• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Ieri, firma la care avem hostat forumul a efectuat niste lucrari de mentenanta, din cauza asta a fost forumul inaccesibil.
In urma acestor lucrari/modificari efectuate, forumul a fost dat bine peste cap, momentan confruntandu-ne cu mai multe probleme, cum ar fi trimiterea emailurilor, update forum si pluginuri, etc.
Momentan ma aflu in concediu, pana prin 24 August si am acces limitat la net si resursele necerare mentenantei.

Scuze pentru problemele create si mersi pentru rabdare.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,715
280
83
LRBS
Scuze pentru problemele create si mersi pentru rabdare.
No problem, bine ca s-a reparat si avem iar forumul preferat in picioare. Faci o treaba faina, indeed.
Poate nu e locul insa profit de ocazie si intreb: poate fi configurat forumul astfel incat sa trimita notificari e-mail pentru fiecare actualizare a subiectului pe care il urmaresti? Acum primesti doar o singura data si am impresia ca doar daca ai postat in subiectul urmarit.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Thanks!
Nu exista o astfel de optiune in softul forumului. Cei care au dezvoltat forumul nu au inclus optiunea de email la fiecare raspuns din diferite considerente.
EX
1. unele persoane s-ar inregistra si ar urmari forumul via email, asta ar genera un trafic mai mare de email, fara o participare activa la forum
2. unele forumuri se finanteaza strict din reclamele (decent) afisate si eventual pe banii adusi de acasa, astfel membru pasiv (bazat pe emailuri) = 0 revenue

Posibil sa existe un 3rd party plugin, care trimite alerte la fiecare mesaj postat.

Referitor la "abonarea" la discutii, se poate face in 3 feluri (cred):
1 la deschiderea unei noi discutii se verifica daca este bifat: "and receive email notifications"
2 in cazul in care se posteaza in cadrul unei discutii, click pe "More options..." si se verifica sa fie fifat acelasi "and receive email notifications"
3 in cazul in care se doreste abonarea fara participare, se apasa pe "Watch Thread" care se gaseste in partea dreapta/sus in mesajul initial.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,715
280
83
LRBS
Fain, merci pentru lamuriri.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Dorel lucreaza, si isi da toata silinta pentru a nu-si pata renumele.
Mai jos un email de la firma care hosteaza forumul

Buna ziua.
Azi 17.11.2015 intre orele 12:30 si 14:30 serviciile nostre nu au functionat, sau au functionat cu intreruperi.
A fost o taiere de fibra optica! Se fac lucrari in zona noastra si din gresala a fost retezata fibra.
Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

Echipa suport

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,715
280
83
LRBS
@Zsolt, in mod normal orice hosting care se respecta are o conexiune de back up ce preia conectivitatea in cazul in care principala pica din diferite motive. Aparent ei nu au o conexiune de back up, ceea ce imho e o indicatie clara a (ne)profesionalismului hostingului respectiv. Nu mai spun ca in caz de fiber cut serviciile nu au cum sa functioneze cu intreruperi, ele nu functioneaza pur si simplu.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Au perfecta dreptate, in ultima perioada am avut destul de multe probleme cu firma care ne hosteaza.
Posibil ca la "urmatoatea factura" sa ne mutam la o alta companie, care ofera servicii mai bune.
Daca aveti propuneri, lucrati in domeniu, nu ezitati sa postati, sa ne dati un mail, etc.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
1,715
280
83
LRBS
Voiam sa scriu ca ar fi timpul sa cautati un hosting mai bun, dar imho e aproape o impertinenta sa dai sfaturi necerute, asa ca m-am abtinut.
Am folosit pentru domeniul propriu (un dot_com cumparat acum ceva ani) firma mxhost.ro, cu care nu am avut absolut nici o problema. Am mai auzit lucruri foarte bune bune de globehosting.ro si livehosting.ro. Give them a try.

transporter

Well-Known Member
Premium Member
Mar 27, 2012
761
251
63
CLJ
Eu recomand sa hostati la provideri din afara (nu din ro). Vorbesc din experienta lucrand in domeniu. Nu as hosta in Romania nici daca m-ar plati ei.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Mxhost am mai folosit, la alte domenii. Sunt destul de ok baietii, si ofera si CDN.
Hosturile din RO sunt mai ieftine si ofera conexiune buna, cand este cazul.
Nu cred ca ne putem permite ceva mai scump, momentan.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

transporter

Well-Known Member
Premium Member
Mar 27, 2012
761
251
63
CLJ
Mai demult am folosit Servint (servint.net) si Rackspace (rackspace.com) in prezent folosesc doar AWS (Amazon - Amazon Web Services (AWS) - Cloud Computing Services) care are datacentere in Europa in Frankfurt si Dublin (urmeaza unul nou in Londra). Toti cei trei hosteri i-as recomanda oricand.
[doublepost=1447835780,1447835665][/doublepost]@Zsolt butonul de donate nu functioneaza. Ar fi util sa putem dona si noi ceva bani pt hostingul forumului.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Donatiile vor fi active in max 2 saptamani, sper.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Momentan este in lucru un system de paid membership, momentan doar Paypal Advanced ne sta in cale. Cum rezolvam si treaba asta, ii dam drumul.
Membri care au contribuit vor avea cateva facilitati in plus fata de cei restul, si eventual vor avea si un cuvant de spus ref organizarea forumului. Butonul de donate (din footer) este activ, insa nu il putem lega de paid membership (inca).

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Nu stie forumul, adica nu exista plugin pentru el. Daca vrem ceva automatiza, si nu exista pentru platforma folosita, ori dezvoltam ceva (daca avem cu cine), ori ... stam si ne uitam cum ... "plooo"

tavi

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
4,872
1,540
113
Brasov
www.fotocity.ro
Nu trebuie plugin. Faci cont pe TransferWise si generezi un link public de request. Il afisezi pe site si gata.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,659
2,171
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Nono, eu ma refeream la totul automatizat, adica intra banii, automat se face upgrade la cont. Inainte sa expire perioada de subscriptie, userul primeste o alerta via email, iar la epirarea perioadei, aceste este automat exclus din grupul respectiv. Altfel cineva (cu drepturi destule) trebuie sa stea cu ochii`n calendar si in zona admin, pentru upgrade si downgrade de membri.