• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

MihaiCLJ

Well-Known Member
Jun 3, 2014
923
325
63
Washington, DC
O mică imagine de astăzi seară cu Marine One având la bord președintele Obama de la Casa Albă spre DCA (probabil) deasupra National Mall - Washington Monument.

Când o să am timp am să merg și pe DCA și pe IAD pentru fotografii.

• 👍
Reactions: 1 users

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,395
1,105
153
FRA
Daca zbura singur sigur nu era cu vre-un inalt demnitar la bord.

Sunt cam 30 in flota si cind e vorba sa il duca pe presedinte, vicepresedinte , secretari de stat nu zboara singure - chestie de risc, la fel cum si the Beast sunt doua identice in coloana.

MihaiCLJ

Well-Known Member
Jun 3, 2014
923
325
63
Washington, DC
Ok, nu te contrazic însă a venit, a aterizat pe peluza Casei Albe, a stat vreo 10 minute și apoi a plecat.
Nu prea cred că aterizează acolo fără să aibă un demnitar. Și programul președintelui se potrivea cu asta.

Înainte de acesta au fost vreo două care au survolat un sfert de oră zona. Totodată traficul la DCA a fost oprit cât a zburat acesta.

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,395
1,105
153
FRA
Atunci e posibil sa fi fost.. nu stiu exact procedurile cite aterizeaza si cite nu in functie de cine e transportat.

Air force One sunt de fapt 2, Air Force Two pentru vicepresedinte si secretarii de stat sunt daca nu ma insel 6 sau 8 samd.

La The Beast seria e de 12 bucati.

MihaiCLJ

Well-Known Member
Jun 3, 2014
923
325
63
Washington, DC
Da, așa știu și eu. Marine One e orice elicopter al armatei care poartă președintele. Și doar cât timp îl poartă. Altfel are callsign ”normal”.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,902
2,188
203
Brasov
Air Force One e unul singur. E doar un callsign. Chiar și un B737 BMS poate să fie Air Force One, teoretic. :)

Sent from my mobile phone using Tapatalk

MihaiCLJ

Well-Known Member
Jun 3, 2014
923
325
63
Washington, DC
Câteva imagini de astăzi de la DCA. Din păcate vremea nu a ținut deloc cu noi în luna mai în DC și astăzi am avut iarăși furtună. O să merg în altă zi cu aparatul foto când va fi și soare.

• 👍

MihaiCLJ

Well-Known Member
Jun 3, 2014
923
325
63
Washington, DC
Nu am mai ajuns cu aparatul foto pentru spotting, dar mai am câteva cu telefonul de săptămâna trecută.

Un Delta care se pregătește de plecare (asta înainte de problemele "electrice" ale DLA)

Southwest parcate frumos la terminal

Apoi vine ploaia (furtuna)

Apoi vine .. noaptea :)
A se vedea un Alaska Airlines prin fereastră.

Iar înapoi în terminal, o expoziție de reviste
cu Pădurea Hoia din Cluj și Castelul Bran

• 👍

MihaiCLJ

Well-Known Member
Jun 3, 2014
923
325
63
Washington, DC
Câteva poze de duminica trecută (6 noiembrie). Concluzia mea e că îmi trebuie obiectiv mai mare :)

[doublepost=1479141385,1479140661][/doublepost]Câteva imagini și cu pista 19 (la ora respectivă se ateriza și decola pe 1)
pe care se fac aterizările vizuale peste Potomac și cu operațiuni aeroportuare din depărtare.

• 👍