Porto Santo - Portugalia

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
D

Deleted member 13561

Guest
Am sa va prezint aici un foto trip report din calatoria me in micuta insula portugheza.

Ziua 1

Imbarcarea pe Otopeni, foarte devreme. Dar, avantajul este ca in Lisabona raman cateva ore pentru un mini tur.
tkmWUMT.jpg


Locurile atribuite s-au aflat in zona "Executive" a cabinei unde exista mufa USB si suport pentru telefon / tableta. De aemenea, tetierele sunt reglabile pe inaltime.
PkE9V3j.jpg


O mica plimbare in zona expozitiei:
kAiIcxb.jpg

a01mGHa.jpg


Inapoi la aeroport in zona Ponte Aerea.
hvh4MQg.jpg


Decolarea din Lisabona.
U9MT5nf.jpg


Aterizarea pe micutul dar cochetul aeroport din Porto Santo. Mult mai frumos decat, de exemplu... Cluj sau similare din Romania.
2w7Vvs8.jpg

JPfq1Dv.jpg
 
  • 👍
Reactions: 12 users
10 IULIE

La plaja :)
Un lucru foarte interesant pe aceasta insula era modul cum se formau norii. Dimineata, cam pana la orele 11-12 era foarte innorat, dar cald. Dupa pranz norii dispareau aproape complet. Ramaneau aia albi pufosi :)
UQrdNIE.jpg

uvcvsyc.jpg

VXgwMeJ.jpg
 
  • 👍
Reactions: 7 users
Nu, deloc. E chiar super buna. Poza de mai jos e facuta de mine din apa. :)

4xF0iKL.jpg
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Nu e antiacvatic, e doar putin rezistent la apa.
 
11 IULIE

Vedere de la balcon. Dupa dealul din imagine este pista aeroportului. PXO.
XhZCBvw.jpg


Strada principala din Porto Santo, proaspat asfaltata. Inca se mai faceau lucrari.
Trotuarele sunt foarte inguste. Unul dintre ele este cu palmieri si arata super fain.
m0S3F9z.jpg


Din nou o zi cu bere/soare/plaja/apa. OK, berea a predominat. :)
yzf2XrI.jpg


In departare se vede feribotul Porto Santo Line care face legatura intre Madeira si Porto Santo.
Daca alegeti vacanta pe Porto Santo este bine de stiut ca o data pe saptamana, acest feribot pleaca din Porto Santo Joi dimineata si din Madeira Vineri la ora 19:00.
In rest, programul este cam invers. Adica dimineata din Madeira si dupa masa din Porto Santo. Programul ala inversat este foarte util daca doriti sa faceti o mica excursie pe Madeira.
SlU4QwB.jpg
 
  • 👍
Reactions: 3 users
12 IULIE

Fiind o insula mica, dar cu o plaja super faina si super mare ce altceva sa faci in afara de stat cu burta la soare?
rLfislB.jpg


Nisipul din Porto Santo este pur si simplu extraordinar.
1T5RDRe.jpg


Pista aeroportului este ideala pentru zboruri scoala PT/NATO. O gramada de cadeti se antrenau. Nu doar militari, dar si civili cu Aerovip.
a1Si0zH.jpg
 
Last edited by a moderator:
  • 👍
Reactions: 3 users
13 IULIE

Azi noapte a plouat putin asa ca azi e zi de plimbare pe insula. Ploaia acolo in Iulie e un fel de pulverizare cu picaturi extrem de mici, aproape ca nu se vad.
Am ajuns in micutul port:
7qmJpvy.jpg

QOb71IP.jpg


Langa port este o plaja superba si foarte goala, din pacate nu am ancorat aici.
epDBR9p.jpg


Langa baza noastra este hotelul Porto Santo, primul hotel construit pe insula in 1962.
xQIjDo4.jpg


Seara am fost sa mancam la un restauran italian, Maramao, destul de departe, dar plimbarea pe plaja a meritat.
wrJgSD6.jpg

8N28WV2.jpg


va urma...
 
  • 👍
Reactions: 3 users
15 IULIE

Strada principala proaspat asfaltata, in drum spre singura (!) plaja amenajata din Porto Santo:
Cv4vhom.jpg


Pe insula asta am vazut o gramada de soparle, distractie buna pentru copii.
i556YPs.jpg


Din nou, nisipul impecabil de pe plaja.
gpzrpXJ.jpg


Pe terasa Pe Na Agua:
1R1CwTD.jpg
 
  • 👍
Reactions: 2 users
16 IULIE

Din nou, am stat cam pe la mijlocul insulei.
rDgeWdP.jpg

qtKcaMS.jpg


In centru:
BtJyZ23.jpg

IrzKCqg.jpg

twAK6Uz.jpg

gEiFwy4.jpg
 
  • 👍
Reactions: 4 users
17 IULIE

ZiIkEnY.jpg

mDvv0ut.jpg

icnzeyD.jpg

hUcw1hP.jpg

lrDDgjC.jpg


Maine urmeaza ceva special. Stay tuned :pontiac:
 
  • 👍
Reactions: 3 users
18 IULIE

Zi de drumetie ;)
Miradouro das Flores https://goo.gl/maps/D7hW8kkjR4R2

In imagine Ilhéu de Ferro
8Igkp7o.jpg


Oceanul Atlantic :)
yImAVNs.jpg


Ilhéu da Cal (Insula de Calcar)
lMwKaUu.jpg

op9dJNi.jpg

mMt5yEJ.jpg


Plaja de langa Calheta
5MAPC9S.jpg



va urma...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Sevenair landing:
NigtZzN.jpg


Pico de Ana Ferreira
fuuAmVK.jpg

mi7suBP.jpg

aQogmBz.jpg

uK63dMl.jpg


Terenul de Golf:
8NmQZEZ.jpg
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Bună perioadă, eu în schimb prefer turismul ăsta mai agrar .
Apropo, hotelul ales de tine are o istorie interesată și are legătură cu revoluția portugheză. De asemenea, este cea mai înaltă clădire de pe insulă.


Sent from my fabulous iPhone 7 Plus using Tapatalk
 
:)
Imi place mult partea cu agrarul. Chiar prima mea specializare e oarecum in zona asta.
Insa pentru vacanta cu copiii, nu se aseaza. Mai ales pentru fiica mea cea mica, care face niste reactii extrem de nasoale la intepaturiule de insecte. (Acum doi ani, la Expozitia universala, la Milano, in incinta expozitiei a intepat-o ceva si i s-a umflat enorm pulpa piciorului, cu dureri mari, de nu putea umbla) La fiecare calatorie se-nfrupta insectele din ea. :(

Si-mi mai place pe insula asta ca nu-i imbulzeala.
Pacat ca-i destul de intortocheat de ajuns acolo, din TSR. Dar... traiasca Lufthansa si minunatul MUC.
 
Pe insula asta nu am vazut nicio insecta :) Si eu merg cu doi copii, fiica-mea are 2 ani.
Am inchiriat un apartament mare cu doua dormitoare, living, doua bai, trei balcoane. Internetul (WiFi) mergea super bine, aproape ca la mine acasa.
Insa cu imbulzeala nu stiu cum o sa fie la sfarsit de August, s-ar putea sa fie cam plin atunci. Portughezii din Madeira dau navala in August. Feribotul face chiar doua curse pe zi.
Anyway... plaja are 8 kilometri :)
Eu am fost OTP - LIS - PXO, daca ma uit acum pentru August 2018, preturile sunt super bune la TAP. Chiar mai mici decat pentru Madeira, ceea ce e destul de ciudat.

@Adrian Fuchs

Vedere de la Miradouro das Flores cu Vila Baleira Resort si imprejurimile :)

W6LISY9.jpg
 
  • 👍
Reactions: 2 users