Pareri FlyTeam Szeged

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Sebastian.Andrei

New Member
Feb 18, 2020
12
2
3
22
Ramnicu Valcea
Salutare!
Am decis sa incep PPL-ul la FlyTeam din Szeged dupa ce m-am consultat cu echipa de acolo.
Pretul mi se pare unul bun pentru feedback-ul foarte pozitiv de la 90% din fostii elevi: 8000€. Insa, ofera PPL-ul doar in format de distance learning (nu sunt 100% sigur de asta, mi-au spus ca au ore si la clasa, dar nu m-au lamurit complet), orele de zbor propriu-zise facandu-se intr-o luna, "intensiv".
Asadar, sunt curios sa aflu care ar fi avantajele si dezavantajele unui PPL facut la distanta si a unei licente obtinute intr-o luna. Invatatul nu este o problema, dar banuiesc ca la clasa se acumuleaza mai multa informatie si este mai sigur in the long run.
Daca are cineva experienta cu ei, as fi recunoscator sa-mi impartaseasca feedback-ul 😄
Nu ma grabesc cu PPL-ul, deci inclin spre orice format cu un pret asemanator, pentru destinatie finala ATPL.
Multumesc!
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Salut,

Cam toate scolile folosesc acum acest sistem de invatamant la distanta, este mai ieftin si piata asta cere. Presupune sa inveti acasa toate materiile folosind un curs online, iar la final, inainte de a da testele la scoala, sunt cateva ore de teorie alocate pentru consultari, lamuriri, explicatii suplimentare etc. Apoi se dau testele la scoala si, daca le iei pe toate, mergi la CAA si dai testele teoretice finale.

Ca feedback referitor la scoala, da, am auzit si eu lucruri bune despre ea. Sa faci PPL-ul intr-o luna.... mi se pare prea ambitios si tare mi-e teama ca spre finalul pregatirii practice vei fii obosit si nu vei mai invata nimic, doar vei toca orele... In mod normal, PPL-ul, cu tot cu invatat, zburat si examene dureaza cam o vara, asta daca aloci timp suficient pentru asta.
 
Salut,

Cam toate scolile folosesc acum acest sistem de invatamant la distanta, este mai ieftin si piata asta cere. Presupune sa inveti acasa toate materiile folosind un curs online, iar la final, inainte de a da testele la scoala, sunt cateva ore de teorie alocate pentru consultari, lamuriri, explicatii suplimentare etc. Apoi se dau testele la scoala si, daca le iei pe toate, mergi la CAA si dai testele teoretice finale.

Ca feedback referitor la scoala, da, am auzit si eu lucruri bune despre ea. Sa faci PPL-ul intr-o luna.... mi se pare prea ambitios si tare mi-e teama ca spre finalul pregatirii practice vei fii obosit si nu vei mai invata nimic, doar vei toca orele... In mod normal, PPL-ul, cu tot cu invatat, zburat si examene dureaza cam o vara, asta daca aloci timp suficient pentru asta.
Mersi frumos de informatii.
Da, PPL-ul intr-o luna il consider si eu cam ambitios.
Totusi, m-am mai consultat intre timp cu oameni si inclin mai mult spre Tuzla acum, in cautarea unei scoli bune cu ore la clasa.