ROMATSA

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Am cont la romatsa. Nu apar datele chiar daca esti logat. Acum mai vad REG-ul in FR24 history in cazul fericit in care aeronava are mod S... sa-i tuf.
 
Din ce inteleg eu, acolo scrie ca este doar un test, si la final se tot repeta cu rosu ca este un test aceasta pagina. Probabil ca din aceasta cauza nu functioneaza nici logat. Citez:

They may be acknowledged just to test the functionality of the site.
Again, this site is on test!
 
asta cu This site is on test e de mult la Disclaimer. Important e ca va reveni la forma initiala
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pai bun, si pe ce se bazeaza ? caci eu am citit ca au restrictionat, pentru ca asa prevad noile norme GDPR (General Data Protection Regulation), ce tin de protectia datelor cu caracter personal la nivel european . Adica tind sa cred ca asa v-a ramane site-ul, fara alte informatii in plus. Se pare ca trebuie sa apelam iar la vechile obiceiuri, si anume prieteniile pe la ATC.
 
Daca avioanele ar fi persoane fizice probabil ca s-ar aplica General Data Protection Regulation .
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pai asta am zis si eu, caci nu ne ofereau numele si CNP-ul pilotilor, stewardeselor, sau ale firmelor private. Dar la securistii cu minti inguste din Romania te poti astepta sa te prosteasca cu astfel de gogomanii pe care nici ei nu le cred. Dar asta este... Asa este cand ai o natie de fraieri care pun botul aproape la orice rahat. Deasta incearca sa te si prosteasca cu astfel de gogomanii ieftine, pentru ca stiu ca le merge, lafel ca si aia de pe la aeroporturi, care vin sa te goneasca spunand ca nu este voie sau ca este interzis, desi nu este adevarat, dar lumea nestiutoare pune botul si pleaca, ca asa zic aia. Cine stie le da peste bot imediat.
Si inca ceva. Am descoperit ca, daca dai pe filtre, spre exemplu Blue Air, vezi si zborurile scoala sau cele ce merg la mentenanta, sau chartere, care in programul initial nu mai apar. Iata un exemplu aici, primul zbor spre LRBS, si un altul dis de dimineata la LRCK. Zborul spre LRBS il puteti veadea si confirmat pe pagina LRBS, bineinteles aplicand filtru Blue Air, caci asa nu apare nici un zbor.
4ZeCXvK.png
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
GDPR-ul in Romania a fost inteles cum au vrut ei...
Nu este necesara “anonimizarea” datelor firmelor, doar a persoanelor fizice. Desi si in cazul acestora in diferite proceduri legale li se aduce la cunostinta ca anumite date personale vor deveni publice si asta este.
De ex in Iasi pentru cererile de autorizatie de constructie datele persoanelor fizice au fost “anonimizate”. Cel mai probabil in felul asta prietenii primarului vor lua autorizatiile pe persoana fizica, si apoi vor muta terenurile pe firme. Asta in timp ce in Austria de ex, unde protectia datelor personale era luata in serios de autoritati inainte de GDPR, daca ceri o autorizatie de constructie, acest lucru devine public.

Apucaturile securist/comuniste nu dispar asa repede...
 
GDPR-ul in Romania a fost inteles cum au vrut ei...
Apucaturile securist/comuniste nu dispar asa repede...

Mai sunt inca multi care n-au disparut in ciuda celor aproape 30 de ani trecuti. Problema este, ca aceste apucaturi, le sunt transmise si celor tineri, care n-au habar ce-i ala comunism. Deci se pare ca nu o sa scapam de aceste apucaturi si securisme gen: nu este voie, este interzis, etc. Mai aveam eu un pusti care lucreaza ca sef al securitatii aeroportuare, si ma lua, ca eu prin pozele mele pot sa arat teroristului configuratia si asezarea aeroportului, desi asta poate sa o vada oricine cu google maps imagine din satelit. Cand am auzit sa lesin de ras. Desi eu ii explicam individului cum sta treaba, si ca fotografiatul nu este interzis, el o tinea langa cu nu e voie, cu chestii dastea, cum ca pozezi in interior. Eu ziceam, si ce daca pozez in interior, aeroportul este public, nu privat. Intr-un aeroport fotografiatul este interzis doar in zona de security(aparatele si personalul security), in rest free, dar el cu ale lui. N-ai domne cu cine, daca n-ai, n-ai cu cine frate :)
 
Last edited:
Am observat, ca, singurele zboruri care nu sunt de pasageri si apar in plan, sunt cele doua zboruri cargo de la TSR si CLJ, care probabil sunt incadrate ca zboruri regulate zilnice.
 
Mai stie cineva detalii? Mai revine site-ul la forma initiala sau ne impacam cu gandul ca ramane asa?