[OTP] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Să vedeți situație, astăzi pe zborul OTP - DWC.

O cunoștință urcă în cursă, face check-in, alege locul, tot.

Face boarding, intră în avion, se închid ușile.

Pe urmă situație - aparent pe același loc stăteau două persoane, cu același nume de familie (nu călătoreau pe aceeași rezervare, nu se cunoșteau).

Avionul revine la poartă și una dintre persoanele respective este debarcată „denied boarding”.

Ulterior agenția de turism a rebookuit pasagerul pe un alt zbor, dar nu pot să înțeleg cum poți să urci într-un avion și apoi să fi debarcat pe motiv că două persoane stau pe același loc.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
La ultimul zbor (EIN - IAS) am auzit de o situatie similara, nu am fost foarte atent ca mi s-a parut ca nici pasagerii nu prea stiau ce e cu ei dar steward-ul care s-a ocupat de problema nu parea foarte mirat. A calmat spiritele mutand una din persoane pe niste locuri libere(impreuna cu cineva care avea locuri in alta parte...dar au fost separati "aleatoriu" de sistemul de check in).
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Să vedeți situație, astăzi pe zborul OTP - DWC.

O cunoștință urcă în cursă, face check-in, alege locul, tot.

Face boarding, intră în avion, se închid ușile.

Pe urmă situație - aparent pe același loc stăteau două persoane, cu același nume de familie (nu călătoreau pe aceeași rezervare, nu se cunoșteau).

Avionul revine la poartă și una dintre persoanele respective este debarcată „denied boarding”.

Ulterior agenția de turism a rebookuit pasagerul pe un alt zbor, dar nu pot să înțeleg cum poți să urci într-un avion și apoi să fi debarcat pe motiv că două persoane stau pe același loc.

Adica au inchis usa si au plecat de pe stand cu pax in picioare sau cum? La numaratoarea de la boarding nu si-au dat seama ca au mai multi pax decat locuri... or fi fost multi infanti si au pierdut numaratoarea sau cum s-a ajuns aici? In actele de la agentul de sol oare ce absurditate aparea de nu a observat nimeni? Mi se pare ca e chestie de safety deja aici...
 
Da este o un risc enorm de safety pe Otopeni. Am mai intilnit o astfel de situatie cu citiva ani in urma la boardingul Tarom pe cursele interne cind pasageri straini cu destinatia CLJ urcasera in aeronava de TSR. La fel si pe o cursa Ryan spre Timisoara mai recent. Am vazut ceva si mai incredibil pe OTP, pasagerii debarcati care mergeau catre banda de bagaje se incrucisau la o intersectie de coridoare cu pasagerii care faceau imbarcarea. Nu stiu daca Wizz foloseste Menzies Romania dar si din alte relatari ale ex-pati-lor aceasta companie pare a opera complet haotic pe OTP si este doar o chestiune de timp pina cind ceva catastrofal se v-a intimpla. Asta ca sa nu mai vorbim de lipsa totala de maniere si customer service al angajatelor de la checkin despre care am mai atras atentia recent pe alt topic al acestui forum.
 
Din auzite, pentru ca am avut norocul sa nu patesc, RAS face destule nefacute in activitatea de handling la OTP.

lipsa totala de maniere si customer service al angajatelor de la checkin
Cand angajatorul le plateste cu minimul pe economie, trebuie sa presteze in ture de 12/24 si 12/48 si mai primesc si task-uri aditionale pe langa activitatea principala de check in, ca doar nu trebuie sa stea o clipa, iti dai seama ca numai maniere si atitudine de customer service nu vor avea.
 
Last edited:
Atunci se impun investigatii de urgenta ale conducerii Aeroportului International Otopeni asupra modului de operare ale agentilor de handeling Protocolul de securitate aferent procedurilor de imbarcare/debarcare trebuie revizuite si ranforsate in totalitate. La fel si re-licentierea, obligatorie a personalului care opereaza in acelasi timp checkin-ul cit si imbarcarea / debarcarea in zona pre/post-security.
 
Guys, nu o sa elaborez foarte mult subiectul.
Pot doar sa spun ca situatia nu are absolut nici o legatura cu Wizz. Pasagerul desi avea bilet pe Wizz s-a imbarcat pe zbor Fly Dubai. Apropo de intarziere.
Intr-o tara normala situatia se va investiga...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Atunci pare o problema si mai mare. Desi au mai fost cazuri cu pasageri care au aflat (eventual) in timpul zborului ca s-au imbarcat in alt avion...
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Guys, nu o sa elaborez foarte mult subiectul.
Pot doar sa spun ca situatia nu are absolut nici o legatura cu Wizz. Pasagerul desi avea bilet pe Wizz s-a imbarcat pe zbor Fly Dubai. Apropo de intarziere.
Intr-o tara normala situatia se va investiga...

Nu cumva invers? Bilet pe Fly Dubai și îmbarcat pe Wizz. Eu așa am înțeles din postarea inițială, că pe Wizz a fost problema.
 
Nu si nu o sa intru public in detalii mai multe. Voiam doar sa aduc in discutie faptul ca Wizz nu are nimic de a face cu situatia (unde pasagerul e un no show).
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Am o prietena care a zburat duminica trecuta de la bcm la otp. A facut controlul de securitate, apoi a trecut frontiera si a ajuns in sala de externe. S-a sesizat cand a vazut un zbor spre milano si faptul ca nu era fumoar, au trecut-o la interne, a fugit la fumoar, unde soc: erau doi pasageri pentru milano 😂😂😂
A spus ca s-a distrat maxim 😂😂😂
 
  • 🤣
  • 👍
Reactions: 1 users
Unde, la OTP nu era fumoar? Știu de minim 3 în zona internațională.
 
Pot doar sa spun ca situatia nu are absolut nici o legatura cu Wizz

Nu a dat nimeni vina pe Wizz, vorbim aici despre satul fara ciini de pe aeroportul Otopeni (si restul aeroporturilor din Romania) unde companiile de handeling opereaza dupa ureche, total necontrolate si nepedepsite, incalcind flagrant legea si normele de securitate aeroportuare.

Eu zic sa deschidem un topic nou pe forum despre abuzurile, nesimtirea, lipsa de maniere, incalcarea normelor de securitate aeroportuara a personalului checkin si boarding, angajati de agentiile de handeling pe toate aeroporturile Romanesti. Pe linga vechea si nerezolvata problema a taximetristilor care "opereaza" (hoti de drumul mare) pe aeroporturi, iata ca am ajuns sa avem si problema acestor angajati ale agentiilor de handeling. Propun sa fie mutate la acest nou topic ce urmeaza a fi creat, toate postarile referitoare la checkin / boarding care n-au nimic de a face cu Wizz sau oricare alte companii aeriene. Asta si ca sa putem dezvolta un pic mai larg lipsa criteriilor de angajare si de pregatire a acestui gen de personal.
 
Ma gindeam ca un admin poate muta concomitent ultimele posturi de pe topicul Wizz, legate de nereguli, la noul topic de abuzuri si nereguli, asta ca sa nu ramina off topic pe airline-ul respectiv. Este mai bine sa concentram "plingerile" pe un singur topic central al tuturor aeroporturilor Romanesti decit pe fiecare aeroport in parte, asta ca sa putem evalua si urmarii mai usor "trend-ul" ilegalitatilor, abuzurilor si nesimtirii autohtone.