• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
983
478
63
Bacau
Cum? Mie imi spune in continuu cardul nu a fost adaugat si sa contactez emitentul... am generat card virtual nou si tot nu vrea... am dat tel de regiunea uk si am pus si adresa de uk in revolut...

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
6,103
2,327
303
Brasov
Păi trebuie să adaugi un card virtual nou, DUPĂ ce schimbi adresa în Revolut. Apoi, acel card nou îl bagi în Apple Pay.

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
983
478
63
Bacau
Asa am facut! Am schimbat totul in uk, am sters cardul virtual existent si am adaugat altul nou...
Post automatically merged:

Am mai generat inca un card virtual si la fel... trebuie sa schimb si limba la telefon din ro in engleza?

Last edited:

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
6,103
2,327
303
Brasov
Da, dar din câte am înțeles, Revolut a pus ceva frâne la chestia asta.

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
983
478
63
Bacau
Acum citeam si eu pe net... cica te poti trezi cu contul blocat si cardul scos din apple pay... mai bine mai stau cuminte cu adresa reala...

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,095
531
113
Sincer modalitatea (super simpla) de a modifica adresa e cel putin ciudata. Mai ales ca la inceput iti cer dovada adresei din cate tin minte. Parca am trimis o factura cu adresa cand am facut contul. Din ce am citit Revolut nu a lansat oficial si la toti utilizatorii Apple Pay. De asta unele carduri merg, unele nu. Inca am cardul in Wallet, desi am modificat si regiunea inapoi cat si adresa (cu cea reala) in Revolut.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
6,103
2,327
303
Brasov
Confirm că funcționează. Tocmai am cumpărat o șaorma... Prima după vreo 10 ani. Uitasem gustul ;)

• 🤣
Reactions: 1 user

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,095
531
113
Intre timp Apple Pay a fost activat oficial pentru Romania.
Sunt active pe langa Revolut urmatoarele banci:
  • BT
  • Edenred
  • ING
  • Unicredit
  • Monese
  • Orange Money

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,204
504
113
LRBS
Cu precizarea ca cel putin Orange Money si BT au si propriile aplicatii pe Android si probabil si iOS, cu ajutorul carora se poate plati direct cu telefonul, daca stie de NFC.
Intrebare, pentru ca nu am folosit: daca transfer lei dintr-un cont BRD in contul Revolut, banca imi ia vreun comision?

• 👍

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,095
531
113
In iOS, cel putin pana nu apare v. 13 NFC-ul nu poate fi accesat de aplicatii. Si ING-ul are optiunea in propria aplicatie care functioneaza pe Android. BT foloseste un sticker pentru iOS.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,204
504
113
LRBS
@alexxy, multumesc pentru lamuriri. Totusi stie cineva, daca transfer lei dintr-un cont BRD in contul Revolut, banca imi ia vreun comision? Ideea e ca nu vreau sa contribui la profitul BRD mai mult decat o fac deja. :(

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,095
531
113
Daca faci top up cu card de debit ar trebui sa fie ok(fara costuri). Daca faci transfer bancar cel mai probabil iti ia, ca e un cont in UK. BRD-ul cred ca ia comision si daca transferi in alt cont BRD. Sfatul meu e sa faci top up cu cardul.

Last edited:

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
983
478
63
Bacau
Am adaugat cardurile de ING, la sfarsit imi cere sa activez apple pay prin apel la banca emitenta... i-am sunat, raspunde maria (robotul) care ma intreaba ce vreau si ii spun activare apple pay. Nu am inteles! Te rog repeta! Ii spun numai apple pay si ea, f bucuroasa imi raspunde: Am inteles! Rata credit! (Facepalm!). Iti fac legatura la colegii mei. Preia cineva apelul si ii spun ce vreau. aaaaaa.... aaaaaa.... dar aveti apple id? Da! Aaaaaa.... Si e conectat la cloud? Da. Foarte bineeee.... stati putin in asteptare va rog.... 5 min later... aaaa.... va suna inapoi colegii de la carduri pt ca e prima zi si..... da, va suna ei in cursul zilei de astazi 🤣🤣🤣
Revolut a functionat f fain, mi-au bagat cardul automat din aplicatie dupa ce am selectat eu ce card vreau sa adaug si a intrat si pe apple watch singurel.
Post automatically merged:

Update: am primit notificari cum ca mi s-au activat cardurile in wallet, am primit si un sms care ma informeaza ca noua mea limita pentru pos/internet este acum de 1000 ron/zi si daca vreau sa o modific pot face asta din homebank.
Cel mai enervant lucru, cand am incercat sa le pun si pe watch mi-a cerut din nou activare...

Last edited:
  • 👍

albert.arifovici

New Member
Jun 26, 2019
5
1
3
23
Bucuresti
Flightdiary
My fr24 profile
Cel mai enervant lucru, cand am incercat sa le pun si pe watch mi-a cerut din nou activare...
Pai de pe watch mi se pare cel mai ok pentru ca nu îți mai cere autentificare cu face id/touch id. Sunt putin ofticat ca nu pot folosi și eu Apple Pay. Eu am conturi la BCR și BRD care inca nu merg cu Apple Pay.

Sent from my iPad using Tapatalk