Photoavia.net

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Octavian, si o gasca si alta a intrat de cele mai multe ori pe telefonul meu, nu am facut diferenta si nici nu am dezavantajat pe nimeni (am un client in continuare pe care eu personal il exclud pentru ca nu a fost corect niciodata), nu am cautat sa te dezavantajez nici macar pe tine cand eram certati (nu simt nevoia sa fac rau nimanui). Sa sti ca nu ti-as fi pus piedica nici daca am fi fost certati in continuare, Petru te-a sustinut cand ai intrat si a fost mult mai mult decat suficient pentru mine! Iar cand am mers pe terminal.... a fost o decizie de moment sa te chem si nu o regret..... Oricum sunt ferm convins ca nici tu nu l-ai chema pe Bogdan cu tine daca ai merge pee platforma!

Sincer eu as lasa trecutul in ytrecut si mortii sa moara si mi-as trai viata in prezent cu gandul la viitor, nu ajuta pe nimeni daca voi va raportati tot timpul la trecut, eu am inteles ca nu sunt bine venit aici si voi proceda in consecinta, nu imi voi revizui atitudinea fata de "gasti" si voi continua sa procedez ca si pana acuma!
 
Din pacate asta am tot uitat sa o spun ca raspuns la ce este diferit intre Photoavia si restul lumii, cel mai "diferit" lucru este faptul ca Photoavia nu a avut niciodata compresie, pozele au fost acceptate exact asa cum au fost urcate fara sa se aplice compresie! A.net marseaza asa de mult pe compresie pentru ca din poza originala ramane doar 50% cu tot cu watermark si bara de copiright! La restu nu am mai masurat dar stiu sigur ca si JP aplica compresie, PP la fel!
 
Unu la mana, voi nu prea aveti de lucru, pare-se. Nici Zsolt si nici Rares, principalii protagonisti ai ultimilor mesaje. Daca unul reprezinta fly-ra.com da capo al fine, celalalt este activ in doua parti, nici o mare scofala. Oameni suntem, daca ne-am intalni cu totii, sunt ferm convins ca discutiile ar avea alt ton si s-ar ajunge si la niste concluzii pe care sa le ia ambele parti. De ex. daca Zsolt, din experienta lui recomanda ceva, cei care lucreaza la Photoavia sa si implementeze beta sau sa incerce sa implementeze, sa vada, o fi bine, o fi rau. Sa nu se vada semne ca "nu fac chestia aia nici de-a dracu, sa nu ne scoata ochii ulterior ca - vezi, eu v-am ajutat, eu v-am zis ce si cum". La mine pe ecran lucrurile se vad mult mai simple, nu stau cu nasul lipit de monitor, sa vad fiecare pixel, ci vad situatia un pic mai din exterior.

Doi la mana, referitor la intrebarea lui Octavian, eu vad rostul unei Photoavia sau ii ziceti cum vreti, pentru ca orice site, oricat de mic, poate sa aduca plusuri fata de ceilalti dinozauri din mediul web. Eu zic ca e o incercare foarte buna, in conditiile in care se termina cu bisericutele si accepturile si se face propagare internationala, sa nu fie loc de dat cu capul local. Mie, unu, personal, mi-a placut sa ma uit la fotografiile de pe Photoavia, dar n-am considerat util sa le urc pe ale mele acolo. Pentru ca am simtit de la inceput ca Photoavia e copilul Rospotters si nu mi-a fost nici la indemana, nici la suflet. Repet, am remarcat, am laudat si am criticat, am observat si invatat de pe Photoavia, dar nu m-a atras cu nimic sa incarc imagini acolo, asta nu indica deloc respectul pentru toti care au colaborat cu Photoavia si au facut o baza de date destul de prezentabila, cu imagini care mai de care.

Trei la mana, si asta e de fapt motivul interventiei mele, ca altfel nu m-a intrebat nimeni nimic in acest topic, e sa nu va mai stresati cu intrarile pe LRCL, caci dupa ce am cunoscut lumea din Cluj, in entuziasmul meu de incepator si cel de pasionat, cel putin una din intrari a fost facuta in urma insistentelor mele. Adica, Octavian, vreau sa spun ca intrarile astea tind sa cred sau tind sa le facem din ce in ce mai neutre. Nu conteaza cine a insistat, cine a sunat, haideti sa mergem, pozam, punem mana, povestim, mirosim kerosen si plecam multumiti.
Nu mai stiu cu care ocazie, Samair sau WindRose sau naiba stie, am dat telefoane, oficiale, apoi mailuri, totul cu ajutorul foarte atent si generos al lui Petru, de care am tras ca un copil mic de mana lui nenea, doar doar om putea intra. Si apoi urmatoarea intrebare a fost: pe cine mai chemam? Puteam chema si pe vecinul de la trei, ca i-o fi placand, nu ajungi saptamanal pe platforma sa povestesti cu comandanti, dar mai bine chemam pe cine stiam exact ca va aprecia asa ceva: pasionatii. Petru a incercat sa mobilizeze lumea, din simplul motiv ca nimeni sau aproape nimeni nu ma cunostea sau, mai practic, habar nu aveam cum sa-i contactez in timp atat de scurt (>24h).
Eu, cu tot cu programul meu de daddysitting, tot ajung la gard, ma plimb cu bebe pe acolo, doar o data s-a nimerit sa fie treaza minunea ca sa-i arat un Airbus in carne si oase, dar pentru baietii care stiu ca lucreaza sau invata, asa ceva este pueril, deci nu mai tot anunt cand merg, cum merg. Ca nu-i simplu cu bebele deloc si s-ar putea ca meeting-ul sa fie anulat instant, fara ca respectivul zbor sa aibe habar de aceasta anulare :) Si inca o data, eu as merge pe platforma zilnic, daca s-ar putea, dar na, lumea in trecut a pozat Wizz-uri si Tarom-uri gramada, de aceea imi controlez entuziasmul cat de cat asteptand incordat reluarea curselor charter. Cine nu le asteapta?
La fel singur am vorbit si la LRSB, necunoscand pe nimeni acolo, mi-a fost acceptata cererea foarte usor si cu entuziasm de o domnisoara de la marketing, la fel am obtinut si legitimatia de spotter la LROP, singur, eu cu telefonul si actele mele, cu precizarea ca acolo m-a ajutat mult OOVNI, nu cu inside info, ci cu sfaturi de bun gust.
La LRSB n-am ajuns inca, avand in vedere ca nu merg special pentru asta, ci sunt in trecere spre/dinspre Bucuresti, orarul Austrian sau Tarom nu prea se pupa cu orele la care treceam eu prin zona.
La LROP am fost deja de patru ori, am incercat diverse locatii, discutate inainte cu lumea, cei care au fost sau isi pot da cu parerea, am tras zeci-sute de fotografii, puerile pentru unii, dar valoroase pentru mine, caci fac 500km pana acolo, stau in frig singur la gard, doar eu si scannerul, ma bazaie firmele de securitate in draci, ma mai saluta cate un echipaj care trece pe taxi pe langa mine si plec multumit. Ca nu am apucat sa floodez topicul aferent, este din varii motive, principalul timpul pe care il pot dedica pentru asa ceva.

Ideea e ca: n-am simtit niciodata tabara1 vs. tabara2, doar baietii pe care i-am cunoscut si cu care imi place sa povestesc si sa fotografiez. Ca am probleme cu unii sau cu altii, asta e normal, nu-s budist sa imi placa toti oamenii si aici daca vreti va pot da si exemple, nume si justificari. Insa poate ca totusi nu e locul unde sa-mi vars tot oful. Haideti sa ne bucuram de ele avioane, unii sa le urmareasca procedurile, manevrele, dialogul cu TWR sau APP, altii sa le fotografieze, iar altii sa le piloteze :)))

Haideti sa ne agream unii cu altii, haideti sa le aratam companiilor si aeroporturilor ca suntem o gasca cu doua nume si sa colaboram fructuos cu totii. Fara interese si exclusivitati, caci nu iese absolut nici un leu din nimic. Nici din foto, nici din parteneriate exclusiviste.

L.E. La LROP asa-i gardu' ca atmosfera intre doua tabere.


Du-te, lasa masina langa radar, umbla cativa zeci de metri prin boscheti, da explicatii la vreo trei firme de security, anunta dispeceratul, stai de-a lela, RWY e la km departare pentru obiectivul avut, iese ceva.


Te saturi repede de locatie, iar boscheti, iar dispecerat, ia masina, cativa km pana la parcarea LROP, iar dispecerat, iar km per-pedes pana la TWY si iar il prinzi pe acelasi zburator, dar mai aproape. Nimeni nu cred ca m-ar fi putut acompania, era o zi a saptamanii si oricum, cred ca ar fi zis, "neah, eu intru doar pe platforma, nu merg la dinastea, le vad zilnic".


Deh, pasiunea. Nu tabara!
Again, no studio, edit in Word, shitty quality, you know the drill.
 
Last edited by a moderator:
  • 👍
Reactions: 6 users
Ovi, dintre toti ai cea mai mare dreptate! Si daca iti aduci aminte asta am spus si eu cand am fost la exercitiu! Din pacate de atunci eu tot dau cu capu de parca am cere sa se imperecheze papa cu emisarul diavolului...... Chiar daca am fost deranjat de afiramtiile sau modul cum pune Zsolt problema (complet lipsit de fair play) as minti sa spun ca propunerile lui sunt nefondate sau ca nu vor fi folosite pentru ca vin de la el.....

La photoavia se lucreaza din pacate se lucreaza pe gratis si atunci se lucreaza cand se apuca, daca ar fi fost ceva de facut public sigur ar fi fost facut public..... dar nu cred ca 1000 de mesaje cu diverse ar fi ajutat la crearea bazelor de date.

Ovi ca tot spui ca ii usor sa intri..... cred ca ti-am povestit cum am inceput, daca nu o voi face.... prin 2008 am fost legitimat de politie, injurat de paznici, amenintat de ei, fugarit (la figurat), am stat in balarii si cine mai stie unde..... am negociat pana nu am mai vazut bine deoarece nici chiar cei care acuma te primesc cu bratele deschise nu erau dispusi sa te accepte in zona si nu dand cu bota in balta am obtinut unde suntem acuma(asta ii si motivul pentru atata secretomanie pe Rospotters, am fost verificati la sange si trebuia sa curga doar miere ca sa obtine de ce se bucura toti acuma). Pot sa va spun ca in mai toate aeroporturile care sunt foarte prezente in zona (R si F) exista perssoana care sta si ne citeste elucubratiile! Iti dai seama ca datorita pseudo civilizatiei in care traim si a mentalitatii de dinainte de 89 este oricand posibil sa se prabuseasca totul...... Ce este usor acuma a fost obtinut cu multa munca si cu multa sudoare si din pacate multi dintre cei care dau cu parul astazi habar nu au cum a inceput totul, pana la urma, asa hulit cum ii, si Bogdan are o contributie majora! Nu mai vreau sa intru in povesti suplimentare, tot ce vreau este putina maturitate si mai putin atac la persoana, pentru ca tot ce ati reusit sa faceti este sa imi aratati unde sunt si sa ma trimiteti unde imi este locul adica pe Rospotters si Photoavia!
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Absolut tot respectul pentru cele de mai sus. Stiu cum e sa fii deschizator de drumuri, piedici ai din toate directiile. Chiar si acum mai sunt luat la intrebari, mai ales daca-s singur, atat la LRCL, cat si la LROP, dar daca in primul caz le dau ignore, caci pulifricilor mici nu mai are rost sa le explic ca la mori stricate, la LROP le arat legitimatia, ii salut zambind si ei raspund la fel. Nu e cazul sa fiu morocanos cu ei, isi fac si ei job-ul. Ultima data am fost invitat sa parasesc zona de spotting, fara alte explicatii, am fost urmarit, am vazut cum eram urmarit prin binoclu si cu camere de luat vederi intorcandu-se dupa mine, am intrebat persoana respeciva daca motivul e ceva exercitiu militar ultrasecret pe care il poate vedea oricine, mi-a zambit, am zambit, am dat shutdown si am plecat. Apoi ultrasofisticatele si afumatele elicoptere MAI au inceput sa vuiasca pe deasupra mea. Am plecat, stiu cum e, nu vreau sa stric prietenia, dar mi-a parut rau, ca Qatar-ul astepta cuminte pe TWY si eu l-am pierdut.
E o boala. De care multi sufera si sper sa nu fie contagioasa spre cei mai tineri. De parca m-as duce cu bazooka la gard, langa TWY, sa ma faca si pe mine praf cand lansez. Am zis, o zic si o voi mai zice, atata timp cat merita (un cadru genial sau raritate sau ceva foarte frumos) las sa imi verifice echipamentul, geanta, izmenele, treaba lor, dar sa-mi fiu si eu multumit, altminteri ma apuc de carait si chiar nu vreau sa stric relatiile cu vreun aeroport. Cu legitimatie sau nu.
Vezi flash in ochii first officer Tarom, raportat, mi s-a atras atentia. Ok, n-am stiut, mi-am cerut scuze, dar, again, e o boala sa comentezi la un flash cu guide number 98, cand pe fundal ai iluminatul public al unui oras intreg. Nu vreau sa evidentiez cazul, ci doar faptul ca am inteles, m-am repliat si am ramas prieteni. Nu cu F/O, ca as vrea sa-i zic vreo doua, ci cu institutia.

L.E. A! Nu mai stiu daca a fost discutie in privat sau nu, dar reamintesc ca iarna asta s-a tras dupa mine cu arma de vanatoare de doi idioti care iesisera dupa iepuri, noaptea, la capat de RWY25. Mi-a suierat alicea pe la ureche, eram aplecat dupa trepied. Am avut de ales intre long exposure shot cu un Airbus pe finala sau sa plec, sa-i raportez, sa-mi stric toata seara. Cadrul a iesit, e undeva, la pastrat, voi sari si cu el in schema, poate cand vine caldura, sa ne amuzam de cum am inghetat eu acolo printre luminile ALS-ului.
Detalii nu dau decat la o bere.
 
Last edited by a moderator:
  • 👍
Reactions: 1 users
Mda, si noi suntem pericolul..... zona respectiva nu este de vanatoare pentru ca acolo nu ai ce sa cauti cu arma si esti mult prea aproape de zonele locuite..... dar noi am fost mai periculosi decat aia cu pusca.....

In fine, Octavian stie cum am inceput ca a fost langa noi si poate sa confirme! Oricum mai exista cineva aici care a inlesnit intrarea si a carui nume nu a fost mentionat nicodata desi prima intrare a fost facuta pe munca lui (daca vrea sa spuna ceva a spune daca nu..... :p ) Si pentru ca tot va place sa dati cu paru dupa Rospotters, as vrea sa va aduc aminte ca Rospotters a deschis drumul, datorita muncii acelor tirani avem bucuria asta astazi, la Cluj am fost 3 persoane, eu (departe de mine sa ma laud, vreau doar sa inteleaga lumea), Bogdan si domnul de aici (in ordinea ideiii si nu neaparat a importantei) care am tras din greu si am facut-o pentru mai toata lumea in numele Rospotters pentru ca am reusit sa ii facem sa stie de noi (chiar si prin pupincurism, cenzura si bruscarea celor care erau impotriva), la OTP a fost Vali asa urat cum este (inclusiv de mine) el a deschis drumu el si Nic (fondatorul Rospotters) care a dat precum chioru cu subsemnatul la OTP fiind dus si cu duba! La mitinguri apele au fost facute prin Rospotters si inceputul cu Aripi Romanesti, 90% din ce s-a realizat si din beneficiile zilei de astazi au fost obtinute sub numele Rospotters motiv pentru care, bun, rau, haotic sau dictatorial, eu zic ca merita un minim de decenta si de respect, dictatura de acolo a fost o necesitate pentru ca ni s-a atras atentia cand unu dintre noi sau voi depasea cel mai mic prag si cum riscul usilor inchise era mult prea mare am decis ca trebuie sa instauram dictatura. Din pacate dictatura a ramas inca in picioare si asta este gresit.....

Prin asta eu nu vreau nici sa ma laud, nici sa imi asum meritele (totul a fost pentru comunitate, pentru mine ar fi fost mult mai simplu) sau sa ridic statuie cuiva, vreau doar sa intelegeti ca nu este corect sa dati cu parul!

Ma voi repeta, Ovi poate sa confirme, si cei de pe Rospotters pot, dar eu imi doresc sa fie din nou o singura gasca si nu 2, imi asum raspunderea pentru ce am facut si de aia am incercat sa nu favorizez pe nimeni si cu nimic, am incercat sa fie bine, m-am impacat cu Octavian pentru ca pur si simplu am considerat ca este bine si pentru mine si pentru restu sa sting un conflict pe care si eu si el il tot alimentam aiurea si care ne creea doar disconfort! Nu mai bine ii sa mergem la gard si sa radem, sa povestim si sa fim din nou pretini decat sa stam in doua gasti separate si sa ne uitam stramb?

Si cu asta in principiu imi voi incheia aventura, am inteles ce am avut de inteles, stiu sigur ca m-am straduit si sunt si mai sigur ca a fost in zadar! Nu voi mai deranja, cine are treaba cu mine stie unde ma gaseste si daca are nevoie de ajutor cu placere!!!! Pot fi gasit pe Rospotters unde din fericire pentru mine majoritatea celor care "conduc" imi sunt prieteni si nu au uitat de mine cand a fost cazul sa isi aduca aminte!
 
rares ... da cine da cu parul în rospotters?

dimpotriva, dupa ce am fost "atentionati" (în sensul bun al cuvântului) de tine sa nu folosim anumiti termeni lumea s-a cam conformat. :)

Iar discutiile de mai sus ... cum am spus, unele cred ca mai degraba si-ar fi avut locul pe PM ... eu nu am de gând sa fie aici acea atmosfera "otravita" care exista atunci când noi câtiva am hotarât sa nu mai postam acolo. Pentru mine personal cu aceasta ocazie tema "rospotters" este încheiata în sensul ca nu port nimanui ranchiuna de acolo si nici nu ma afecteaza daca unul sau altul de acolo ar vorbi acolo despre fly-ra sau despre mine personal, cât timp nu este vorba de jignisi sau insulte în public (ceea ce nu este însa cazul). Intru regulat acolo sa ma uit la poze si sa vad daca gasesc informatii noi. Sigur, la marea majoritate a subiectelor nu ma uit, dar ce ma intereseaza urmaresc.

Nu am nici o problema personala cu nimeni de acolo, pur si simplu acei oameni care pe mine persoanl m-au dezamagit nu ma intereseaza si gata.

Asta nu înseamna ca nu stiu sa apreciez ce rol important l-au avut rospotters si photoavia respectiv mai multe persoane din acele comunitati pentru intrarea fenomenului cât de cât într-o anumita normalitate si în România. Ca poate eu as fi abordat unele teme altfel, e treaba mea si cât timp eu personal nu le-am si facut ... n-am decât sa-mi exprim parerea si în rest sa stau cuminte în banca mea. Sfaturi cum sa se faca mai bine sau cum sa nu se faca ... sa le dea aceia care sunt dispusi sa-si asume si raspunderea si sa faca ceva.
 
Thomas, sincer, apreciez mesajul tau, este logic si de bun simt si consider ca este directia pe care trebuie sa o urmeze ambele comunitati! Din pacate pe Rospotters exista o mentalitate intiparita si uni nu vor sa iasa din ea (a mentionat-o Octavian mai sus). Intraddevar, discutiile de mai sus sunt lipsite de sens si nu aduc nimic constructiv pasiunii noastre. Sincer apreciez foarte mult munca voastra dar din pacate, nici eu nu ma pot dezice de trecut si cu asta nu ma refer la KKK ci la munca depusa pentru binele acelei comunitati (pe langa injuraturi m-am ocupat si de lucruri bune) , nu sunt fericit de directia care o urmeaza dar din pacate exista un mers al vietii care trebuie respectat si caruia din pacate nu ne putem impotrivii.

Din pacate eu m-am simtit jignit (poate si prin prisma dorintei mele de a face pace intre cele doua comunitati) de unele afirmatii (nu doar de aseara) asa ca am reactionat, si am reactionat pentru ca mie imi place sa imi respect prietenii si mai degraba tolerez pe cineva sa ma insulte pe mine decat sa se ia de oamenii pe care ii apreciez(am un pic de mentalitate de caine). Tot ce am vrut sa explic a fost ca nu exista discutii despre fly-ra acolo, pur si simplu, nu am negat nimic. Am fost deranjat de modul de abordare aproblemei si de faptul ca s-a facut o afirmatie si a fost sustinuta sus si tare desi era mai simplu sa fiu intrebat eu sau Liviu!

Eu am problemee cu uni oameni de pe Rospotters pentru ca pur si simplu nu vor sa inteleaga si sa treaca la un alt nivel, eu am renuntat la a fi moderator cand mi-am dat seama ca discutand asa nu ajungem nicaieri si ca distrug comunitatea cu asta (Octavian are meritul lui pentru asta).

Modul care ar fi trebuit sa abordam problema dupa ce am reusit sadeschidem usile ar fi trebuit sa fie altul, toti dintre cei care trag de fraie pe Rospotters sunt baieti de gasca cu care este o placere sa stai la un pahar de vorba, din pacate s-a ajuns la un punct de unde se pare ca nu mai este intoarcere.....

Conbsider ca Zsolt a dat cu parul, dar nu despre asta e vorba, daca cititi mesajele mele veti vedea ca eu critic in continuare ce se intampla, ca nu sunt multumit dar.... consider ca sunt obligat sa apar ce a mai ramas din Rospotters. Eu imi doresc sa terminam vendetele astea personale sa traim prezentul privind in fata, din punctul meu de vedere consider ca am luat cea mai buna solutie cand am decis sa trec peste ce a fost cu Octavian (ma distreaza acuma cand fac conexiuni intre scandaluri si prezenta lui).

Eu cre ca putem sa ajungem la un consens, asa cum ai zis si tu, cum a zis si Ovi sau TotalGruv (intr-o mai mare sau mai mica masura)!
 
Rares, eu nu am dat cu batu. Eu am afirmat ceva, pe baza catorva chestii care le-am avut la indemana. Tu ai demontat totul si/sau ai dus discutia pe fronturile de lupta.
Acum ce ai dori? sa imi cer scuze? asta nu se va intampla. Eu nu am nimic cu tine, persona, deci nu vad de ce ar trebui sa imi cer scuze. Eu si altii, avem o idee formata despre rospotters (general), iar pentru a ne schimba parerea trebuie sa se intample prea multe. Unele lucruri sunt aproape imposibile.

Referitor la consens, poti fi sigur ca se poate ajunge si la consens fly-ra - photoavia. S-ar putea ajunge lejer si la afisarea unui banner catre photavia, pe paginile noastre. Despre o astfel de idee se poate discuta oricand.

Revenind la chestiile din trecut, de care tot reamintesti, eu pentru o miscare ca a ta, am fost moderat, semnatura editata si avertizat in privat. Asta se intampla cand mi-am pus semnatura cu fly-ra. Tu prin semnatura si locatia ta, cea de-a doua schimbata acum cateva zile, ce vrei sa demonstrezi? Sincer, "hell" era mai fain, in cazul unui click ducea la o locatie anume.

Acum inca o idee, sper ca hotlinkingul sa nu fie interzis pe v2, asa cum a fost pe v1.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Rares, eu nu am dat cu batu. Eu am afirmat ceva, pe baza catorva chestii care le-am avut la indemana. Tu ai demontat totul si/sau ai dus discutia pe fronturile de lupta.
Acum ce ai dori? sa imi cer scuze? asta nu se va intampla. Eu nu am nimic cu tine, persona, deci nu vad de ce ar trebui sa imi cer scuze. Eu si altii, avem o idee formata despre rospotters (general), iar pentru a ne schimba parerea trebuie sa se intample prea multe. Unele lucruri sunt aproape imposibile.

Scuzele nu ma ajuta la nimic, nu imi dau nici de mancare si nici nu imi tin de cald asa ca nu cred ca avem despre ce sa discutam in privinta asta! Nu vreau sa iti schimbi parerea ci doar sa pastrezi un ton mai neutru mai ales tinand cont de postura din care vorbesti(Admini pe acilea)!

Referitor la consens, poti fi sigur ca se poate ajunge si la consens fly-ra - photoavia. S-ar putea ajunge lejer si la afisarea unui banner catre photavia, pe paginile noastre. Despre o astfel de idee se poate discuta oricand.

Asta este de apreciat, sper ca macar consensul asta se existe!

Revenind la chestiile din trecut, de care tot reamintesti, eu pentru o miscare ca a ta, am fost moderat, semnatura editata si avertizat in privat. Asta se intampla cand mi-am pus semnatura cu fly-ra. Tu prin semnatura si locatia ta, cea de-a doua schimbata acum cateva zile, ce vrei sa demonstrezi? Sincer, "hell" era mai fain, in cazul unui click ducea la o locatie anume.

Eu nu mai eram moderator la vremea respectiva dar se intampla sa fi citi faza acu cateva saptamani si inclin sa cred ca nu a fost corectcum s-a procedat, nu vreau sa demonstrez nimic, in general nu vreau sa demonstrez la nimeni nimic, era o refulare :)


Acum inca o idee, sper ca hotlinkingul sa nu fie interzis pe v2, asa cum a fost pe v1.

Nu stiu daca a fost interzis sau pur si simplu asa a lucrat domnul rspectiv! Nu am cunostinta de cauza!

P.S. Da vad ca iti plac la nebunie logurile :))
 
Sunt admin, dar sincer, nu vreau sa fiu tratat ca atare, din cauza asta sunt "King nothing". Nu imi place cum suna Administrator ;)

Reformulez, nu interzis, ci nu se putea face hotlinking. Cand interzici ceva, interzici prin regulament, si nu cred ca era specificat asta.
Nu pot zice ca imi plac logurile, insa am o arhiva frumoasa, cu diferite intamplari. Le-am salvat pentru ca stiam ca se vor sterge/modifica unele mesaje. Vad ca si tu esti "arheolog".
 
Eram curios la un moment dat sa vad de la ce a inceput cu tine si daca m-am luptat si cu tine :)) asa cum vezi m-am mutat din nou in carciuma :D

Interzise sau nu ..... din pacate..... nu mai zic nimic ca nu are rost, as ataca pe cineva care nu cred ca poate citi ca sa se apere.....
 
10494799_926589764034049_7936999968313178415_n.jpg


De pe Facebook am preluat o imagine din care rezulta ca Photoavia va avea un stand la BIAS 2014. Nu stiu ce vor sa ne arate poate serverul ars pe care a stat site-ul sau poate printurile pozelor ce au fost o data online.

Trecand la lucruri serioase le urez succes celor din spatele Photoavia 2.0 si le doresc ca un Fatal Crash 3.0 sa nu se intample. Voi urmari cu interes evolutia lucrurilor desi brandul photoavia trebuia inlocuit cu ceva nou care sa nu aminteasca nimic negativ din trecutul si sfarsitul variantei 1.0.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Asa cum am anticipat s-a lansat Photoavia 2.0 dupa 6 luni de absenta.

untitl10.jpg



Prima impresie a mea a fost ca am dat de o copie chinezeasca de proasta calitate facuta pe genunchi a unui brand occidental. Pana acum vechea photoavie mi se parea parfum pe langa acest site care pare a fi o parodie amuzanta.

bmw_vs10.jpg


Totusi nu imi vine sa cred ca s-a pastrat un brand care era deja asociat cu pierderea a peste 25.000 de fotografii , ca pentru un site care la acest moment are 50 de fotografii s-a facut un stand de prezentare la o manifestare serioasa cum e BIAS 2014 si nu in ultimul rand aspectul mi se pare o involutie de vreo 10 ani in domeniul web designului de parca in spatele acestui proiect nu ar fi nimeni cu experienta web/foto/grafica sau cu vreo pretentie artistica deosebita. Calitatea fotografiilor nu o comentez.
 
Oh da!
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Voi sunteti ciudosi ca mutra voastra nu e pe prima pagina (vezi screenshotul de mai sus)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Bine ca ranjesti tu in soare. Noroc ca e poza d'aia cu page down, sa te mai vada omu'.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
mai oameni buni ... lasati-o balta ... ori va intereseaza , ori nu ;)
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pai ne intereseaza, cum sa nu ne intereseze? Doar se revolutioneaza spottingul, noi standarde (poze inclinate), nou look, etc.

Sent from my GT-P5100 using Tapatalk