[OTP] Mișcări

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
"Zsolt" said:
Sursa: ziare.com

Sincer, eu nu inteleg de ce nu au putut trimite 10 aeronave si pe BBU, marele aeroport business. Management a`la Bucuresti, iar o da in bara marele HUB. Pana ieri ii ridicau in slavi pe suporteri, ca au consumat bere in valoare de juma de milion, de euro, etc. :)

Hai sa nu exageram. E normal sa separe suporterii unii de altii ca sa nu iasa urat. Oare de ce suporterii de la Madrid n-au aruncat cu vorbea de-astea? Cred si eu, oftica e mare cand ai mancat bataie cu 3-0.

Cu 10 aeronave, terminalul de la BBU era sufocat, crede-ma. Toate zborurile VIP au fost la Baneasa.
 
Cu o strategie buna se putea face un flow acceptabil pentru LRBS. Parcarea se putea transfera cu ajutorul unor corturi intr-o zona de buffer. Ridicate cateva corturi, cum vezi in diferite aeroporturi. Aceste corturi fiind legate printr-un cordon direct de poarta de acces masini. Astfel se putea rezolva si partea de check-in si security check. Nu cred ca au venit prea multi cu bagaje imense, nefiind vorba de un sejur lung. 95% au venit cu cate un backpack.
Paralele, plecarile de la stadion sa se fi facut pe baza de bilet de avion, astfel se rezolva si flow-ul. Astfel se rezolvau multe probleme.
 
"Thomas" said:
Din pacate baietii de pe RoSpotters într-un fel mi-au confirmat, ca hotarârea mea de a nu mai posta acolo a fost una corecta din punctul meu de vedere. Mie nu-mi place acel mod de abordare "elitar" al lor. Desi "baietii destepti" ;D stiau ca azi aterizeaza 747 pe BBU au tacut toti. Au fost unii acolo, dar n-au anuntat pe forum ...

Eu zic ca e o exagerare. Toti care am fost pe acolo am aflat de prin diverse surse cand eram la servici, cursuri(eu) etc. De schimbarea pistei la fel, am aflat prin telefon. Acum suntem pe un forum intr-adevar, dar sa ma pun, pe dn1 fiind sa intru pe net si sa scriu ca intr-o ora vine 747-le, oricum nu ar fi venit nimeni ca distanta e mare din Bucuresti in Baneasa. Asta ca sa nu va spun prin ce coclauri am mers si cati km ca sa ajungem la pista 25.
Toti cei care au pus screen shot-uri de la webcam-ul din Baneasa si care stateau pe adar puteau fi la cap de pista si totusi au preferat sa stea acasa. Eu am preferat sa merg prin balarii si printre daramaturi si caini si scaieti ca sa-l vad. Asta e.
 
Unde se exagereaza? La chestia de secretisme? Noi aici cum aflam ceva, o facem public - in limita de a nu crea probleme surselor. Interesant ca se poate posta pe facebook cand si unde bem un suc, dar nu se poate posta un mesaj legat de o aeronava.
In fine, o dam in offtopic si nu vreau sa dezvolt tema. Succes si spor in continuare.
 
Ok, voiam doar sa subliniez ca nu e totul o conspiratie, uneori sa intampla nici macar sa nu te gandesti la forum in agitatia creata si cand esti super ocupat cu multe alte probleme.
 
Atunci hai sa zic asa ... ;)

Treceti mai des pe aici si cititi forumul ... eu de duminica am scris aici pe forum ca echipele vor sosi luni seara la BBU cu 744 Corsair respectiv 752 Privilege Style :p
 
CqWmCTM.png


A plecat 707-le, va deveni cisterna.

Boeing 707 -3K1C 20804 883 N707GF Omega Air regd 11sep12, ferried 14-15sep12 OTP-SNN-JAX-BQK ex YR-ABB
 
Unul dintre cele mai celebre avioane ale tarii este vandut pe mai nimic! Locul sau ar fi fost la un muzeu! Pacat! :(
 
Sal
Subscriu la ce a zis d-l Witze!
Dar cum la noi totul este de vanzare, se dau pe nimic toate, Daca nu ma insel, acest avion a fost la modernizari cca acun 10 ani???!!!! Catew zboruri sa fi facut ca sa fie dat pe nimic? Inteleg ca era zgomotos, dar sa devina cisterna???? :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
 
CqWmCTM.png


Deschid eu lista pentru vara 2014:

AYT:
- Tarom cu A310 - 3/7 (luni, joi, sambata din 19.04 pana in 18.10)
 
Buna ziua
In urma cu putin timp ,o aeronava Boeing 767-370ER, de la Washington, a aterizat pe OTP pista 26R!
Are cineva ceva detalii despre acest zbor? El a fost codificat ca zborul nr B763!
Multumesc!!
 
Sunt zboruri relativ regulate cu soldati americani care fac escala la OTP cu avioane din alea fara inscriptii si nici înmatricularea nu se poate citi prea usor ... ;)

Banuiesc ca din acela a fost zborul ...
 
Ceva mai putin uzual pentru vara 2014:

TK va opera 2/7 chartere OTP-AYT:

JOI in perioada 15.05 – 25.09.2014
LUNI in perioada 19.05 – 29.09.2014

Ce mai este interesant anul acesta este faptul, ca ruta OTP-AYT va fi operata practic pe toata durata orarului de vara, prima plecare fiind prevazuta pe 14.04 iar ultima întoarcere pe 03.11.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Am mai vazut Onur Air pe OTP dar ce vreau eu sa stiu, Tarom-ul sau CSA-ul au codeshare cu Onur Air de se cupleaza adesea o aeronava Onur la cursa de Praga?