• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

AM

Active Member
Feb 13, 2012
546
208
43
36
Cluj Napoca
Si eu am mai facut plati in alte parti si a mers. Voiam sa va dau un heads up reveritor la sports direct.
Treaba e ca nu prea mai vad avantajul la cumparaturi mici. Cu Revolut, daca ar fi mers tranzactia as fi platit 486 de lei. Cu Ing am platit 488 de lei.

Marius Trandafir

Active Member
Aug 23, 2017
147
51
28
Cluj-Napoca
Flightdiary
My fr24 profile
Cu Revolut, daca ar fi mers tranzactia as fi platit 486 de lei. Cu Ing am platit 488 de lei.
Ceva nu-i în regulă. Presupunând că moneda în care ai plătit era Euro, diferența dintre Revolut și ING este, de regulă, între 13 și 16 bani per Euro cheltuit.
Dar observația asta e valabilă doar în timpul săptămânii. Pe weekend se folosește cursul de vineri + o mica marjă + un comision 0.5% - 1%

AM

Active Member
Feb 13, 2012
546
208
43
36
Cluj Napoca
A fost in timpul saptamanii. Dar ma gandesc acum ca plata a fost facuta in euro (puteai sa selectezi moneda pe site) dar ei sunt englezi. Deci poate daca faceam plata in lire acolo vedeam diferenta mai mare? Ei probabil au facut conversia euro/lire si de aia nu a fost mare diferenta...

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
905
349
63
Daca tranzactia inca apare in asteptare ai rabdare, cum zice si @tavi difrentele pot fi majore. De ex la 1200euro diferenta intre suma aparuta in asteptare cu ce mi-a fost luat in final din cont a fost de aproape 200 lei.

Reactions: AndreiX

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,370
1,793
113
Brasov
Am reușit să plătesc cu Revolut pe o cursă Wizz Air. SBZ - MAD, mai exact. Decontarea s-a făcut după 2 zile.

Reactions: defence and Dorin

Marius Trandafir

Active Member
Aug 23, 2017
147
51
28
Cluj-Napoca
Flightdiary
My fr24 profile
Cei care folosiți Revolut cu card de credit de la BT, un pic de atenție în perioada următoare, au redefinit tranzacțiile (a se vedea mai jos), cel mai probabil vor percepe comisioane destul de consistente pentru top-up.
Prin cele două fraze evidențiate mai jos se elimină câteva 'găuri' în sistem --> plățile către Revolut / TransferWise / etc. nu mai sunt considerate plăți către comerciant, prin urmare nu vor mai intra în calcul pentru sistemul de bonificație (puncte / mile / etc.)

Tranzacție: operațiune efectuată cu cardul pentru:
- plata de bunuri/ servicii la terminalele POS de la comercianții care au afișate însemnele organizației internaționale sub sigla căreia a fost emis cardul; nu se consideră achiziţii de bunuri sau servicii tranzacţiile cu cardul care rezultă în încarcarea cu bani a unui cont, card, aplicaţie, transfer de bani prin şi dintr-o aplicaţie, tranzacţii pe internet cu scop de transfer de bani;
- plata contactless de bunuri și servicii la terminalele POS de la comercianții care au însemnele organizației internaționale sub sigla căreia a fost emis cardul și însemnele specifice unei plăti contactless;
- efectuarea de tranzacții pe Internet sau de tipul mail order/ telephone order (daca este posibilă utilizarea cardului în acest mediu);
- retragerea de numerar, însemnând:
--- ridicare de numerar de la ATM-urile și POS-urile instalate la ghișeele băncilor care afișează însemnele organizației internaționale sub sigla căreia a fost emis cardul;
--- tranzacţii cu cardul care rezultă în încarcarea cu bani a unui cont, card, aplicaţie, transfer de bani prin şi dintr-o aplicaţie, tranzacţii pe internet cu scop de transfer de bani. În cazul cardurilor de credit, comisionul aplicat pentru aceste tranzacții este cel de retragere de numerar de la ATM/POS BT, a cărui valoare este menționată în Lista de taxe și comisioane aferentă cardului de credit, parte din contractul de produs.
- alte operațiuni disponibile la terminalele instalate de bancă (plata utilități, consultarea soldului contului etc.);
- alte operațiuni posibil de efectuat cu cardul la terminalele care au afișate însemnele organizației internaționale sub sigla căreia a fost emis cardul.
- Transferuri de bani prin intermediul aplicației BT Pay, care permite utilizatorilor persoane fizice să inițieze trimiteri de bani, solicitări de bani către/de la contacte din agenda telefonului (care sunt utilizatori BT Pay) și transferuri între cardurile proprii adăugate în aplicație. Transferurile se vor efectua în aceeași moneda în care este denominat cardul (RON, EUR), astfel nu se pot efectua transferuri care implică conversie valutară.

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,370
1,793
113
Brasov
Oricum BT e low life. Nici nu are sens să discutăm. O bancă rebut. La fel ca BRD și alții de teapa lor.

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
3,141
1,509
113
Constanta
Cei care folosiți Revolut cu card de credit de la BT, un pic de atenție în perioada următoare, au redefinit tranzacțiile (a se vedea mai jos), cel mai probabil vor percepe comisioane destul de consistente
Asa este:
În cazul cardurilor de credit cu care se efectuează astfel de transferuri, Banca Transilvania a decis să aplice un comision egal cu cel de retragere de numerar de la bancomatele sau POS-urile proprii: 1% din valoarea tranzacției, dar cel puțin 2,5 lei.
În august, atenția era pe CEC Bank, prima bancă din România care s-a dovedit reticentă la noul sistem. Astfel, BT umple rândurile și se alătură CEC Bank și OTP Bank. Dar România nu e un caz aparte. Bănci din afară au tratat la fel serviciul fintech Revolut.

Banca Transilvania vine cu cea mai proastă veste: bagă un nou comision

Marius Trandafir

Active Member
Aug 23, 2017
147
51
28
Cluj-Napoca
Flightdiary
My fr24 profile
Acel 1% (min 2.5 RON) nu este general valabil. Comisionul depinde de tipul de card, eu de exemplu pentru un BT Flying Blue Premium am 1.75% (min 3.5 RON).

AndreiX

Active Member
Nov 16, 2016
724
249
43
Bacau
Au o campanie f faina de recrutare clienti noi cei de la revolut si imi mai trebuiesc 2 invitatii, are cineva chef sa isi faca card si sa il foloseasca macar odata? 🥺🥺🥺

AndreiX

Active Member
Nov 16, 2016
724
249
43
Bacau
As prefera sa dau invitatia in privat pt ca e mai usor de controlat si pentru ca are numele meu in ea... 😂😂😂

Users Who Are Viewing This Thread (Total: 1, Members: 0, Guests: 1)