ROAF va achizitiona avioane F-16 second hand din Portugalia

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
"witze" said:
Zilele Migurilor par fi numarate. RoAf va cumpara F-16 second hand din Portugalia.

http://www.dcnews.ro/2012/09/decizia-cs ... -multirol/

http://www.rtv.net/romania-cumpara-avio ... 45588.html

Din pacate nu scrie nici cate bucati vor fi achizitionate, nici data si nici pretul.

Second-hand pem dracu ca is la mana a treia, si sunt niste ratiuri ordinare incapabile sa zboare supersonic chiar si dupa upgrade ( nu mai stiu unde am citit dar am citit ce se spunea pe mai multe forumuri portugheze). Jegurile astea antice vechi si de demult pe langa faptul ca provin din "rezerva activa" USAFE (adica au stat imbracate in plastic in desert pentru ca erau la limta cu orele de zbor au fost cumparate 25 cu 256.000.000 milioane DOLARI cu tot cu pregatire/logistica iar noi vom cumpara 12 care vor avea la momentul intrarii in serviciu, 2016, 33-36 ani vechime si o avionica inferioara MIG-ului deci vor necesita inca un contract cu ELBIT si inca cateva sute de milioane de investit in ele, si vom plati pe ele 670.000.000 Euro...... Trebuie ca suntem condusi de niste hoti imbecili numai buni de folosit la carnati in detrimentul martoagelor...... As mai spune ca am de unde ca am studiat mult problema acestor harburi dar din pacate ...... stiu ca orice spun spun degeaba ...... Asa ca tot ce pot sa fac ii sa le doresc acestor otrepe "ciuma, lepra si holera" si sa lipseasca din farmacii/spitale antidotul.......
 
670 de milioane costa tot pachetu. Avioane, pregatire piloti/tehnicieni, armament, modernizare, etc. Nu e nevoie de niciun contract suplimentar cu elbit. Nu mai tin minte unde am citit, dar cel mai vechi parca era fabricat prin '89
 
"adymartianul" said:
Cand au cumparat bulgarii F16? :eek:

Au semnat deja un contract.. era mai de mult o idee sa fie un pool order cu romanii dar cum ai nostri s-au tot mocait ei au semnat deja pentru un stoc turcesc.
 
"adymartianul" said:
670 de milioane costa tot pachetu. Avioane, pregatire piloti/tehnicieni, armament, modernizare, etc. Nu e nevoie de niciun contract suplimentar cu elbit. Nu mai tin minte unde am citit, dar cel mai vechi parca era fabricat prin '89

O de aia de cal schiop cu 89, cel mai nou din lotul vandut de portughezi este din 83. Modernizarea este MLU (Mid-Life Update) si nu este mare branza, avionica este inferioara MIG-ului 21 LanceR sau IAR99 ....... Si poate nu mai inteles dar exact acelasi rahat l-au primit si Portughezii cand le-au cumparat toate 25 cu 256 milioane de USD scuze, 258 milioane USD ...... ... Sunt Block 15 ce naiba.......

http://www.f-16.net/f-16_users_article16.html cele de vanzare sunt din lotul Peace Atlantis II....... Nu te lua dupa ce declara clica noastra..... cauta ce spun insusi portughezii.... "Modernizarea" a costat 185 mil USD pentru un lot de 20 de avioane ..... Nu mai stiu unde am citit dar stiu ca scotocind pe net am gasit ca in fapt acest MLU le duce la nivel de Block 20 si nu mai departe chiar daca totul pare foarte frumos colorat..... Oricum pasionatii din Portugalia ne dedica asta:




Nu mai am nervi sa caut pe net pentru ca oricum ar fi in van...... cautati voi si va veti cruci..... nici chiar cele modernizate nu sunt capabile sa zboare supersonic, portughezii nu au bani sa le intretina cum trebuie si din cand in cand mai canibalizeaza cate unu pentru piese...... De bani astia am fi putut sa luam macar Block 30/32 ..... doar ca pentru alea gandacii de bucatarie de la putere nu ar fi luat o letcaie spaga......
 
Poate in 2-3 nu vom avea nici noi bani si .... le vom vinde. Intrebarea e: cui?

Tare ilustratia.
 
Pai stai putin. Asta e marea modernizare? MLU? Credeam ca se face alta modernizare, pe langa MLU. :mad: Sa speram ca pica afacerea si ne baga cineva pe gat Rafale sau Eurofighter. ;D
 
that would be a really cold day in hell

Post Merge: [time]1372065706[/time]
"Zsolt" said:
Poate in 2-3 nu vom avea nici noi bani si .... le vom vinde. Intrebarea e: cui?

defectul teoriei de a vinde de la un fraier la un fraier mai mare e ca la un moment dat vei ajunge la cel mai mare fraier... adica tot posibilul de a fi noi...
 
"adymartianul" said:
Pai stai putin. Asta e marea modernizare? MLU? Credeam ca se face alta modernizare, pe langa MLU. :mad: Sa speram ca pica afacerea si ne baga cineva pe gat Rafale sau Eurofighter. ;D

Exact... MLU ca alt upgrade pentru F-16 A/B block 15 nu exista........ Rafale sau Eurofighter nu vom vedea niciodata, doua motoare, ora de zbor scumpa, intretinere scumpa, la fel cum nu vom vedea nici F35.... dar ar putea fi F16 Block 52/52+ sau Gripen.... sa fie noi......

@TotalGruv Nu is ei asa de fraieri .... Peace Atlantis I au fost cumparate noi iar Peace Atlantis II au fost primite gratis, evaluate la 258 mil USD in schimbul folosirii bazei din Lajes Azore......, astea din PAII sunt din rezerva activa adica avioane care la momentul respectiv (98) erau pe final de ore de zbor dar ar fi putut fi folosite in caz de ceva....... a fost prelungita resursa de zbor dupa achizitia lor si a mai fost prelungita odata la MLU (care au trecut de MLU )....... paradoxul este ca, nu garantez pentru informatia asta, deja sunt si MLU la stocare/canibalizare.........

@Zsolt, asta este parerea portughezilor despre avioanele astea.... am luat-o de pe un forum portughez..... imi pare rau ca nu mai stiu si detinatorul dreptului de autor ......
 
"Decizia pentru semnarea contractului cu Guvernul portughez pentru achiziţionarea a 12 avioane multirol second-hand urmează să fie formalizată astăzi în Guvern. Pe ordinea de zi a şedinţei Executivului se află un memorandum în acest sens care actualizează informaţiile legate de finalizarea negocierilor şi propune semnarea contractului."

sursa
 
Buna seara!
S-a platit prim transe, din 5, in valoare de 100 mil euro!
sursa: stirile TVR1 acum 2 minute!!
 
"alex" said:
Buna seara!
S-a platit prim transe, din 5, in valoare de 100 mil euro!
sursa: stirile TVR1 acum 2 minute!!

Mda... probabil asta ii transa de spaga ca altfel nu am fi putut lua harburile astea la asemenea pret....... Oricum daca sunteti curiosi cautati pe net ce spun si ce deseneaza portughezii legat de afacerea asta si despre capacitatea acestor rable...... Pentru zbor subsonic putem relaxati sa folosim si IAR 99 si asa am da de lucru la romani, am cheltui mult mai putini bani si am avea si o aviatie mai stufoasa...... dar...... pricnicpiul nostru este "Prostul nu ii prost destul daca nu ii si fudul" Ma opresc aici ca din nou o sa imi bagati pumnul in gura ca noi nu facem politica desi eu nu fac politica, eu as face carnatz (tz sa fiu sigur ca se intelege) din absolut toti fara a face diferenta intre ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Primii piloţi români care vor zbura pe avioanele F-16 pleacă, astăzi, în Portugalia. Acolo vor urma un curs de pregătire pentru a urca la manşa aparatelor de luptă. În total, 80 de miliari români vor participa, în următorii doi ani, la cursul organizat la Baza 5 Aeriană din Monte Real...
digi24
 
  • 👍
Reactions: 1 users