Photoavia.net

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Felicitari!
Cei de la photoavia sunt smecheri si au dezactivat hotlinkingul.
Mai bine pune thumbnal.
 
No chance. Vezi aici 2 filmulete, in functie de browser, cum se face.
 
Asa asa. Bine ca mai abuzez de butonul "vot"
Felicitari!

Thumbnailul ar fi "mers" daca puneai
 
Dragi colegi de forum,
Am intampinat probleme tehnice iremediabile cu serverul Photoavia.Net. Din pacate website-ul vechi nu mai este functional dar lucram la o versiune noua si imbunatatita.

In curand vom face disponibil un blog unde veti putea afla toate noutatile despre starea site-ului. Vedem acest incident ca o oportunitate pentru un inceput nou unde vom aplica lectiile invatate pana acum.

Va multumim pentru sprijin si dedicare si va promitem ca ne vom intoarce in curand.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Incidentul regretabil prin care site-ul s-a pierdut pe mine nu m-a luat prin surprindere deloc mai ales ca in decembrie a fost repetitia generala ca sa zic asa. Politica site-ului si administrarea defectuoasa ca sa fiu elegant a unora care s-au ocupat de acesta au creat premisele necesare si suficiente ca acest eveniment sa se intample. Eu n-am avut poze pe acest site , ma rog , am avut dar am solicitat sa imi fie retrase intrucat sefii au considerat ca eu sunt o persoana de care se pot lipsi. Acum roata s-a intors dar nu simt decat parere de rau intrucat destul de multe fotografii erau de calitate si se regaseau din pacate doar pe acest site. Desi am fost tratat mai putin elegant am continuat sa il urmaresc pentru simplul motiv ca prezenta in sperical aeronave surprinse in Romania multe din ele pe care le-am vazut live sau pe care le-as fi dorit sa le am si eu in cadru dar dintr-un motiv sau altul nu le-am avut.
Ideea unui Photoavia versiunea 2.0 nu mi se pare oportuna din mai multe motive principalul e ca s-a pierdut increderea in acest proiect iar o versiune imbunatatita nu garanteaza nimanui ca astfel de lucruri nu se vor mai intampla indiferent de asigurarile pe care se primesc iar daca se mentine linia de conducere actuala proiectul photoavia 2.0 se va transforma INEVITABIL in crash-ul 2.0.
Sigur nu e vina contribuitorilor dar ma intreb ce va scrie pe fruntea lor daca se vor mai pierde o data pozele ?
Oare fotografiile frumoase (si au fost destule) nu merita sa fie vizualizate de un numar mult mai mare de oameni ? In medie site-ul avea cam 100 de vizualizari pe o fotografie aia inseamna ca fiecare fotografie a fost vizualizata de toti ceilalti membri. Nu va suparati dat pe forum poti avea mai multe vizualizari decat pe site. Si pana la urma se naste intrebarea de ce e nevoie de photoavia ??? mai ales ca si-a dat examenul si a picat dar mai rau e ca a picat si restanta? La o versiune 2.0 numarul membrilor va fi clar mai mic avand in vedere faptul ca experienta ne invata iar audienta va fi fara indoiala mai mica. Da ! ar creste dar sa tinem cont ca si photoavia a crescut greu fara sa fi avut antecedente negative.

Eu sunt de parere ca a fost frumos cat a fost si nu merita sa ne uitam in spate. De cand a aparut acest site nu a facut altceva decat sa aduca dezbinare si cearta intre membrii si a generat factiuni mai mult sau mai putin avantajate de cunoasterea unor screeneri mai binevoitori cu unii si mai exigenti cu altii. Cred ca e timpul ca spoterii romani sa fie mai bine cunoscuti pe site-urile internationale si sa beneficiem de un arbitraj impartial din partea unor oameni care nu ne cunosc si nu suntem la per tu cu ei.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Sa nu ai un server de backup si backupuri zilnice (cu un cron) este un fail total. Mai ales la un astfel de site.
Referitor la hosting preferential, la prieteni, cunostiinte, nu am ce sa zic. In astfel de ocazii chiar nu ai pe cine sa tragi de ureche.

Intr-un fel ii dau dreptate lui Octavian, cu siguranta multi si-au pierdut increderea.
Sa nu uitam ca s-a intamplat alt dezastru acum cateva luni cand, din greseala, s-au sters zeci (sau chiar sute de poze) de pe rospotters. Asa e cand dai acces "profesionistilor" pe un motor de forum in care orice delete este HARD DELETE.

Liviu, iti doresc succes si mai ales nervi la dezvoltare.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
La rospotters a fost alta problema... Era activata ceva optiune de stergere automata a postarilor pe care nu a existat activitate.
La photoavia e o treaba mai complicata. Hostingul era oferit gratuit de o firma ca sponsorizare. Din pacate si ei au pierdut tot ce aveau pe server... Nu cred ca avem pe cine da vina dintre noi... Eu am incercat sa mut pe alt server dar am ramas la ideea ca nu se mai poate intampla nimic rau :). O experienta de asta pe an era suficienta pentru a trezi lumea :)).
Oricum lucram la o refacere, dar era pe vechea baza de date care era cam alambicata. Acum o sa o fac curat si mai usor de intretinut. Chiar vrem sa facem un site de fotografie de aviatie cum nu mai este pe net. Eu cred ca vom reusi si ca vom avea useri in continuare.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Depinde cu cine vrei sa faci. Si pana sa dispara, photoavia a fost unicat, din multe puncte de vedere.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 1 users
In fine, sper ca noua varianta sa inlocuiasca metehnele trecutului! Si sper ca screeningul sa nu se mai faca dupa ureche si screenerii (care or fi ei) sa invete macar ce ii aia histogramasi mai ales cum se citeste! Nu intru in amanunte pentru ca as putea sa scriu o telenovela daca nu cumva un "Tanar si nelinistit"......
 
La ro-spotters trebuia sa se stearga mai mult de 75% din forum pentru ca pe numeroase topice nu mai fusese de mult activitate.
Referitor la firma de hosting , asa se intampla cand te bazezi pe calul altuia si vorba asta din popor e cum nu se poate mai adevarata. Acu pe noi ne intereseaza prea putin ca gps4net nu mai stie pe unde sunt autovehiculele clientilor si sunt out of bussines , ne intereseaza cine e vinovat si de ce s-a procedat in felul in care s-a ajuns aici. De ce ? Pai in primul rand aveti o datorie morala fata de cei care au uploadat fotografii pe site si le-ati inselat increderea si in al doilea rand daca nu spuneti de ce nu s-au luat masuri de protejare a site-ului si cine a fost impotriva ca acestea sa fie puse in practica , eventual acea persoana sa isi asume responsabilitatea esecului si sa se retraga cvasionorabil, nu vad cum ati mai putea avea utilizatori pentru noul proiect sau veti avea doar din aceia care injura de mama pe forumuri.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Octavian, nu stiu daca ne ajuta la ceva sa stim cine este vinovatul, eu cred ca ar fi mai bine daca ar incerca sa evite greselile trecutului si sa fie echitabili cu toata lumea! Personal nu vreau sa stiu cine este vinovat ci sa stiu ca treburile se misca asa cum trebuie si asa cum am mai spus vreau ca screenerii sa stie ce fac! Pana acuma am avut ocazia sa corectez anumite greseli si sa intervin acolo unde nu stia nimeni cu ce se mananca o poza! Am fost primul screener activ, am facut upload la primele poze indiferent ale cui erau..... a fost interesant dar la un moment dat totul s-a rupt.....
 
  • 👍
Reactions: 1 users