Problema cu o rezervare

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Dorin

Well-Known Member
Feb 26, 2016
663
576
93
38
Poienarii Burchii
Sunt in urmatoarea situatie:

1. Am facut o rezervare pentru 9 paxi la Norwegian. Platit cu un card Visa.
2. Am primit mail de confirmare. Totul ok. Verificat in sistem, la fel de ok.
3. Verificat in cont si nici urma de tranzactie. Sunat la ING, acelasi raspuns.
4. Am sunat la Norwegian si mi-au zis ca e totul ok, rezervarea fiind confirmata.

Straniu, dar undeva e o problema.
A patit cineva ceva asemanator? Ce credeti ca-i de facut?
 
Suna din nou si intreaba daca biletele sunt facute. Trebuie facuta o distinctie clara intre booking si ticket number.
 
3. Verificat in cont si nici urma de tranzactie. Sunat la ING, acelasi raspuns.

Hmm... Am pățit aceeași chestie în urmă cu vreo 10 zile, acum că citesc asta tind să cred că e ceva în neregulă la ING.
Am avut de făcut o plată prin transfer bancar, în HomeBank mi-au confirmat tranzacția, mi-au luat și banii, apoi a doua zi m-am trezit cu banii inapoi in cont si nici urma de tranzactie in log-uri, nici in ceea ce se vede in homebank, nici in log-urile la care au acces angajatii bancii.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Mda. Posibil sa fie aceeasi situatie si la mine.
O sa cer o noua confirmare de plata de la Norwegian pe mail, sa fiu asigurat ca e totul ok cu biletele si mai vad apoi ce se intampla cu ING.

Multumesc, @Marius Trandafir.
 
Banii oricum se trag mai tarziu. Poate nu au apucat sa fie trasi din contul tau.
 
@AIR06
Da, dar suma intră în pending. Adică tu nu mai ai acces la suma respectivă. Și, plus de asta, totuși ar trebui să se vadă la sumele în așteptare spre decontare la procesator.

ING lately a dat multe chix-uri, așa că nu mică mi-ar fi mirarea.
 
@Dreamliner, ceea ce zice @AIR06 e corect, dar de obicei se intampla cand rezervi prin OTA, atunci ei retrag banii mai tarziu, raman disponibili in cont ore bune, insa e din cauza ca nu toate OTA emit biletele imediat, ci dupa validare manuala, si atunci banii sunt retrasi din cont abia dupa ce se emit etix
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Stai linistit, la un moment dat si-i vor lua, daca nu o sa ii ai in cont abia atunci or sa apara probleme cu biletele. Am patit cu air france acum cativa ani, si-au facut tranzactia peste 3 zile, atunci au dublat-o si dupa ce am sunat la ing au vazut ca e dublata si au deblocat una.
La un rent a car din grecia, acum cativa ani si-au luat banii dupa 2 luni.
La un hilton din bulgaria am plecat din hotel si si-au luat banii abia a 2-a zi dupa checkout...
Se mai intampla!
 
  • 👍
Reactions: 2 users