cel al unui transportator 'clasic' (POTS cel mai adesea). Erau si in Romania furnizori pigmei care foloseau sistemul asta de acces, au iesit toti din scena de indata ce operatorii mobili 'mari' au oferit sute de minute incluse in pachet, catre EU si America de Nord.
Preturile pentru internet ale Lyca sunt lipsite de cel mai elementar bun simt. In plus Lyca e peste tot MVNO deci trebuie sa isi recupereze de undeva costurile gazdurii serviciilor. o_O

Last edited:

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,103
389
83
33
Cluj-Napoca
1617 e numar de acces al unui operator alternativ, cel mai probabil al unui voipist care routeaza pe internet apelurile, cu cost mult mai mic fata de cel al unui transportator 'clasic' (POTS cel mai adesea). Erau si in Romania furnizori pigmei care foloseau sistemul asta de acces, au iesit toti din scena de indata ce operatorii mobili 'mari' au oferit sute de minute incluse in pachet, catre EU si America de Nord.
Preturile pentru internet ale Lyca sunt lipsite de cel mai elementar bun simt. In plus Lyca e peste tot MVNO deci trebuie sa isi recupereze de undeva costurile gazdurii serviciilor. o_O
Serviciul 1617 este oferit de Mobistar/Orange in colaborare cu compania britanica Core. Intradevar, e VOIP. Vad ca din 2014 au lansat si cartela 1617, inainte era doar serviciul oferit... Oricum, impresia mea e ca tot ce inseamna telefonie mobila, internet (fix si mobil), de fapt tot ce inseamna telecom, e in Romania la cel mai ridicat nivel din Europa. Ofertele din Benelux, Germania, efectiv ofera mult prea putin pe bani mult prea multi... Am inteles ca in Scandinavia ar fi diferit, ca doar ei au fost pionieri la fazele astea...

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Ce cartela prepaid recomandati in RO?
Criterii:
- acces la cartela cat mai usor, cat mai putina birocratie
- money value cat mai bun, date si minute incluse sau ieftine

Este vorba de o un prieten d`al meu, care merge in RO, nu are resedinta/etc, deci nu poate cumpara cartela pe buletin, nu poate face abonament in RO.
Durata sederii: 2 saptamani.

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,065
1,621
113
Brasov
www.fotocity.ro
Nu știam că trebuie buletin. Eu am disponibile vreo 3 în Orange. Le-am tot primit bonus... Dacă dorești...

Sent from my mobile phone using Tapatalk

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Nu are cum sa ajunga la mine in timpul necesar.
Ii voi transmite cunostiintei ce cartela sa isi cumpere, si ce optiuni sa isi comandande.
Pentru asta am pus intrebarea ;)

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,065
1,621
113
Brasov
www.fotocity.ro
Părerea mea este că Orange este cea mai bună alegere.

Orange Romania

Nici Vodafone nu stă rău.

Cred că se pot lua din benzinării, chioșcuri de ziare etc. Aia cu buletinul nu știu.

Sent from my mobile phone using Tapatalk

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,103
389
83
33
Cluj-Napoca
Nu e necesar buletinul sub nicio forma in Romania. Deci, relax. Am mai spus, Romania nu e asa inapoiata ca Germania in domeniul Telecom...;)

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,705
2,224
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Mersi. Maine ii dau screenshoturile.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,758
297
83
LRBS
@Zsolt, daca prietenul tau doreste servicii stabile, predictibile, de calitate, acoperire extinsa, acces neingradit la 3G si 4G, calitate superioara a vocii pe toate layerele astea, recomand fara ezitare cartela Orange. Reteaua e mai buna si mai stabila decat cea mama, Orange Franta, pe care am folosit-o suficient de extensiv incat sa imi dau seama de diferente. Mai e o chestie interesanta la cartela Orange, daca selectezi extraoptiunea de internet de 12 Euro ti se activeaza automat trafic Internet nelimitat pentru prima luna. E drept ca limitarea de viteza e de 30/15 Mbps down/up in 4G dar hei, e mai mult decat ce au circa 85% din clientii mobili din Germania. Nu e nevoie de buletin pentru cumparare, dar atentie cand cumpara sa fie pachetul perfect sigilat in tipla.
Nu recomand Vodafone deoarece poate avea surprize mari - nu toate cartelele de pe piata sunt provizionate in 4G asa ca nu se va putea conecta la layerul respectiv, iar de multe ori nici suportul de la call center nu va putea rezolva problema. Mi s-a intamplat de trei ori cu trei cartele diferite si m-am lasat de sportul asta vodafonic. La Orange totul e simplu si eficient.
@Klausenburg a punctat foarte bine, Romania chiar are cel mai bun sector telecom din Europa.